Nadal wielu z nas podchodzi do jajek bardzo ostrożnie. Pilnują ustalonych kiedyś norm, że nie powinno się przekraczać zjedzenia kilku jajek na tydzień. Okazuje się, że niepotrzebnie. Jajka to przecież najlepsze źródło łatwo przyswajalnego białka! Wiedzą o tym doskonale osoby trenujące, szczególnie kulturyści którzy często jedzą omlety czy jajecznice. Potrawy te składają się jednak głównie z białek z małą ilością żółtek – aby ograniczać kalorie.

Jajka zawierają aminokwasy, których nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować. W jajkach znajdziemy też witaminę A, D oraz witaminy z grupy B.
Co prawda żółtko jajka zawiera aż 200 mg cholesterolu (dopuszczalna dzienna dawka osoby dorosłej to 300mg) ale okazuje się, że organizm zdrowego człowieka świetnie sam reguluje jego poziom. Z badań wynika że bez problemu możemy więc jeść tyle jajek dziennie na ile tylko mamy ochotę. Dodatkowo okazało się, że osoby jedzące więcej jajek znacznie rzadziej mają zawały serca.

Jajo zawiera tylko 75 kcal (samo białko ma ich tylko 15) i jest pokarmem pełnowartościowym. Jaja powinny więc znaleźć się w diecie zarówno dzieci, jak i osób dorosłych czy kobiet w ciąży.