Prezent na ślub: nie ma nic lepszego niż koperta?  

Rynek ślubny w Polsce doskonale odzwierciedla przemiany społeczne ostatnich dekad. Dzisiejsze młode pary to często ludzie, którzy od dawna mieszkają w swoich (a biorąc pod uwagę bank – po części swoich), w pełni urządzonych mieszkaniach. Tematem ich codziennych rozmów nie jest więc zakup pralki czy lodówki, ale spłata kredytu. Ta sytuacja przekłada się na oczekiwania wobec prezentów ślubnych. Od sprzętów gospodarstwa domowego – młodzi wolą pieniądze. Nie trzeba nawet przeprowadzać ankiet, bo od razu widać to w statystykach. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów rocznie goście weselni w Polsce wkładają do kopert aż 2,5-3 mln złotych. 

Ile kosztuje wesele? 

Wrażenie robią jednak nie tylko sumy, które dostają młode pary, ale także kwoty, które przeznaczają na organizację wesel. Ogólny poziom życia w naszym kraju, a tym samym standardy wciąż rosną. Lubimy wysokiej jakości ubrania, jedzenie i wystrój wnętrz – a to wszystko kosztuje. Ile trzeba wydać na tak zwane wesele z klasą?

Pod względem wydatków wesela w Polsce można podzielić na trzy grupy. Największą z nich stanowią imprezy mieszczące się w budżecie do 50 tys. zł. Ten segment stanowi aż 75% rynku. Drugą grupą są imprezy kosztujące od 50 do 150 tys. zł – 22% rynku. Na trzecie najdroższe, czyli za ponad 150 tys. zł, decyduje się tylko 3% par. 

Koszty wesela ponoszone przez pary młode wzrosły w ostatnich latach o nawet 50%. Najlepiej widać to, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę gości. Jak podaje Forbes kiedyś cena organizacji wesela na 100 gości zazwyczaj mieściła się w kwocie 50 tys. zł. W tym momencie konieczny jest już wydatek na poziomie ok. 80 tys. zł. Czy wpływ na to miały tylko wyższe wymagania par młodych?

Dlaczego koszty wesela są coraz wyższe? 

Jak w przypadku każdego rynku: popyt warunkuje ceny, a aktualnie znajdujemy się na etapie weselnego “wyżu”. Zgodnie z wyliczeniami GUS-u najwięcej małżeństw zawieraliśmy w latach 90. rocznie – ok. 250 tys. Wraz z początkiem nowego stulecia zaczęły się wahania. W 2000 roku ta liczba spadła do 211 tys., w 2010 roku wzrosła do 228 tys. i w 2013 roku znowu spadła – tym razem do 180 tys. Od kilku lat coraz więcej par decyduje się na ślub, dzięki czemu liczba wesel rocznie w naszym kraju może sięgać nawet 210 tys. 

Czy wy też zauważyliście wzrost kosztów organizacji wesela oraz fakt, że coraz więcej par decyduje się na ślub?