Imiona dla psa - jakie warto wybrać?

Pozornie wydaje się, ze jest to łatwa decyzja, nad która nie trzeba się zastanawiać. Ot, imię pupila powinno nam się podobać. Praktyka pokazuje jednak, że nie jest to takie łatwe. Psie imiona warto wybierać, kierując się kilkoma podstawowymi kryteriami. 

Ważne jest, żeby imiona psów były dość krótkie. Należy zdać sobie sprawę z tego, że pies musi "wychwycić" swoje imię z potoku wielu niezrozumiałych dla niego słów. Gdy będzie ono krótkie, czworonogowi łatwiej będzie je zrozumieć, co sprawi, ze bardziej ochoczo zareaguje na komendy i przywoływanie. Zresztą, długie psie imiona i tak prędzej czy później są skracane, tym bardziej, jeżeli w przypływie emocji nadamy psu imię, którego później nie będziemy chcieli wypowiadać na spacerze. Chyba większość osób zaczerwieni się na samą myśl o przywołaniu psa imieniem Kazimierz Wielki.

Dobre imię dla psa powinno być na tyle dźwięczne, żeby mogło wyraźnie odznaczać się na tle innych słów. Dzięki temu, psiak będzie mógł szybciej się go nauczyć. Przykładowo, imię Radża jest znacznie bardziej dźwięczne niż Fafik.  

Należy unikać imion zbieżnych z nazwami komend. Nazywając swojego pupila Łapa, z całą pewnością nie ułatwimy mu życia, zwłaszcza jeżeli będziemy chcieli nauczyć go kilku sztuczek.

Warto postawić na oryginalne imiona. Nie oznacza to, że jedyne słuszne imię dla suczki to Wonder Woman, a dla psa Brad Pitt. Po prostu, dobrym pomysłem jest postawienie na imię, którego nie nosi połowa okolicznych czworonogów. Gdy psiak z każdej strony będzie słyszał swoje imię, wprawi go to w dezorientację. 

Jeżeli brakuje nam pomysłu na psie imię, dobrym rozwiązaniem jest użycie cechy charakteru lub wyglądu psa. Można też odwrócić medal na drugą stronę i wybrać psie imię, któremu zawsze będzie towarzyszyć uśmiech na naszej twarzy. Bo czy można się nie uśmiechnąć, przywołując ratlerka imieniem Killer? 

Najpopularniejsze imiona dla psa

Imiona dla psa nie zawsze muszą być wymyślne. Użycie jednego z popularnych psich imion nie jest błędem, tym bardziej, że inspiracja jest wszędzie wokół nas.

Zobacz także:

Najpopularniejsze imiona dla psa: jedzenie i napoje

Nazwy produktów żywnościowych są często adaptowane na potrzeby psich imion. W wielu przypadkach, takie imię odnosi się do maści psiaka i jego budowy. Popularne propozycje:

Baton, Toffi, Karmel, Cukier, Pączek, Orzech, Lizak, Ananas, Chili, Kardamon, Cynamon, Kiwi, Mentos, Whisky. 

Najpopularniejsze imiona dla psa: mitologia i historia

Postaci z mitologii greckiej i rzymskiej oraz osoby, które zapisały się na kartach historii od dawna inspirują miłośników psów. Nic dziwnego, ich imiona wzbudzają respekt, brzmią dumnie i dostojnie. Popularne propozycje to:

Zeus, Herkules, Cerber, Hades, Parys, Achilles, Ares, Minos, Dionizos, Hermes, Hektor, Cezar, Brutus, Napoleon, Amadeusz, Beethoven.

Najpopularniejsze imiona dla psa: psi charakter

Imiona dla psa często inspirowane są ich charakterem. Nic dziwnego, wielu właścicieli chce, żeby imię idealnie oddawało usposobienie ich pupila, inni nazywają swe psy nieco na przekór i ironicznie. Popularne imiona oddające charakter psa to:

Urwis, Łobuz, Bandyta, Leniuch, Łasuch, Wigor, Śpioch, Laluś, Ważniak, Pędziwiatr, Śliniak, Wesołek, Świrek, Brutal, Kierownik.

