Włosy myjemy po to, żeby usunąć zgromadzone w nich osady, sebum czy zwykły brud i kurz przyklejający się do nich w ciągu dnia. Mycie ma też na celu oczyszczenie skóry głowy z nagromadzonego martwego naskórka.

Nie ma idealnej odpowiedzi mówiącej jak często należy myc włosy. Wiele zależy od stanu naszych włosów i głowy.

Jeśli masz zdrowe włosy i nie cierpimy z powodu łojotoku w zupełności wystarczy im mycie trzy razy w tygodniu. Oczywiście włosy noszone splecione czy spięte przetłuszczają się o wiele wolniej od tych rozpuszczonych, które dużo częściej dotykamy rękami. Zbyt częste mycie pozbawia skróty głowy naturalnej ochrony i przesusza ją. W odpowiedzi na przesuszenie zaczyna ona wydzielać jeszcze więcej sebum i przetłuszczają się o wiele bardziej. Jeśli myjesz włosy często, a na dodatek używasz do ich suszenia suszarki to bardziej im szkodzisz niż pomagasz.

Jeśli masz włosy przetłuszczające się myj je codziennie szamponami leczniczymi do tego typu włosów. Aby jednak wyjść z błędnego koła codziennego mycia staraj się robić przerwy, które będziesz powoli wydłużać. W przerwach możesz posiłkować się suchym szamponem.