Czego sobie życzymy na Dzień Kobiet? Byśmy wreszcie zaczęły zarabiać tyle samo co mężczyźni!

Czy nasze szanse na rynku pracy rzeczywiście zależą od płci?

O tym, że nierówność płci naprawdę istnieje, przekonała się boleśnie m.in. autorka książek o Harrym Potterze, która u progu swojej wielkiej kariery została poproszona przez wydawnictwo Bloomsbury o... zmianę imienia na bardziej męskie. To dlatego wydała swoją pierwszą powieść jako J.K. Rowling.

Jak duża jest nierówność płac w Polsce i jak wypadamy na tle innych krajów?

Gdy porównujemy zarobki kobiet i mężczyzn na całym świecie, to jedno jest pewne: jeśli jesteś mężczyzną, to zarobisz więcej! Według danych World Economic Forum, która bada zjawisko nierównych płac, Polska znajduje się pod tym względem na 39. miejscu na 144 badanych krajów. Eurostat podaje, że Polki zarabiają średnio mniej o 7,7% od swoich kolegów. To i tak nie jest jeszcze najgorzej. W Korei Południowej na przykład ta różnica wynosi aż 36,7%. Co należy zrobić, by zarabiać więcej? Można oczywiście wyemigrować do Włoch lub Luksemburga, gdzie różnica w płacach mężczyzn i kobiet jest najniższa i wynosi zaledwie 5,5%, ale są też inne sposoby.

Co każda z nas może zrobić, aby dostać podwyżkę?

Okazuje się, że nawet nie emigrując z naszego pięknego kraju i nie zmieniając swego imienia na bardziej męskie, możesz mieć wpływ na swoje wynagrodzenie. Poniżej przedstawiamy 3 sposoby, które pozwolą ci zwiększyć swoje szanse na podwyżkę:

1. Proś o więcej

Coroczne badania ankietowe przeprowadzane przez Narodowy Bank Polski potwierdzają, że oczekiwane wynagrodzenie kobiet utrzymuje się poniżej przeciętnej dla mężczyzn, mimo że kobiety są zazwyczaj lepiej wykształcone. Już w czasie rekrutacji kobiety mają niższe oczekiwania finansowe. Bardzo rzadko również proszą szefa o podwyżkę. To błąd. W ten sposób same przyczyniamy się do tego, że otrzymujemy niższe wynagrodzenie i jesteśmy pomijane przy podwyżkach.

Porada: Jeśli zmieniasz pracę, to nigdy nie mów, ile zarabiałaś w poprzedniej. To tylko utrwala istniejącą lukę płacową, a nawet może ją zwiększyć.

2. Nie bądź skromna i nie bój się podejmować ryzyka

Jeśli twoi rodzice uczyli cię w dzieciństwie, że dziewczynka powinna być przede wszystkim cicha i skromna, to popełnili duży błąd. Skromność nie popłaca. Jeśli sama nie będziesz mówiła o swoich sukcesach, nie licz, że ktoś inny je zauważy. Większość badań wskazuje również, że kobietom brakuje pewności siebie, boją się ryzyka i w związku z tym przyjmują postawę mniej konkurencyjną niż mężczyźni.

Porada: Bądź pewna siebie i nie wahaj się podjąć ryzyka, nawet jeśli nie wiąże się to z wygraną finansową.

3. Wybieraj mądrze

Jeśli chcesz zarabiać więcej, powinnaś się dobrze zastanowić nad wyborem ścieżki zawodowej, która umożliwi ci dalszy rozwój. Badacze wskazują, że kobiety często mają tendencję do wybierania słabiej płatnych zawodów np. w edukacji, czy administracji publicznej. Są również bardziej narażone na zjawisko tzw. szklanego sufitu, czyli braku możliwości awansu na wyższe stanowiska. Z badań wynika, że najmniejsza luka płacowa występuje w dużych firmach prywatnych.

Porada: Nie wybieraj pracy w zawodach uznawanych za tradycyjnie kobiece. Szukaj pracy raczej w dużych firmach prywatnych.

W jaki sposób Polska może walczyć z nierównością płac wśród kobiet i mężczyzn?

W Polsce jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia w zakresie zniesienia nierówności płac obojga płci. Widać to zwłaszcza w odniesieniu do tzw. elastycznych składników wynagrodzeń – kobiety zwykle otrzymują zdecydowanie niższe premie niż mężczyźni. Stąd też należałoby w pierwszej kolejności wprowadzić narzędzia wspierające wiązanie wynagrodzeń z osiąganym wynikiem, po to, by ograniczyć uznaniowość przełożonych. Dodatkowo istnieje bardzo duża potrzeba stworzenia narzędzi promujących równość płac w niewielkich firmach, gdzie występuje największa dysproporcja pod tym względem. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w normach kulturowych i społecznych obowiązujących w naszym kraju.

Teraz możesz sprawdzić ile zarabiałabyś jako mężczyzna, korzystając z kalkulatora: Ile zarobiłabyś jako mężczyzna - kalkulator


Twórcy kalkulatora odpowiedzieli nam na kilka pytań - WYWIAD:

Kalkulator nierówności płacowych to fajne narzędzie, które daje nie tylko konkretną wiedzę, ale pokazuje szersze zjawisko i problem społeczny. Jak wpadliście na ten pomysł?

Jesteśmy twórcami krakowskiego startupu Omni Calculator. Za cel postawiliśmy sobie pomaganie ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji opartych o twarde dane, a nie emocje lub intuicję. Gdzieś po drodze zauważyliśmy, że nasze kalkulatory świetnie sprawdzają się w zwracaniu uwagi na różne ważne problemy, a dzięki interaktywnej formie udaje im się przyciągnąć media i dorzucić swoją małą cegiełkę do wysiłków zmierzających do ich rozwiązania.

Luka płacowa to straszne zjawisko. Co możemy zrobić, żeby poprawić sytuację kobiet?

Po pierwsze: edukować - do tego służy ten kalkulator. Większość kobiet nie wie, jak duża jest równica w zarobkach kobiet i mężczyzn. Dlatego chcemy pokazać konkretne, czasem szokujące liczby, a obok kalkulatora zaprezentować sposoby na to, jak kobiety same poprzez swoje działania mogą zmniejszyć lukę płacową. Dużą wagę przywiązujemy też do postulatów kierowanych do rządu - nasze państwo powinno włączyć się w konkretne działania w tej sprawie.

A wasze inne narzędzia? Na jakie problemy zwracacie uwagę ludzi?

Stworzyliśmy już prawie 400 bardzo łatwych w użyciu kalkulatorów, z których co miesiąc korzystają 2 miliony osób na całym świecie. Nasze popularne narzędzia to np. ile papierosów wdychamy z miejskim smogiem albo ile moglibyśmy zaoszczędzić rzuciwszy palenie, co udałoby nam się osiągnąć, gdybyśmy zrezygnowali z Facebooka.