Jakub to jedno z imion męskich cieszących się przez wiele lat niesłabnącą popularnością. Historia jego pochodzenia jest bardzo ciekawa. Warto poznać znaczenie tego imienia, jego możliwe zdrobnienia i dowiedzieć się, kiedy są imieniny Jakuba.

Imieniny Jakuba – daty

Imieniny Jakuba przypadają: 28 stycznia, 7 lutego, 9 lutego, 22 lutego, 3 marca, 14 marca, 3 kwietnia, 17 kwietnia, 27 kwietnia, 29 kwietnia, 30 kwietnia, 1 maja, 6 maja, 11 maja, 5 czerwca, 8 czerwca, 5 lipca, 14 lipca, 25 lipca, 6 sierpnia, 23 sierpnia, 2 września, 9 września, 21 października, 1 listopada, 19 listopada, 27 listopada, 28 listopada.

Zdrobnienia imienia Jakub

Imię Jakub można zdrabniać na wiele sposobów. Najpopularniejsze zdrobnienia to: imię Kuba, Kubuś, Jakubek, Jakubuś, Jakubik, Jakubciu, Kubik, Kubacki, Kubcio, Kubix, Jakuś. Do Jakuba można się także zwracać: Kubocha, Kubek, Kubenty, Kubasz, Huba, Kubol, Dżakubek, Kubinek, Kubisław, Kubaszek, Kubiś, Kubala, Jakubowski, Kubcik, Kubiczek, Jakubiczek, Kubi, Jakubko, Kubencja, Kubcia, Kubeczek, Jakubu, Kubanos, Kuban, Kubiszon, Kubensik, Kubera, Kooba, Jakubas, Kubas, Kubanio, Jakuboszczak, Jakubson, Kubica, Kubisko, Kubciuś, Kubańczyk, Kubasiński. Popularne są również obcojęzyczne odpowiedniki tego imienia: Dżejkob, Dżej, Jay, Jimmy, James, Cube, Jakobs, Dżejk, Jake, Kjub, Jim, Dżakobi, Jayms, Jakobi, Dżejkobi, Jacob.

Pochodzenie imienia Jakub

Imieniny Jakuba obchodzone są tak często ze względu na dużą liczbę patronów noszących to imię. Wywodzi się ono z języka hebrajskiego, w którym Jaaqob oznacza „ten, którego Jahwe ochrania”. Po raz pierwszy pojawiło się w Biblii przy opowieści o narodzinach synów Izaaka – Ezawa i Jakuba. Jakub podstępnie uzyskał błogosławieństwo od niedowidzącego ojca, choć należało się ono Ezawowi jako synowi pierworodnemu. Podczas podróży do Charanu, do której został zmuszony ze względu na gniew brata, Jakubowi przyśniła się drabina. Chodzili po niej aniołowie, a znajdujący się na jej szczycie Bóg przepowiedział Jakubowi liczne potomstwo. Wyrażenie „drabina Jakubowa” wpisało się na stałe do przekazów kulturowych, nie tylko tych o znaczeniu religijnym. Imię Jakub zajmuje ważne miejsce w chrześcijaństwie. Posiadał je też jeden z Apostołów. Odbywał on liczne podróże misyjne, w tym do Hiszpanii, gdzie w średniowieczu został uznany za patrona tego kraju. Santiago de Compostela otrzymało nazwę od jego imienia. Jakub jest także patronem Portugalii, pielgrzymów, rybaków i żebraków.

W Polsce imię to znane jest od XIII wieku. Nosił je m.in. bł. Jakub Strepa, misjonarz współpracujący z królową Jadwigą, uznawany za patrona osób cierpiących na bóle głowy. Imię cieszyło się popularnością aż do wieku XVIII, później nadawano je głównie na wsiach i wśród osób pochodzenia żydowskiego. Do 1936 roku zapisywane było przez „ó”, co zmienione zostało przez reformę ortograficzną. Imię Kuba w 2000 roku odzyskało swoją popularność, która utrzymywała się przez kilkanaście następnych lat. Z tego względu warto pamiętać, kiedy są imieniny Jakuba - sporo osób posiada w gronie swoich znajomych mężczyzn o takim imieniu.

Imię Jakub posiada dwa odpowiedniki żeńskie: Jakubina oraz, w wersji zapożyczonej z języka francuskiego i spolszczonej, Żaklina.

Jakub to nie imię – jaki jest Jakub?

Znaczenie imienia Jakub jest bardzo szerokie. Mężczyzna noszący to imię jest osobą energiczną, ciekawą świata, lubi angażować się w wiele nowych przedsięwzięć i chętnie podejmuje wyzwania. Jakub odpoczywa, spędzając czas aktywnie, nie pozwala sobie na nudę i lenistwo. Odznacza się śmiałością i przebojowością, ale też sumiennością i systematycznością. Jest dobrym organizatorem, zanim zacznie realizować jakieś działanie, najpierw opracowuje jego plan. Jest żądny wiedzy, chętnie rozwija swoje umiejętności. Te cechy powodują, że zazwyczaj osiąga swoje cele, a jego poczynania okazują się sukcesem. Jakub charakteryzuje się również umiejętnością wpływania na ludzi, zjednywania sprzymierzeńców i zdobywania ich sympatii. To sprawia, że inni chętnie mu pomagają. Zaufanie, które wzbudza, powoduje, że osoby z jego otoczenia często mu się zwierzają i zwracają się do niego o radę. Ponadto wyróżnia się wysoką kulturą osobistą, jest człowiekiem ceniącym sobie ciepło rodzinne, choć towarzyskim.

Zobacz także:

Znane osoby o imieniu Jakub

Imieniny Jakuba przypadają kilkanaście razy w roku, co związane jest z popularnością tego imienia. Nosi je też wiele znanych osób. Są to m.in.: Jakub Birecki i Jakub Grabowski (polscy raperzy), Jakub Przebindowski (aktor i reżyser), Kuba Molęda (wokalista), Jakub Wieczorek (aktor), Kuba Sienkiewicz (muzyk z zespołu Elektryczne Gitary), Jakub Tolak (aktor), Jakub Kawalec (wokalista zespołu Happysad), Jakub Kot i Jakub Wolny (skoczkowie narciarscy), Jakub Gierszał (aktor), Kuba Wesołowski (aktor), Jakub Kornacki (aktor i reżyser), Jakub Biskup i Kuba Błaszczykowski (piłkarze), Jakub Palacz (aktor), Kuba Wojewódzki (dziennikarz, publicysta, showman), Jakub Żulczyk (pisarz). Również obcojęzyczne odpowiedniki tego imienia są popularne wśród sławnych mężczyzn: James Arthur i James Blunt (brytyjscy piosenkarze), James Cameron (reżyser), Jim Carrey (aktor i komik), Jim Morrison i James Page (muzycy), Jakub Janda (czeski skoczek narciarski), Jake Gyllenhaal (aktor), Jacob van den Berg (holenderski żeglarz), Jacques Chirac (francuski polityk), Jacob Grimm (pisarz, jeden z braci Grimm).