Andrzej Duda – ile zarabia prezydent Polski?

Andrzej Duda, jako prezydent, otrzymuje pensję zgodną z ustawą z lipca 1981. Według ustawy na wynagrodzenie prezydenta składa się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny i za wysługę lat. Po zsumowaniu tych trzech sum Andrzej Duda otrzymuje ok. 20 tys. zł brutto miesięcznie, a 14 tys. zł netto. Pensja prezydenta Polski jest zmieniana co roku i zależy np. od: inflacji. Jak podaje money.pl, do pensji prezydenta doliczyć też trzeba przywileje w postaci: nieodpłatnego lokalu mieszkalnego, czyli domu prezydenckiego, garderoby, środków transportu, lekarzy i ochrony.

Zobacz także: Rafał Trzaskowski o pensji pierwszej damy: ile będzie zarabiać jego żona?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Andrzej Duda (@andrzej.duda) Lip 12, 2020 o 1:02 PDT

Agata Duda – ile zarabia pierwsza dama?

Agata Duda niestety nie posiada pensji z tytułu bycia pierwszą damą. Pomimo posiadania szeregu obowiązków i aktywnego wspierania prezydenta Agata Duda, nie uzyskuje wynagrodzenia. Co gorsza, pierwsza dama ma zakaz pracy w zawodzie. Pomysł płacenia pierwszym damom przewija się w Polsce od lat. PiS zaproponował ustawę o płaceniu pierwszym damom 55 proc. pensji prezydenta, ale nie weszła ona nigdy w życie.

Zobacz także: Paulina Młynarska do Kingi Dudy: "czysty konformizm. Nieskażony niczym biel Twojego garnituru"

Co po kadencji prezydenckiej?

Andrzej Duda po ukończeniu kadencji może liczyć na 75 proc. swojej pensji. Co więcej, ma zapewnioną dożywotnią ochronę i limuzynę. Obecnie z tych przywilejów korzysta trzech prezydentów polski: Lech Wałęsa (sprawował urząd w latach 1990-1995), Aleksander Kwaśniewski (1995-2005) i Bronisław Komorowski (2010-2015).