Licówki na zęby – rodzaje

Licówki kojarzą nam się z hollywoodzkim uśmiechem, ale ten popularny zabieg stomatologii estetycznej już kilka lat temu przestał być wyłącznie domeną celebrytów. Coraz bardziej zaawansowane technologie pozwalają na osiągnięcie naturalnego i trwałego efektu o dowolnym odcieniu i stylu, nic więc dziwnego, że cieszy się on coraz większą popularnością. Licówki to nic innego jak bardzo cienkie płatki, mocowane do przedniej (licowej) strony zębów za pomocą specjalnego kleju. Najczęściej wykonuje się je z porcelany, ale są również dostępne w tańszej, kompozytowej wersji. Licówki to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na poprawę wyglądu zębów, zwłaszcza wtedy, gdy inne metody (np. wybielanie) zawodzą. To również skuteczne rozwiązanie w przypadku uszkodzonych czy nierównych zębów, a także dla osób, które chcą się pozbyć przerwy między zębami. Licówki mogą być nakładane zarówno na dolnym i górnym łuku, a także tylko na wybranych zębach. Do wyboru mamy kilka rodzajów licówek. Tradycyjne porcelanowe lub kompozytowe wymagają zeszlifowania wierzchniej warstwy szkliwa. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych coraz części oferuje się jednak tzw. licówki addytywne, które są na tyle cienkie, że można je założyć bez szlifowania zębów. 

Licówki addytywne to delikatne płatki wykonane z najwyższej jakości porcelany, które stosuje się w celu korekty uśmiechu. Są bezinwazyjne dla zębów, ponieważ w odróżnieniu od tradycyjnych licówek wymagają ingerencji w szkliwo. Cieniutka licówka jest przyklejana do przedniej części zęba w taki sposób, że pokrywa całą jego licową część - wyjaśnia dr Romana Markiewicz-Piotrowska, stomatolog z gliwickiej kliniki dentystycznej Piotrowscy&Bejnarowicz

Licówki porcelanowe, kompozytowe i addytywne – czym się różnią?

Licówki porcelanowe (pełnoceramiczne) to najbardziej zaawansowana forma nakładek na zęby. Pozwala na uzyskanie równych, jasnych zębów, a w przypadku rekonstrukcji tylko części uzębienia, efekt końcowy jest na tyle naturalny, że ciężko odróżnić zęby własne od tych zaopatrzonych pracą protetyczną. Licówki porcelanowe są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż rekonstrukcje kompozytowe. Cienkie płatki z porcelany dentystycznej liczą od 0,4 do 1,5 mm, a ich trwałość szacuje się na 10-15 lat. Trzeba jednak pamiętać, że ich wykonanie jest procesem nieodwracalnym.

Licówki kompozytowe to bardziej ekonomiczny wariant nakładek. Są wykonane z tego samego kompozytu, który jest używany do uzupełniania ubytków w zębach. Efekt jest właściwie nie do odróżnienia. Zarówno w przypadku licówek kompozytowych, jak i porcelanowych możliwy jest wybór dowolnego odcienia, dzięki czemu można dopasować go do naturalnego koloru zębów. Licówki kompozytowe są jednak o wiele mniej trwałe niż porcelanowe. Średnio co 2-3 lata należy je wymienić lub odświeżyć.

Licówki addytywne mogą być wykonywane zarówno z materiałów kompozytowych, jak i z porcelany. Licówki bez szlifowania mogą być wykonywane na podstawie pobranych wycisków lub bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta z kompozytu światłoutwardzalnego. Najczęściej wybieranym materiałem jest jednak porcelana. Licówki addytywne są bardzo cienkimi płatkami (mają ok. 0,3 mm) i mają podobną trwałość jak tradycyjne licówki porcelanowe (ok 10-20 lat).

- Porcelana połączona prawidłowo z zębem daje niesamowity efekt estetyczny. Za pomocą licówki możemy zmienić kolor, kształt czy nawet w pewnym zakresie położenie zęba. To możliwe dzięki bardzo indywidualnemu podejściu do pacjenta. Lekarz pobiera bardzo precyzyjny, a ceramista wykonuje dla nas idealnie dobraną licówkę, która swoim kształtem i kolorem wygląda idealnie jak ząb. Co ważne, porcelanowe licówki bardzo wolno się starzeją - i w przeciwieństwie do kompozytowych nie zmieniają z czasem koloru - podkreśla dr Romana Markiewicz-Piotrowska z kliniki Piotrowscy&Bejnarowicz.

Licówki to nie tylko kwestia jaśniejszego uśmiechu. Dzięki nim możliwe jest również wyrównanie zębów i skorygowanie – a nawet całkowita zmiana - ich kształtu. To często jedyny sposób by trwale zmienić długość koron, pozbyć się diastemy lub uzupełnić ubytki po różnego rodzaju urazach. Licówki sprawdzą się też w przypadku przebarwień uwarunkowanych wiekiem lub powstających pod wpływem leków, z którymi nie radzą sobie żadne metody wybielania. Licówki to także ratunek dla translokacji zębów – dzięki nim można odzyskać przyjęty dla danej grupy osób kształt i zamknąć przestrzenie między zębami.

Ile kosztują licówki?