Najpopularniejsze imiona dla psa: wygląd psa

Łatwo można zauważyć, że psie imiona często opisują wygląd czworonogów. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że jest to pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy, gdy zobaczymy naszego pupilka. Często spotykane imiona to:

Klusek, Ciapek, Kolos, Gigant, Bestia, Kruszyna, Maciupek, Prążek, Krawacik, Ogonek, Serdel, Konik, Grubas, Okularnik.

Najpopularniejsze imiona dla psa: ludzkie imiona

W wielu domach, psy są traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny, nie należy się więc dziwić, że niektórzy nadają czworonogom ludzkie imiona. Popularne propozycje to:

Bruno, Czarek, Donald, Leon, Leo, Maks, Kuba, Donald, Fred, Hugo, Woody, Jack, Johny, Rysiek, Maciek.

Najpopularniejsze imiona dla psa: nazwy zwierząt

Właścicieli psów inspiruje nie tylko ich własne otoczenie, ale i świat zwierząt. Psiaki często noszą imiona zapożyczone od najróżniejszych gatunków, jak choćby:

Komar, Tygrys, Lampart, Misiek, Motylek, Gacek, Nietoperz, Dodo, Emu, Gekon, Dzik, Prosiak, Byk, Rekin, Szczupak, Tajpan, Pyton, Tapir.

Najpopularniejsze imiona dla psa: postaci z kreskówek

Nic tak nie inspiruje, jak bohaterowie kreskówek i animacji, tym bardziej, że większość z nich to zwierzęta. Popularne bajkowe imiona to:

Tymon, Pumba, Simba, Odie, Snoopy, Scooby, Shagy, Bambi, Nemo, Tołdi, Diego, Sid, Maniek, Kermit, Pluto, Yogi, Bubu, Tom, Jerry, Śmigacz, Chudy, Reksio, Krecik, Gucio, Miki.

Najpopularniejsze psie imiona:

Nie każde psie imię musi być inspirowane konkretną postacią i czymkolwiek innym. Po prostu, niektóre imiona pasują do psa i już! Najpopularniejsze psie imiona to:

Pimpek, Riko, Fifi, Fafik, Bąbel, Laki, Burek, Kulka, Kruszyna, Rufi, Papi, Reks.

Oryginalne imiona dla psa

Imiona dla psa nie muszą być powtarzalne. Coraz więcej osób nazywa swoje pupile... dość nietypowo. Ma to całkiem sporo zalet, a największą jest fakt, że z dużą dozą prawdopodobieństwa zawsze przywołamy właściwego psiaka. Oryginalne imiona dla psów, podobnie jak te typowe, mogą być inspirowane dosłownie wszystkim.

Oryginalne imiona dla psa: jedzenie i napoje

Ta kategoria daje bardzo duże pole do popisu O ile słowo "kotlet" nie brzmi dla nikogo dziwnie, to użyte jako psie imię, nabiera zupełnie innego wydźwięku - staje się zabawne i w pewnym sensie - urocze. Najbardziej nietypowe psie imiona, zaczerpnięte od nazw potraw, produktów żywnościowych i napojów, to:

Pulpet, Klopsik, Kotlet, Befsztyk, Pieróg, Budyń, Melon, Arbuz, Keks, Omlet, Ziemniak, Liczi, Mleko, Browar, Espresso, Poncz.

Oryginalne imiona dla psa: mitologia, historia i fantastyka

O ile Brutusów, Hektorów i Cezarów najprawdopodobniej nie brakuje w żadnym mieście, to mitologia, historia i obecna w popkulturze fantastyka, dostarcza właścicielom psów także wiele nietypowych imion. Najrzadziej spotykane to:

Dedal, Ikar, Tor, Minotaur, Ozyrys, Mars, Jowisz, Neptun, Hannibal, Attyla, Batman, Robin, X-men, Blade, Hulk.

Oryginalne imiona dla psa: ludzkie imiona

Niektóre przypisane do psów imiona ludzkie, brzmią na tyle zabawnie, że warto rozważyć także taką propozycję. Niezbyt często można spotkać psiaki o imieniu:

Józek, Stefan, Benek, Franek, Antek, Lucjan, Zygmunt, Franek, Zenek, Ignacy.

