Co można zrobić z pustymi kartonami po meblach? Znana z ekologicznych rozwiązań IKEA i na to znalazła sposób.  Zamiast wyrzucać tekturowe pudła można im podarować drugie życie. I to nie byle jakie! Szwedzki gigant meblowy zachęca do tego, by każdy kawałek tektury przekształcić w coś nowego, np. papierowy zamek, rakietę kosmiczną, gitarę albo rekina. Pomysły na te niecodzienne zabawki i instrukcje, jak je wykonać są dostępne w specjalnej aplikacji IKEA Toy Box, którą można pobrać na smartfona.  

IKEA Toy Box: drugie życie kartonów po meblach

Skąd pomysł na twórcze wykorzystanie kartonów po meblach? Wraz z WPP Wunderman i Kantar Consulting IKEA przeanalizowała rozmowy, które rodzice prowadzą online. Badanie objęło aż 15 milionów wierszy danych dialogowych (czyli niemal 20 lat rozmów). Okazało się, że zaraz po ciąży, drugim najczęściej poruszanym tematem był rozwój dzieci. Wielu rodziców przyznało też, że wymyślanie kreatywnych zabaw dla maluchów jest dla nich prawdziwym wyzwaniem. Aplikacja IKEA Toy Box ma być twórczą odpowiedzią na ten problem.

IKEA stawia na rozwijanie kreatywności

Dzięki aplikacji IKEA Toy Box najmłodsi mogą odkryć pomysłowe zastosowania niepotrzebnych opakowań. To świetny sposób na to, by oderwać dzieci od ekranów smartfona lub tabletu, a także odciążyć rodziców w konieczności wymyślania coraz to nowych zabaw.

- IKEA rozumie potrzebę i wartość twórczej zabawy w domu. Dzięki nowej aplikacji chcemy promować bardziej kreatywne formy spędzania wolnego czasu. - mówi Daniel Bonner, dyrektor kreatywny agencji Wunderman.

IKEA Toy Box: jak działa nowa aplikacja IKEA?

Aplikacja IKEA Toy Box wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną. Wystarczy rozłożyć niepotrzebny karton na płasko i nakierować na niego smartfona (to zadanie dla rodzica). Następnie zaznaczamy, jakimi narzędziami dysponujemy i ile osób będzie brało udział w zabawie.

W zależności od kształtu i rozmiaru oraz wybranych parametrów, aplikacja podpowie nam, co można wyczarować z dostępnego kartonu. Następnie pokaże nam, jakie elementy trzeba wyciąć z tektury oraz w jaki sposób je połączyć. Reszta w rękach dzieciaków i rodzica.

IKEA Toybox_FINAL PR from Wunderman on Vimeo.

Aplikacja IKEA Toy Box miała swoją premierę podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Wciąż nie jest jeszcze dostępna do pobrania, ale IKEA chce ją opublikować w najbliższym czasie.