Cena licówek jest uzależniona od materiału, z jakiego są wykonane. Licówki kompozytowe, które utrzymują się przez 2-3 lata to wydatek rzędu 1000 zł za jeden ząb. Najdroższe - i jednocześnie najtrwalsze - są licówki porcelanowe, których średnia cena wynosi ok. 1900 zł za jeden ząb. Ich trwałość jest natomiast szacowana nawet na 10-20 lat.

Licówki na zęby – jak wygląda zabieg?

Założenie licówek poprzedza kilka etapów przygotowania. Najpierw trzeba wyleczyć wszystkie zęby i usunąć z nich osad. Jeśli myślimy o jaśniejszym uśmiechu, konieczne będzie też wybielenie zębów. Następny krok to określenie kształtu zębów i stylu uśmiechu oraz wykonanie zdjęcia panoramicznego i modelu nowego uśmiechu (tzw. mock-upu), najczęściej z wosku. Będzie on wzorem do wykonania licówek. Jeśli pacjent nie ma żadnych uwag do przyszłego wyglądu uzębienia, na kolejnej wizycie zęby są szlifowane (odbywa się to w znieczuleniu miejscowym), a następnie dentysta nakłada tymczasowe licówki. Ostatni krok to nałożenie finalnych licówek porcelanowych, wytrawionych wcześniej specjalnym żelem zwiększającym przyczepność. Prawidłowo założone licówki nie pękają i nie zsuwają się, a do tego są praktycznie niezauważalne.  

Zobacz także:

Założenie licówek bez szlifowania jest możliwe tylko wtedy, gdy spełnione zostaną określone warunki kliniczne. Nie można ich zakładać na zęby z dużymi wypełnieniami lub na takie, które wymagają dużej korekty kształtu lub ustawienia. Dlatego zdarza się, że przy zakładaniu licówek addytywnych lekarz stomatolog musi najpierw przeprowadzić drobną korektę zęba. Dotyczy ona nieunerwionej części zęba (szkliwa), więc jest mało inwazyjnym zabiegiem. Dla komfortu pacjenta może być jednak przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym. Samo zakładanie licówek odbywa się maksymalnie w dwóch etapach i jest całkowicie bezbolesne.

Licówki na zęby: jak dobrać kolor?

Licówki pozwalają na uzyskanie najbardziej trwałego efektu wybielenia zębów – ale współczesna technologia pozwala na bardzo precyzyjny dobór odcienia. Nie musisz więc obawiać się tego, że twój uśmiech będzie wyglądał sztucznie i nienaturalnie. Zwłaszcza, że słynny „Hollywood smile”’, który dobrze wygląda tylko na czerwonym dywanie, powoli odchodzi już do lamusa. Zgodnie z najnowszymi trendami, obecnie najbardziej pożądany jest efekt naturalnych, młodzieńczych, delikatnie wybielonych zębów, co sprawia, że uśmiech wygląda naturalnie i jest dobrze dopasowany do różnych typów urody. 

Licówki – jak uzyskać naturalny efekt?

Jak podkreślają eksperci, kolor to nie wszystko. Kształt, wielkość, sposób załamywania się światła, faktura czy dopasowanie do twarzy to kolejne aspekty, które podczas projektowania nowego uśmiechu należy brać pod uwagę Dlatego bardzo ważna jest wizualizacja efektu końcowego. Piękne zęby najpierw powstają w głowie lekarza, na zdjęciach, w programach komputerowych i na modelach gipsowych – tzw wax-up-ach, które za pomocą specjalnych kluczy mogą zostać przymierzone w ustach pacjenta.

Czy licówki są dla każdego?

Licówki to bardzo uniwersalne rozwiązanie, jednak nie sprawdzą się w przypadku osób z różnego rodzaju parafunkcjami zgryzowymi, takimi jak obgryzanie paznokci czy bruksizm (zgrzytanie zębami). Nawyki te (zwłaszcza ten ostatni) często prowadzą do ścierania się i pękania szkliwa, a także rozchwiania zębów w szczękach i żuchwie. Założenie licówek w tym przypadku mija się z celem - pod wpływem zgrzytania będą się kruszyć, a do tego mogą uszkodzić sąsiadujące zęby. Zanim zdecydujesz się na licówki, najpierw trzeba zlikwidować przyczynę bruksizmu (np. poprzez założenie specjalnego aparatu ortodontycznego).

Licówki na zęby - o czym jeszcze warto pamiętać?

Nowoczesne metody doboru licówek uwzględniają nie tylko naturalny kolor uzębienia, ale również wiek, czy typ urody. Dlatego tak ważne jest, żeby wybrać tzw. styl uśmiechu. Być może brzmi to abstrakcyjnie, ale to właśnie on często określa, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez innych. Zgodnie z jedną z najpopularniejszych klasyfikacji (LVI Smile Library) może być on na przykład zmiękczony, skupiony, młodzieńczy, dojrzały, ale również agresywny czy dominujący. Wszystko zależy od naszej naturalnej mimiki, rysów twarzy i indywidualnej ekspresji. W doborze stylu pomoże wizualizacja efektu końcowego. Decydując się na licówki, warto pamiętać także o tym, że są one zakładane wyłącznie na zdrowe zęby. Najpierw musimy więc wykonać dokładną diagnostykę (włącznie z tomografią komputerową) i przeprowadzić odpowiednie leczenie.

--

Materiał powstał we współpracy z Kliniką Stomatologiczną Piotrowscy&Bejnarowicz.