Oryginalne imiona dla psa: geografia

Nazwy geograficzne nie są często wykorzystywane w roli psich imion, a bywają niezwykle inspirujące. Jeżeli zależy nam na nietypowym imieniu dla czworonoga, warto rozważyć następujące propozycje:

Ness, Bałtyk, Ren, Nil, Dunaj, Kair, Nepal, Meksyk, Sudan, Fidżi, Bali, Peru, Senegal.

Oryginalne imiona dla psa: nazwy zwierząt

Świat zwierząt jest na tyle inspirujący, że bez problemu znajdziemy w nim natchnienie na oryginalne psie imię:

Tukan, Kurczak, Gąsior, Rekin, Delfin, Płetwal, Sandacz, Tuńczyk, Jaszczur, Gryzoń.

Oryginalne imiona dla psa: wyrazy angielskie

Język angielski brzmi na tyle dźwięcznie, że wiele słów doskonale sprawdza się jako psie imiona, a nie spotyka się ich zbyt często w tej roli (nadają się dla psów i suczek):

Summer, Winter, Forest, Rainbow, Orange, Flower, Green.

Imię dla suczki – najpopularniejsze propozycje

Jeżeli nie chcemy być zbyt oryginalni, bez problemu znajdziemy ładne imię dla suczki. Tak jak w przypadku imion dla psa, inspiracja jest wszędzie.

Najpopularniejsze imiona dla suczki: jedzenie i napoje

Lista zakupów czy lista imion dla suczki? Czasami łatwo o pomyłkę, jednak imiona inspirowane produktami spożywczymi są niezmiernie popularne:

Cytryna, Figa, Śliwka, Jagoda, Malina, Frytka, Beza, Fanta, Tequila, Brandy.

Najpopularniejsze imiona dla suczki: mtologia i historia

Świat mitycznych i historycznych postaci także w tym przypadku bywa bardzo inspirujący:

Hera, Atena, Fortuna, Eris, Bona.

Najpopularniejsze imiona dla suczki: psi charakter

Suczki bywają bardzo charakterne, co znajduje odzwierciedlenie w wielu popularnych imionach:

Psotka, Beksa, Zołza, Jędza, Śpioszka.

Najpopularniejsze imiona dla suczki: wygląd psa

Jeżeli nasza ulubienica wyróżnia się wyglądem, warto to wykorzystać. Popularne propozycje to:

Kluska, Sarenka, Maleństwo, Kruszynka, Łata, Łapka.

Najpopularniejsze imiona dla suczki: ludzkie imiona

Także suczki często są nazywane ludzkimi imionami:

Balbinka, Bonnie, Bianka, Blanka, Wendy, Lena, Gabi, Lola, Gaja.

Najpopularniejsze imiona dla suczki: nazwy zwierząt

Wracamy do jakże inspirującego świata zwierząt:

Kobra, Puma, Pantera, Czajka, Panda, Myszka, Mrówka, Mucha.

Imię dla suczki – oryginalne propozycje

Wybierając imię dla suczki, z całą pewnością nie zabraknie oryginalnych propozycji.

Oryginalne imiona dla suczki: bajkowe postaci

O ile bohaterowie animacji często inspirują właścicieli psów, to posiadacze suczek rzadziej sięgają po takie imiona:

Bójka, Bajka, Brawurka, Atomówka, Ariel, Śnieżka, Nala, Fiona, Elsa.

Oryginalne imiona dla suczki: ludzkie imiona

Patrzysz na swoją sunię i widzisz... Marysię? To zabawne, ale często tak właśnie jest! Nietypowe ludzkie-psie imiona to:

Andzia, Marysia, Tosia, Wiki, Agatka, Greta.

Oryginalne imiona dla suczki: geografia

Nazwy geograficzne dostarczają ciekawych, a przy tym - nietypowych inspiracji:

Kenia, Jamajka, Floryda, Paris, Wenecja, Sewilla, Tajga, Tundra, Sahara, Panama.

Oryginalne imiona dla suczki: nazwy zwierząt

Królestwo zwierząt służy pomocą także w kwestii doboru nieszablonowego imienia dla suczki:

Kaczka, Kuna, Sardynka, Gazela, Lama, Certa, Kapucynka, Peluga.

Sprawdź też: