Instagram blokuje zdjęcia piersi po mastektomii

Organizacja „The Breasties”, zajmująca się wspieraniem kobiet, które zmagają się z rakiem piersi poinformowała na swoim Instagramie o blokadzie nałożonej przez portal społecznościowy, która może przerodzić się nawet w zawieszenie konta. Powodem mają być treści zamieszczane przez profil organizacji, a są to zdjęcia piersi kobiet po mastektomii. Jak tłumaczą działaczki „The Breasties”, publikacja takich fotografii ma ogromne znaczenie zarówno dla kobiet, które przeszły przez zabieg, jak i dla poszerzania świadomości o tej chorobie. Treści zostały oznaczone jako związane z seksem - polityka Instagrama zakłada co prawda cenzurowanie kobiecych sutków (choć ostatnio pojawiają się głosy o banowaniu zdjęć kobiecego ciała bez retuszu), ale robi wyjątek właśnie dla piersi po mastektomii, lub zdjęć ukazujących karmienie dziecka. Tym bardziej dziwi reakcja portalu, który tłumaczy się problemami z algorytmem:

Z powodu COVID-19 i chęci zapewnienia bezpiecznych warunków do pracy, zmniejszyliśmy ilośc pracowników odpowiadających za sprawdzanie treści w portalu. Pracujemy nad błędami w algorytmach i staramy się przywrócić treści, które zostały niesłusznie usunięte. - czytamy w mailu, który otrzymali dziennikarze serwisu Refinery29.

Z ostatnimi działaniami Instagrama nie zgadzają się tysiące kobiet, które na profilu @the_breasties szukały wsparcia, pocieszenia i rzetelnych informacji na temat mastektomii. Wiele z nich pisze, że to właśnie szczere zdjęcia ciał po zabiegu pozwoliły im przygotować i oswoić się z terapią.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Breasties (@the_breasties) Paź 20, 2020 o 5:48 PDT

Zobacz też: Kosmetyczka tatuuje sutki kobietom po mastektomii. Facebook uznał jej zdjęcia za pornografię

Październik miesiącem świadomości o raku piersi

Różowy październik, czyli Miesiąc Świadomości Raka Piersi to akcja, która ma na celu zachęcenie kobiet to profilaktyki nowotworów piersi. Ten występuje najczęściej, a niepowodzenie terapi ma zazwyczaj związek ze zbyt późnym wykryciem choroby. Lekarze apelują: tylko regularne USG piersi, mammografia oraz obserwacja i samobadanie daje szansę na pokonanie nowotworu, z powodu którego na świecie umiera około 500 tysięcy kobiet rocznie. 

Zobacz też: "Nowotwór chociażby chciał, to nigdy nie będzie w stanie odebrać pacjentce kobiecości" [WYWIAD Z PSYCHOONKOLOGIEM]