IKEA projektuje dla osób z niepełnosprawnością

This Ables to wspólny projekt IKEA i dwóch izraelskich organizacji: Milbat oraz Access Israel, działających na rzecz zwiększenia niezależności osób niepełnosprawnych i dostosowania przestrzeni publicznej do ich potrzeb. W ramach tej kooperacji powstała specjalna linia akcesoriów, ułatwiających osobom niepełnosprawnym codzienne korzystanie z mebli i innych domowych przedmiotów. Każdy z tych obiektów można wydrukować na dowolnej drukarce 3D, pobierając udostępniony do druku plik. Oprócz nowych pomysłów, na stronie projektu znajdziemy również przegląd istniejących, dostępnych w sklepach IKEA produktów, które uwzględniają szczególne potrzeby. 

Nowa kolekcja IKEA dla osób z niepełnosprawnością

W ramach inicjatywy This Ables powstała seria akcesoriów, które w prosty sposób usprawniają kultowe meble z IKEA, takie jak regał Billy czy sofa Karlstad. Ten pierwszy zyskał specjalny lustrzany wkład, który pomaga osobom na wózku dojrzeć to, co znajduje się na górnych półkach. Do sofy powstał natomiast zestaw czterech podnośników, które poprzez podwyższenie siedziska ułatwiają wstawanie.

W kolekcji znalazła się też cała linia przydatnych uchwytów ułatwiających otwieranie szafek i podnoszenie przedmiotów, np. uchwyty do poduszek i zasłony prysznicowej, a także specjalny uchwyt na kule przymocowany do łóżka Malm.

Seria uwzględnia potrzeby osób z różnym stopniem niepełnosprawności, w tym również osób niewidomych. Z myślą o ich wygodzie powstały czytniki, które pomagają sprawdzić zawartość każdej półki i ułatwiają znalezienie poszukiwanych przedmiotów.

This Ables to coś więcej niż kolekcja dla osób niepełnosprawnych 

Do każdego stworzonego w ramach serii rozwiązania powstała prosta instrukcja obsługi i montażu, zilustrowana w typowy dla IKEA sposób. Uzupełnieniem rysunków jest krótkie video, pokazujące w jaki sposób akcesoria z serii This Ables usprawniają codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Na największą pochwałę zasługuje jednak samo podejście, zaprezentowane przez twórców tego projektu. Zamiast tworzyć zupełnie nowe produkty, dostosowane wyłącznie do potrzeb osób niepełnosprawnych, projektanci postanowili ułatwić im dostęp do przedmiotów już istniejących, z których korzysta na co dzień cały świat. Dzięki temu, zamiast wykluczających i stygmatyzujących rozwiązań powstała seria, która włącza i rozszerza zasięg dostępnych rozwiązań na dotychczas wykluczone grupy. Chyba trudno o lepszą realizację wizji tworzenia jak najlepszych produktów, dla jak największej liczby ludzi. Brawo, IKEA!