Tymczasem naukowcy już dawno się z niej wycofali. Badania dowiodły, że zawarty w jajach cholesterol nie stanowi większego zagrożenia dla układu krążenia. Nie przyczynia się też do arteriosklerozy u osób, które mają prawidłową przemianę materii. Co więcej, jajko to prawdziwy skarb dla zdrowia.

Bo w nim tkwi życie

W jajku zawarte są wszystkie substancje potrzebne do powstania żywego organizmu. Jedna sztuka ma ok. 75 kcal (z tego 15 kcal przypada na białko, reszta - na żółtko). W białku jest 27 g wody i 3 g protein. A w żółtku - same skarby: 3,5 g protein, 6 g tłuszczów oraz witaminy A, D, E i K. Zawiera ono też cholesterol, ale i dużo choliny i lecytyny, które niwelują jego szkodliwe działanie.

Jedno jajko pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania dziecka na witaminę A. Trzy dostarczają takiej samej ilości protein, jak porcja (140 g) mięsa lub ryby. Jajka są świetnym źródłem aminokwasów, kwasów tłuszczowych i minerałów (fosforu, wapnia, magnezu, potasu, cynku i żelaza). Proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami chemicznymi są idealnie dobrane. Do szczęścia brakuje jedynie wit C. Stopień przyswajalności poszczególnych składników jest imponująco wysoki.

Białko jest przyswajalne w 94%, tłuszcz w 95%, węglowodany w 98%, związki mineralne w 76 %. Dla porównania: przyswajalność białka zawartego w mleku wynosi 85%, w ziemniakach - 77%, w mięsie - 78%, w roślinach strączkowych - 40-60%.

Nie takie straszne

Skąd więc biorą się te wszystkie opowieści o strasznym cholesterolu? Odpowiedź znajdziemy, przyjrzawszy się sposobom przyrządzania jajek. To nie jajko jest niebezpieczne, ale jego towarzystwo. Osoby, które dbają o zdrowie, nie muszą ograniczać ilości spożywanych jaj, ale tłuszczu, który im towarzyszy.

Należy przestrzegać dwóch prostych zasad. Po pierwsze, do smażenia trzeba używać patelni, na której można smażyć bez tłuszczu. Po drugie - nie należy wiązać jajek z produktami, które zawierają tłuszcze (zakazane więc będą klasyczne jaja na bekonie lub jajecznica z boczkiem). Najlepiej jeść je z dodatkiem warzyw. Świeże, świeższe, najświeższe Do potraw, które wymagają użycia surowego jajka (np. tatar), powinno być ono bardzo świeże - najlepiej zniesione tego samego lub poprzedniego dnia. Jaja na miękko, na twardo i sadzone mogą mieć do 9 dni. Najstarszych możemy użyć do wypieków - aż do 28 dni od zniesienia.

Jak sprawdzić świeżość jajka? Zanurzmy je w zimnej wodzie. Jeśli tonie, jest świeże. Jeśli zaś podnosi się ku powierzchni wody, zbliża się końcowa data przydatności do spożycia.

Zobacz także: