O tym że smog to realne zagrożenie mówi się coraz więcej. WHO bije na alarm – normy zanieczyszczenia powietrza przekraczane są nawet o kilkaset procent, co bezpośrednio przekłada się na masowe pogorszenie się stanu zdrowia: smog obwinia się o bycie najczęstszą przyczyną chorób serca, udarów mózgu, chorób płuc i nowotworów. Według szacunków to także bezpośrednia przyczyna 8 milionów zgonów rocznie.

W Polsce bezprecedensowy wyrok w sprawie Grażyny Wolszczak, która pozwała państwo o naruszenie jej dóbr osobistych i wygrała daje nadzieję na to, że niezbywalne konstytucyjne prawo do tego, by oddychać czystym powietrzem zostanie uszanowane i – być może wreszcie uda się je wyegzekwować. Zanim jednak państwo „dołoży wszelkich starań, by rozprawić się z tym masowym problemem” w obawie przed lawiną pozwów i zagrożeniem miliardowych odszkodowań, trzeba działać na własną rękę.  

Grażyna Wolszczak wygrała proces o smog! Posypią się kolejne pozwy?

Smog – jak z nim walczyć

Zanim jednak sami przeniesiemy walkę o powietrze, którym da się oddychać na płaszczyznę instytucji, jest kilka rzeczy w zasięgu ręki, które sami możemy zrobić. Wiele osób sięga po specjalne maseczki (warto zwrócić uwagę, by wybierac te z certyfikatem), a w momentach największych alertów po prostu decyduje się zostać w domu. Paradoks polega jednak na tym, że zanieczyszczenie osiąga takie poziomy, że to rozwiązanie jest całkowicie nieskuteczne. Szacuje się, że zła jakość powierza w pomieszczeniach przekłada się bezpośrednio na prawie 4 miliony zgonów rocznie.

Ikea – zasłony, które oczyszczają powietrze

Na ratunek przychodzi Ikea ze swoim nowym wynalazkiem: zasłonami, które mają właściwość oczyszczania powietrza. Jak to działa? Mechanizm jest prosty i przypomina zjawisko fotosyntezy: powierzchnia zasłon pokryta jest minerałami fotokatalitycznymi, które pod wpływem światła rozbijają zanieczyszczenia usuwając nieprzyjemne zapachy i formaldehyd. Co ciekawe, proces zostaje zapoczątkowany zarówno pod wpływem naturalnego światła, jak też przez sztuczne oświetlenie.  

Praca nad tym wynalazkiem zajęła Szwedom kilka lat, a do współpracy zaproszenie zostali także naukowcy, wynalazcy i dostawcy z Europy i Azji . Marka zapowiada, że zasłony  oczyszczające powietrze Gunrid trafią do sprzedaży już w przyszłym roku.

„Mamy świadomość tego, że nie istnieje jedno cudowne rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza, a zmiany na lepsze wymagają cierpliwej pracy i współpracy na wielu frontach. Poważną inwestycją może być zainstalowanie fotowoltaiki na dachu domu, mające wiele pozytywnych skutków dla lokalnej społeczności. Ale przecież już drobne modyfikacje naszych zachowań czy proste rozwiązania odgrywają ogromną rolę
w poprawie jakości powietrza wewnętrznego” – dowodzi Katarzyna Dulko
-Gaszyna, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail w Polsce.

Kupicie zasłony oczyszczające powietrze z metką Ikea?