Jak czytać farby do włosów: Kolory bazowe 

Punktem wyjścia w oznaczeniach farb do włosów, są kolory bazowe, czyli inaczej wysokość tonu. Nie ma tu wielkiej filozofii, więc rozpoczynamy od rozpoznania koloru podstawowego, na jaki chcemy umalować kosmyki. Jaka cyfra odpowiada jakiemu kolorowi? Oto ściągawka:

1 – czarny

2 – bardzo ciemny brąz

3 – ciemny brąz

4 – brąz

5 – jasny brąz

6 – ciemny blond

7 – blond

8 – jasny blond

9 – bardzo jasny blond

10 – bardzo bardzo jasny blond

Jak czytać farby do włosów: odcienie

Często numer farby składa się z kilku cyfr po przecinku."Ogonek" numeru farby, to nic innego jak odcień, na który będą mienić się nasze kosmyki, lub jak kto woli - czy kolor będzie ciepły czy zimny. Zazwyczaj nazywane są one tak, aby od razu przywoływały skojarzenia, na przykład popielaty, który na myśl przywodzi szare gołębie, czy złocisty który w jasny sposób mówi o tym, że odcień będzie mienił się ciepłymi refleksami. Czasem są to aż dwie cyfry. Oznacza to, że refleksy będą w dwóch odcieniach, ale zawsze z przewagą tego, który ma pierwsze miejsce po przecinku. Przyjrzyjmy się zatem oznaczeniom: 

0 – neutralny

1 – popielaty (niebieski, chłodny)

2 – opalizujący (fioletowy, chłodny)

3 – złocisty (ciepły)

4 – miedziany (ciepły)

5 – mahoniowy (ciepły)

6 – czerwony (wiśniowy, chłodny)

7 – zielony (chłodny)

Jak czytać farby do włosów: blondy

Teraz trochę praktyki. Jakimi numerami najczęściej są opisywane blondy i co one oznaczają? Oto przykłady z wyjaśnieniem:

9.05 Szampański Blond - bardzo jasny blond, delikatnie mieniący złotymi refleksami 

7.12 Beżowy Blond - blond w tonacji chłodnej, opalizujący

8.0 Jasny blond - blond w neutralnym odcieniu

Produkty z dużą zawartością utleniacza, które rozjaśniają włosy nawet o kilka tonów, najczęściej są oznaczane liczbami takimi jak 10, 11, 12 i są całkowicie neutralne.

Jak czytać farby do włosów: brązy

Farbowanie włosów na brąz również może przynieść wiele niespodzianek, jeśli nie wczytamy się dokładnie w numerację na pudełku. Wystarczy jedna cyferka, żeby z głębokiej czekolady nasze kosmyki mieniły się rudością. Zatem przykłady dla brązów:

4.3 Złocisty brąz - brąz mieniący się ciepłymi refleksami

5.2 Popielaty brąz - jasny brąz o chłodnym odcieniu

Niestety, gdyby wszyscy producenci oznaczali swoje farby według jednego schematu, byłoby to zbyt piękne. Dlatego w sklepach często zobaczysz numerację, składającą się dwu lub trzycyfrowej liczby, albo połączenie liczb i liter. W takim przypadku najlepiej znaleźć informację o tym, jak "koduje" kolory dany producent, a dalej już posłużyć się naszą ściągawką - nazwy odcieni będą mówić Ci o podtonach to samo, niezależnie od producenta farby.