Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, a spojrzenie mówi o nas więcej, niż mogłoby się wydawać. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że okolica oka jest niezwykle delikatna, a skóra w tym miejscu jest najcieńsza na całym ciele. Grubość skóry powiek i wokół oczu to tylko około 0,5 milimetra. Właśnie dlatego powinnyśmy poświęcić jej więcej uwagi i dbać o nią w prawidłowy sposób.

W jaki sposób starzeje się skóra wokół oczu?

Grubość skóry naszych powiek i okolicy oczu to jedynie 0,5 milimetra. Zbudowane z naskórka, a także skóry właściwej zawierają niewielką ilość tkanki podskórnej. W okolicy oka nie występują gruczoły potowe, natomiast ilość gruczołów łojowych jest bardzo mała. Te czynniki biologiczne wpływają na to, że jest wyjątkowo cienka, wrażliwa oraz słabo nawilżona. 

Na skutek stałego ruchu gałek ocznych, słabszej ochrony biologicznej i negatywnego działania czynników zewnętrznych, to właśnie w okolicy oczu pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Mowa tutaj przede wszystkim o suchości skóry, nierównościach oraz zmarszczkach, w tym tzw. kurzych łapkach. Co więcej, skóra na powiekach szybko wiotczeje, co wpływa na większą widoczność oznak upływającego czasu - mówi nam dermatolog i lekarz medycyny estetycznej dr Łukasz Preibisz z Preibisz SkinDoctors. 

Do innych problemów skóry wokół oczu zaliczyć można:

  • opuchliznę powiek oraz gromadzenie się wody w tkankach, głównie na skutek nadmiaru spożywanej soli i problemów z krążeniem,
  • opuchnięcie powieki dolnej, spowodowane przede wszystkim zmniejszeniem elastyczności skóry, np. w wyniku odkładania się tkanki tłuszczowej pod oczami,
  • sińce pod oczami oraz cienie, zauważalne w przypadku braku odpowiedniej ilości snu, zmęczenia, stosowania niewłaściwej diety. Przy okazji warto wiedzieć, że worki i cienie mogą być wrodzoną cechą - im cieńsza i delikatniejsza skóra, tym mocniej prześwitują przez nią naczynia krwionośne, dając efekt ciemnej skóry wokół oczu.

Jak pielęgnować okolice oczu, by spowolnić proces starzenia i nadać spojrzeniu promienny wygląd?

Skórę w okolicy oka stosunkowo łatwo przesuszyć i podrażnić. Niestety, często robimy to nieświadomie, na przykład popełniając urodowe grzeszki. Które z nich szkodzą nam najbardziej?

Wiele osób zaniedbuje prawidłową pielęgnację okolicy oka - i nie chodzi wyłącznie o niestosowanie kremów przeznaczonych do tej okolicy. Silne pocieranie podczas zmywania makijażu, niedokładny demakijaż oraz brak odpowiedniego nawilżenia to główne grzeszki moich pacjentów - zdradza dr Preibisz. 

Rozwiązaniem jest skonsultowana z dermatologiem domowa, odpowiednio dobrana pielęgnacja. W innym wypadku wręcz niemożliwe jest utrzymanie w dobrej kondycji skóry w okolicy oczu. Podstawą jest jej nawilżenie – od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie to obowiązkowy punkt pielęgnacji. Warto również suplementować kolagen, który wpływa na poprawę jędrności i elastyczności skóry.

Zobacz także:

Niejako obowiązkiem jest również stosowanie kremu przeznaczonego na okolice oczu oraz filtrów SPF. Co powinny zawierać oba te produkty?

W tym przypadku obowiązuje zasada: im mniej składników, tym lepiej. Zadaniem kosmetyku pod oczy jest głównie ochrona płaszcza hydrolipidowego. Wśród składników aktywnych powinniśmy postawić na retinol w niskim stężeniu, witaminę C, peptydy czy ceramidy oraz pozostałe substancje antyoksydacyjne. Nie zapominajmy o codziennym nakładaniu filtru SPF50 również na okolicę oka - podpowiada dr Preibisz. 

Dobrym nawykiem jest również noszenie okularów przeciwsłonecznych, które chronią głównie przed nadmiernym mrużeniem oczu, a co za tym idzie - powstawaniem zmarszczek - dodaje ekspert.

Zabiegi medycyny estetycznej na okolice oczu - które są najskuteczniejsze?

Zdarza się jednak, że to nie wystarcza. W tym przypadku z pomocą wkracza medycyna estetyczna. Na które zabiegi na okolicę oka warto zwrócić uwagę?

Obecnie najpopularniejsze jest stosowanie na okolice oczu osocza bogatopłytkowego. Dzięki niemu możemy szybko osiągnąć naturalny efekt anti-aging. Zabiegi z wykorzystaniem osocza cechuje wysoka skuteczność oraz bezpieczeństwo działania, również w przypadku osób ze skłonnościami do alergii. Zawdzięczają to cennym właściwościom substancji, jakie wchodzą w jego skład. Tym samym zabiegi te są również nieinwazyjne, a ich efekty utrzymują się na długo.

Do zabiegu wykorzystuje się własną krew pacjenta, dlatego zabieg potocznie określa się "wampirzym liftingiem". Po zabiegu możemy zauważyć wyraźną poprawę wyglądu skóry oraz zwiększenie jej elastyczności, gęstości oraz poprawę napięcia - informuje dr Preibisz i wymienia kolejną metodę gabinetowego odmładzania okolic oczu: 

Dużą popularnością wśród pacjentów cieszy się również zabieg #freshEYES oparty na działaniu najnowszego stymulatora tkankowego naturalnego pochodzenia o nazwie Nucleofill Soft Plus. Preparat zawiera wysoko oczyszczone polinukleotydy zdolne do aktywacji procesów bioregeneracji skóry - na poziomie głębokim, jak i na poziomie skóry właściwej. Nucleofill Soft Plus podaje się drogą iniekcji. Główne efekty zabiegu to: nawilżenie, rozświetlenie, poprawa struktury naskórka, długoterminowe działanie przeciwutleniające oraz zwiększenie produkcji kolagenu. 

A co z popularnym botoksem? Czy faktycznie naprawdę działa, a efekty zabiegu z jego wykorzystaniem utrzymują się nawet pół roku?

Tak. Toksyna botulinowa, zwana inaczej botoxem, podana w odpowiednie miejsca powoduje osłabienie nadmiernej kurczliwości mięśni, odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych, dzięki czemu po zabiegu skóra nad mięśniami wygładza się, a zmarszczki znacznie się zmniejszają. Kluczową sprawą jest, aby zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej, wykonywał lekarz - podkeśla nasz ekspert.

Czy zabiegi na okolice oczu można wykonywać latem?

Jak się okazuje - istnieją zabiegi, które można bez przeszkód wykonywać latem. Jednym z nich jest radiofrekwencja mikroigłowa Secret RF, która łączy zalety zabiegu mikronakłuć i podgrzewania tkanek, zapewniając efekt liftingująco-ujędrniający. W wyniku wytworzenia energii w tkance dochodzi do powstania punktów koagulacji oraz kontrolowanych przegrzań, które zapoczątkowują proces regeneracji i tworzenia nowych struktur kolagenowych.

Zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji, a pacjent nie musi rezygnować z codziennej aktywności. Można go wykonywać nawet na powiekach niezależnie od pory roku - mówi dr Preibisz.

Nasz ekspert: dr Łukasz Preibisz, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej