Kiedy są imieniny Macieja?

Imieniny Macieja w maju są najpopularniejsze. 15 maja kościół katolicki wspomina św. Macieja Apostoła, który jest najbardziej znanym patronem wszystkich Maćków. Jednak według tradycji świętuje się imieniny przypadające w najbliższy dzień, jaki wypada po urodzinach, dlatego Maciej może też świętować 30 stycznia, 24 lub 25 lutego, 3 czerwca, 18 września, 11 listopada lub 17 grudnia.

Imieniny Macieja – życzenia

Jeśli chcesz wysłać Maciejowi życzenia z okazji imienin, możesz wykorzystać jedną z naszych poniższych propozycji:

Maćku!

Z okazji imienin:

Zdrówka, szczęścia, wiary, kasy,

Niech Ci nigdy nie braknie poczucia humoru i siły na wesołe grymasy,

Nie bierz życia za poważnie,

Zobacz także:

To opłaca się przeważnie!

Nie pozwalaj, by ktoś zdjął Twoje różowe okulary

Bądź wesoły, pozytywny i zawsze miej dobre zamiary!

 

Cieszą się chłopcy i cieszą dziewczyny,

bo dziś Maćka imieniny,

przyjmij więc proszę moje życzenia

szczęścia, zdrowia i marzeń spełnienia.

Drogi Macieju,

w tym wyjątkowym dniu chcę Ci złożyć

moc serdecznych życzeń,

niech każdy dzień przyniesie ci radość i spełnienie.

Maciej – pochodzenie imienia

Imię Maciej pochodzi od hebrajskiego Matatjahu. Polska wersja wzięła się od węgierskiego imienia Matyas (wymawia się Maciasz). W naszym kraju imię to znane było już w średniowieczu. Często używano wtedy formy Maćko, która dziś znana jest jako zdrobnienie. Co ciekawe imię Maciej używane było wtedy zamiennie z Mateuszem - obydwa mają to samo pochodzenie i znaczenie. Stosowano dla nich też te same zdrobnienia. Dopiero od XVI wieku zaczęto traktować je jako dwa osobne imiona.

Znaczenie imienia Maciej

Hebrajskie słowo Matatjahu, od którego najprawdopodobniej pochodzi imię Maciej, oznacza „dar Jahwe”, „dar od Boga”. Imię to ma pochodzenie biblijne i wiąże się z postacią św. Macieja Apostoła, który został wybrany na miejsce Judasza już po śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa.

"Maciek to nie imię" – jaki jest Maciek?

Maciej jest osobą pełną energii i niezwykle ciekawą świata. Kiedy coś go zainteresuje, potrafi oddać się temu bez reszty. Ma niezwykle bogate życie wewnętrzne i jest bardzo wrażliwy. Bywa impulsywny i nie potrafi dłuższej usiedzieć w jednym miejscu. Niektórym może wydawać się lekko nadpobudliwy. Łatwo wybucha gniewem i gwałtownie reaguje na różne sytuacje, które nie są po jego myśli.

Dobrze czuje się kiedy w swoim życiu widzi wyższy cel, do którego może dążyć. Duże znaczenie ma dla niego religia lub inny stały i niezmienny system wartości. Maciej jest wrażliwym marzycielem i choć jest osobą mocno ekspresyjną, bywa również tajemniczy i skryty. Jest bardzo towarzyski i otwarty na innych ludzi, ale dobrze też czuje się w samotności.

Bardzo ważna jest dla niego rodzina, którą angażuje we wszystkie swoje aktywności i zaraża wieloma pomysłami. Nie jest zbyt romantyczny, nie dla niego flirty i subtelne zaloty. Jednak kiedy już spotka tą jedyną, jest jej wierny do grobowej deski. Ważne jest dla niego posiadanie dzieci. Jest dobrym mężem i ojcem, jednak jeśli pojawi się ciekawa idea, potrafi zaangażować się w nią bez reszty zaniedbując domowe obowiązki.

Sam siebie uważa za autorytet i przyznaje sobie prawo do pouczania innych. Nie jest zbyt dobrym dyplomatą, często zdarza mu się popełniać gafy i mówić trudną prawdę prosto w oczy, jednak nigdy jego intencją nie jest zranienie innych osób. Maciej często wtrąca się w sprawy innych i udziela rad nieproszony, jednak wynika to zawsze ze szlachetnych pobudek i chęci niesienia pomocy. Jest bardzo altruistyczny. Zawsze staje po stronie słabszych i wkracza do akcji, kiedy widzi, że komuś dzieje się krzywda. Nawet u nowo poznanych osób szybko wzbudza zaufanie.

Maciej jest osobą bardzo twórczą i pomysłową. Cechuje go duża fantazja i kreatywność. Szybko przyswaja nową wiedzę. Jednak jest nieodporny na porażki, a kiedy jakiś projekt jest dla niego trudny lub czasochłonny, bywa, że sam z niego rezygnuje, szukając różnych wymówek. Niechętnie podejmuje ryzyko. Praca jest dla niego głównie środkiem do celu, nie postrzega jej jako przyjemności samej w sobie. Maciej dobrze sprawdza się na kierowniczych stanowiskach lub w zawodach, gdzie ceniona jest samodzielność.

Zdrobnienia imienia Maciej

Od imienia Maciej powstało bardzo dużo różnych zdrobnień: Maciek, Maciuś, Ciej, Ciejek, Ciejo, Ciejos, Cieju, Ciejuś, Citek, Ciunio, Ciuś, Mac, Maca, Macia, Maciak, Macian, Macias, Maciasek, Macieja, Maciejaszek, Maciejczek, Maciejczyk, Maciejeczek, Maciejek, Maciejka, Maciejko, Maciejo, Maciejos, Maciejoszka, Maciejunio, Macio, Macior, Macios, Maciosz, Macioszek, Maciu, Maciuch, Maciulek, Maciumpek, Maciunia, Maciunio, Maciusiek, Maciuszek, Maki, Mako, Maku, Manczo, Mania, Maniek, Matias, Matija, Matwiej, Mać, Maćko, Minio, Muciek, Naciuś.