Ile kosztuje utrzymanie dziecka: nowy raport

Decydując się na dziecko, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile będzie kosztowało jego utrzymanie. Najnowszy raport  "Ile kosztuje dziecko" opublikowany przez ośrodek SW Research i przeprowadzony na grupie 1000 rodziców, uświadamia nam, jakie koszty niesie za sobą wykształcenie i utrzymanie dziecka do 18. roku życia. Raport został wykonany na zlecenie platformy do obniżania rachunków za media MAM.

Z najnowszych danych wynika, że, rodzice rozpoczynają wydatki na dziecko już na etapie przygotowań do narodzin. W tym okresie z funduszu lekką ręką znika średnio 8,5 tys. złotych, które idą na wyprawkę na dziecko, badania w ciąży, przygotowania pokoju dla noworodka. A to dopiero początek wydatków.

Ile miesięcznie wydajemy na dziecko?

Raport "Ile kosztuje dziecko" pokazuje między innymi, ile miesięcznie wydajemy na dziecko. Już od pierwszych miesięcy z domowego budżetu znika około 1050 zł. Z każdym rokiem ta kwota podwyższa się i mając starsze dziecko, wzrasta do 1500 zł. miesięcznie. Musimy pamiętać, że oprócz wydatków związanych z dzieckiem, wzrastają opłaty związane z rachunkami. Opłaty za mieszkanie, prąd, gaz wzrastają średnio o 200 zł. miesięcznie. Do tego dochodzą opłaty za żywność - wzrost średnio o 300 zł. miesięcznie.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka do 18. roku życia?

Jak pokazują dane w najnowszym raporcie, utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje średnio 305 tys. zł. Ta cena zwala z nóg, jednak jeśli dłużej się nad tym zastanowimy, to biorąc pod uwagę koszty związane z wyżywienie, utrzymaniem, pielęgnacją, opłatami za rachunki, wykształceniem dziecka, zajęciami dodatkowymi, to wcale ta kwota nie powinna nas dziwić.

Jeśli rodzice decydują się wspomóc dziecko w okresie studiów, to muszą liczyć się z dodatkowym wydatkiem w wysokości średnio 130 tys. złotych.

Rząd próbuje wspomóc polskie rodziny oferując świadczenia 500 plus, ale czy to wystarczająca pomoc państwa w wydatkach na dziecko?