Jak dobrać podkład? Po pierwsze: określ typ swojej cery

Żyjemy w czasach, w których dostępność kosmetyków kolorowych jest ogromna i każdy z nich oprócz funkcji maskujących, ma też szereg właściwości pielęgnujących skórę. Podstawowym punktem w wyborze idealnego podkładu będzie więc określenie typu swojej cery. Jeśli masz skórę suchą, możesz wybrać podkład nawilżający, np. z dodatkiem olejków. Warto postawić też na solidną pielęgnację nawilżającą przed nałożeniem podkładu. Idealny podkład dla tego typu cery? Posiadaczki skóry suchej będą zadowolone z popularnego Healthy Mix od Bourjois.

Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej – wybieraj wodne formuły, które w swoim składzie mają substancje matujące, antybakteryjne i nie zapychające porów. Dobrym rozwiązaniem są także podkłady mineralne, które  normalizują wydzielanie sebum i nie zapychają skóry. Mają zazwyczaj krótkie składy na bazie tlenku tytanu i rozświetlającej miki. Choć wymagają nieco wprawy (nakładamy je pędzlem kabuki), odwdzięczają się nienagannym i jednocześnie delikatnym kryciem oraz bardzo naturalnym efektem. Jeśli nie wiesz od jakiego podkładu mineralnego zacząć, sięgnij po kultowe kosmetyki polskiej marki Annabelle Minerals. Podkłady tej marki kupicie w wersji kryjącej:

 

Rozświetlającej:

 

Oraz oczywiście matującej:

 

Zobacz także:

Cera dojrzała, pozbawiona blasku i z widocznymi zmarszczkami, potrzebuje podkładu rozświetlającego, czasem nazywanego „liftingującym” – najczęściej oznacza to drobinki odbijające światło i satynową formułę wygładzającą buzię. Źle dobrany pod względem typu cery podkład, będzie spływał, ważył się, lub przeciwnie – powodował, że suche skórki staną się o wiele bardziej wyeksponowane. Sprawdzony podkład dla cery tłustej to Clinique Superbalanced.

Jak dobrać podkład - fluid na wieczór, czy na co dzień?

Druga kwestia, to przeznaczenie podkładu, czyli określenie jakie funkcje ma spełniać. Czy szukasz produktu do wyrównania kolorytu cery na co dzień? Czy może potrzebujesz kosmetyku na wieczorne wyjścia, takiego, który będzie dobrze się prezentował w sztucznym świetle, na zdjęciach i przetrwa zabawę do białego rana. Podkłady przeznaczone na dzień, mają zazwyczaj lżejszą formułę i co za tym idzie – mniejsze krycie, ale nie ma powodów do obaw, gdyż zazwyczaj w takim przypadku możemy „budować” krycie – czyli nakładać kilka warstw aż do momentu, w którym osiągniemy zadowalający efekt. Podkłady mocno kryjące i o przedłużonej trwałości, często zawierają silikony i substancje oleiste, mogą więc powodować zapychanie porów i utrudniać skórze oddychanie, jednak sprawdzą się bezbłędnie podczas ślubu, studniówki czy innych uroczystości. Takie podkłady w nazwie zazwyczaj zawierają hasła: long-lasting, 24h, everlasting, super coverage, long-stay. Jednym z najbardziej lubianych (szczególnie przez Panny Młode) podkładów długotrwałych, jest Estee Lauder Double Wear, któremu nie straszne łzy wzruszenia, pot, czy upał.

Ulubieniec wizażystów - M.A.C Face and Body Foundation natomiast, to świetny, lekki fluid do codziennego maskowania lekkich niedoskonałości, który zapewni cerze zdrowe "glow".

Jak dobrać podkład - podtony różowe, czy żółte?

Kupując podkład zauważyłaś pewnie, że w gamie dostępnych kolorów, są takie łudząco do siebie podobne,jednak czymś się różnią. Tym czymś jest właśnie tonacja, którą możemy podzielić na różową (chłodną) i żółtą (ciepłą). Jak sprawdzić, jaka tonacja będzie zgodna z twoją skórą? Istnieje kilka metod. Jeśli typ twojej urody jest ciepły, masz jasne bądź rude włosy i opalasz się bez problemu na brązowo, prawdopodobnie potrzebujesz podkładu o podtonach żółtych, bądź oliwkowych. Posiadaczki jasnej cery, które często łapią poparzenia słoneczne, mają włosy w chłodnych odcieniach i wyraźnie wybijające się na fioletowo żyłki pod skórą na rękach, powinny sięgać po podkład o podbiciu różowym. Możemy tutaj robić też małe roszady, na przykład, cerę dojrzałą, o ziemistym kolorycie pokryć podkładem w tonacji żółtej, nawet jeśli typ urody jej posiadaczki wskazuje na konieczność użycia podkładu zimnego. Taki zabieg optycznie odmłodzi i ociepli cerę. Do zakrycia niedoskonałości pomocne będą również bazy pod makijaż z pigmentem – jeśli zmagasz się z rumieńcami (np. na nosie, czy policzkach), użyj produktu w kolorze zielonym, który zgodnie z kołem kolorów (czerwony kontrastuje z zielonym), zneutralizuje zaczerwienienia i wyrówna koloryt skóry. 

Jak dobrać kolor podkładu?

Nareszcie doszłyśmy do ostatniego punktu, czyli doboru właściwego koloru podkładu. Niestety, większość Polek dobiera zbyt ciemny podkład do swojej skóry, co bardzo ją postarza! Nigdy nie sprawdzaj koloru podkładu na dłoni – ta ma zupełnie inny odcień i strukturę od skóry twarzy. Kolor podkładu najlepiej sprawdzać na żuchwie, przeciągając go aż do szyi – najlepiej ograniczyć wybór do trzech odcieni, które wydają nam się najbliższe, a następnie rozsmarować je obok siebie na żuchwie. W ten sposób zobaczymy wyraźnie, który z nich stapia się ze skórą. Pomocne będą próbki, z których możemy skorzystać w domu, gdyż bardzo często sztuczne światło w drogerii przekłamuje efekt. Zdarza się, że pomalowane przez konsultantkę, kupujemy produkt w danym kolorze, po czym po powrocie do domu biegniemy dokonać zwrotu. Nasza rada – zawsze warto kupić podkład odrobinę za jasny, niż za ciemny – zbyt jasną cerę możemy wymodelować i ocieplić bronzerem, w tych miejscach, które tego wymagają. Co jeśli już kupiłaś zły kolor podkładu? Otrzyj łzy i biegnij po rozjaśniający, lub przyciemniający mixer. Polecamy NYX Total Control Pro, lub Douglas Collection Drop&Mix. To produkty, które zmieniają odcień podkładu, bez ingerencji w jego konsystencję – wystarczy dodać kroplę (lub więcej, w zależności jaki efekt chcesz osiągnąć) do swojego fluidu i gotowe. To również świetny sposób na dopasowywanie koloru podkładu między porami roku - nie musisz rezygnować ze swojego ulubionego podkładu latem, tylko dlatego, że masz opaloną skórę. Bardzo duży wybór kolorów i tonacji oferuje na przykład marka Revlon dla swojego bestsellera - mocno kryjącego podkładu Colorstay.