Instagram w walce z hejtem

Konstruktywną krytykę  merytorycznie wyjaśnioną większość osób publikujących na Instagramie jest w stanie zrozumieć. Muszą się z tym godzić, gdy udostępniają swoje zdjęcia publicznie. Natomiast w serwisie tym każdego dnia powstają setki komentarzy z obelgami i niecenzuralnymi słowami skierowanymi bezpośrednio w innych użytkowników. Często nie mają one nawet związku z ich publikacjami.

Skąd bierze się hejt na Instagramie?

Medioznawcy coraz częściej publikują artykuły na temat pokolenia Igersów lub zjawiska “prawego kciuka”. Uzasadniają w nich zachowanie tych najczęściej młodych ludzi faktem, że wciąż całkowicie bezpodstawnie czują się oni bezpieczni, gdy hejtują innych za pomocą smartphonów, a nie w realnym świecie. Żyją w utopijnym wyobrażeniu, że są tam anonimowi. Najczęściej hejtują z zablokowanych kont. Niestety zjawisko to tak bardzo się nasiliło, że nawet sami twórcy postanowili wyjść naprzeciw ludziom, którzy nie godzą się z takim zachowaniem na portalu społecznościowym.

Fot. Instagram Press

Nowa funkcja Instagrama znacząco ograniczy hejt - jak działa?

Hasłem funkcji walczącej z hejtem na Instagramie jest “Keep Instagram supportive place”. Przede wszystkim “Restrict” umożliwi użytkownikom Instagrama oznaczanie swoich hejterów. Jeśli konkretna osoba kojarzy człowieka pełnego nienawiści, której nie jest w stanie nie uzewnętrzniać może oznaczyć konto tej osoby. Tym sposobem każdy kolejny komentarz pojawiający się z profilu tego człowieka będzie widoczny tylko dla jego twórcy oraz autora opublikowanego zdjęcia.

Ponadto nowa funkcja Instagrama “Restrict” będzie również przed wstawieniem nieprzychylnej opinii innemu użytkownikowi blokowała ją pytaniem, czy aby na pewno jest on pewny treści, którą wstawia. Być może ten chwyt marketingowy uderzy w sumienia hejterów i ograniczy to zjawisko.