Irina tak naprawdę nazywa się Irina Walerjewna Szajchlisłamowa. Urodziła się w 1986 roku w Jemanżelińsku w Rosji. Jest córką nauczycielki muzyki i górnika. Jej nieżyjący już obecnie ojciec był z pochodzenia Tatarem, stąd egzotyczna uroda modelki.

Irina odziedziczyła po matce słuch muzyczny dlatego już w wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry an fortepianie, którą kontynuowała w szkole muzycznej. Zajmowała się nie tylko grą, ale także śpiewem.
Po ukończeniu szkoły średniej podjęła studia związane z marketingiem, które jednak przerwała na rzecz modelingu. Pracę w tej branży rozpoczęła wraz ze swoją starsza siostrą, która jednak nie odniosła tak spektakularnego sukcesu jak Irina. Shayk w 2004 roku wygrała pierwszy konkurs piękności Miss Czelabińsk i wynik ten stał się przepustką do dalszej kariery.

Dalsza kariera potoczyła się bardzo szybko. W wieku 19 lat Irina trafiła do Paryża, a już rok później na plakaty marki Intimissimi, której została oficjalnym ambasadorem. Pracowała też dla marek mi.n. Beach Bunny, Victoria's Secret, Guess czy Lacoste, pojawiła się też na okładkach najpopularniejszych magazynów modowych (m.in.Vogue, Harper Bazaar, Cosmopolitan, Elle)
W zeszłym roku Irina zagrała w filmie Herkules gdzie wcieliła się w postać Megary – tebańskiej królewny.

Irina jest nie tylko piękna, ale i hojna. Od lat wspiera szpital w rodzimym  Jemanżelińsku, gdzie w wraz z siostrą pomogła w odbudowaniu oddziału dziecięcego. Jest też oficjalnym ambasadorem akcji charytatywnych na terenie Rosji.
Prywatnie Irina od 2010 roku spotykała się z jednym z najpopularniejszych piłkarzy – Portugalczykiem Christiano Ronaldo. Niedawno jednak para się rozstała, a Irina publicznie zadeklarowała, że teraz chce się związać z wiernym mężczyzną co sugeruje, że Ronaldo ją zdradzał.