Współczesna, doustna antykoncepcja hormonalna wykazuje szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych. W 2018 roku w ramach kampanii "Antykoncepcja Szyta Na Miarę" przeprowadzono badanie, w którym eksperci zapytali Polki o te najbardziej zauważalne skutki przyjmowania hormonów (poza samą ochroną przed niechcianą ciążą). Jak się okazało, antykoncepcja hormonalna ma nie tylko wpływ na regularność cyklu czy zmniejszenie towarzyszącego miesiączce bólu i dyskomfortu.

Jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na wygląd?

Aż 42 proc. respondentek uważa, że doustne tabletki antykoncepcyjne mogą pozytywnie wpływać na nasz wygląd i pomagać w walce z wieloma defektami estetycznymi, z którymi borykają się kobiety. Dla 27 proc. kobiet, które wzięły udział w badaniu, poprawa wyglądu skóry i kondycji włosów to jedne z najważniejszych właściwości pozaantykoncepcyjnych doustnej antykoncepcji hormonalnej. Nie bez znaczenia jest również kwestia likwidacji nadmiernego owłosienia, którego zmniejszenie jest istotne dla 14 proc. kobiet biorących udział w badaniu. 

Źródło: materiały prasowe kampanii "Antykoncepcja szyta na miarę"

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na cerę

Tak - antykoncepcja hormonalna wpływa na stan cery. Często w przypadku problemów skórnych preparaty do stosowania zewnętrznego nie wystarczają. Wówczas lekarze zalecają pacjentkom stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, dobierając je w taki sposób, aby redukowały np. trądzik. Jak to działa?

Tabletki antykoncepcyjne, zawierające octan chlormadinonu (CMA) oraz niewielkie dawki etynyloestradiolu (EE), zmniejszają poziom wolnego testosteronu, a także hamują wytwarzanie DHT - dihydroksytestosteronu - męskiego hormonu płciowego, odpowiedzialnego za zmiany trądzikowe. W efekcie poprawia się wygląd skóry. Z badań wynika, że rezultaty mogą być widoczne już po 4. cyklach stosowania tabletek antykoncepcyjnych o działaniu antyandrogennym – u ponad 80 proc. badanych zaobserwowano znaczące, pozytywne skutki terapii.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na włosy

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych sprawia, że włosy szybciej rosną, są mocniejsze i lśniące? Eksperci częściowo potwierdzają tę tezę.

Antykoncepcja hormonalna rzeczywiście pozytywnie wpływa kondycję włosów, ale pod warunkiem, że przepisane nam pigułki zawierają odpowiednio dużą ilość estrogenu (nie wszystkie mają go w swoim składzie). Regularne dostarczanie tego hormonu organizmowi sprawia, że niemal wszystkie włosy pozostają w fazie wzrostu. Niestety, po odstawieniu tabletek poziom estrogenów gwałtownie spada i następuje zjawisko podobne do tego po porodzie - gospodarka hormonalna jest rozchwiana, a włosy zaczynają wypadać.

W przypadku, gdy tabletki, które zażywamy nie zawierają estrogenu, włosy mogą stać się łamliwe, cienkie i matowe. Nie jest to jednak regułą i nie u każdej z nas taka reakcja wystąpi. 

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na nadmierne owłosienie

Nie tylko cienkie, zniszczone i wypadające włosy mogą spędzać sen z powiek wielu kobiet, ale problemem staje się również nadmierne owłosienie, pojawiające się w typowo męskich miejscach, zwane hirsutyzmem. Wbrew pozorom problem jest dość duży, ponieważ może dotyczyć ok. 5-10 proc. kobiet w różnym wieku. Owłosienie, występujące u kobiet na łydkach, udach, rękach, palcach stóp czy wokół brodawek jest rzeczą absolutnie normalną, natomiast pojawienie się szorstkich, ciemnych i grubych włosów, w typowych dla mężczyzn miejscach, takich jak: podbródek, górna warga, klatka piersiowa, kark, okolica lędźwiowa czy brzuch może świadczyć o zaburzeniach, zwanych hirsutyzmem. Przyczyną tego jest w wielu przypadkach podwyższone stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.

Jeśli podłożem hirsutyzmu są zaburzenia hormonalne, a nie genetyka, to z pomocą przychodzą leki antyandrogenne, czyli między innymi doustna antykoncepcja hormonalna. Badania dowodzą, że formuła 2mgCMA/0,03mgEE ma bardzo dobry wpływ na redukcję hirsutyzmu – już po 6. cyklach stosowania liczba kobiet z tą dolegliwością zmniejszyła się o 70 procent. Hirsutyzm, choć wcale nie jest rzadkim schorzeniem, nadal stanowi źródło kompleksów wielu kobiet, a współczesna, doustna antykoncepcja hormonalna, dzięki swoim właściwościom pozaantykoncepcyjnym, może pomóc w walce także z tą dolegliwością.

Tabletki antykoncepcyjne a tycie 

Tycie często wymieniane jest jako skutek uboczny antykoncepcji hormonalnej. Nie ma jednak badań naukowych, które potwierdzałyby tę teorię. Jak mówią eksperci, wzrost wagi często wiąże się z prowadzonym trybem życia, dietą i aktywnością fizyczną. Poza tym doustne pigułki antykoncepcyjne różnią się między sobą m.in. dawką estrogenów. Obecnie najpopularniejsze są preparaty niskodawkowe, które nie powodują uciążliwych działań ubocznych.

Co więcej - tabletki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się nie do tycia, a do spadku wagi! Jak wskazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cagliari, tabletki zawierające octan chlormadinonu, pobudzający metabolizm podstawowy (główną przyczynę utraty energii w organizmie) mogą sprzyjać chudnięciu.

Tabletki antykoncepcyjne a powstawanie cellulitu

Jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu wodnego są zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W związku z tym ten rodzaj cellulitu bardzo często dotyka kobiety, które zażywają tabletki antykoncepcyjne. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ nie jest przesądzone, czy cellulit u nas wystąpi, czy nie. Przyjmując antykoncepcję hormonalną warto więc zmodyfikować swoją dietę i uczynić ją zdrowszą - ograniczyć spożywanie soli i pić więcej wody mineralnej z niską zawartością sodu. Pomogą także odpowiednie kosmetyki - ujędrniające balsamy i masaż bańką chińską.