Andrzej Duda ma koronawirusa

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda ma koronawirusa. Informację opublikował na Twitterze Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Minister dodał, że sam również wybiera się na kwatantannę. Skierowani na nią zostali też inni pracownicy Kancelarii Prezydenta.

Szanowni Państwo, zgodnie z zaleceniami wczoraj Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi - czytamy na Twitterze Błażeja Spychalskiego.

Według nieoficjalnych informacji RMF FM prezydent miał zarazić się koronawirusem od jednego z funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. 

Andrzej Duda ma koronawirusa: Iga Świątek idzie na kwatantannę

Prezydent Andrzej Duda miał wykonywany test na obecność koronawirusa tuż po swojej piątkowej wizycie na Stadionie Narodowym, gdzie spotkał się z pracownikami budującymi tam szpital tymczasowy.

Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z Igą Świątek i jej tatą, Tomaszem Świątkiem. Młoda tenisistka została odznaczona  Złotym Krzyżem Zasługi "za osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej", a jej ojciec Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, "za wybitne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu". Pozytywny wynik na obecność koronawirusa u prezydenta ozncza, że Iga Świątek będzie musiała odbyć kwarantannę, podobnie jak inne osoby, które tego dnia miały kontakt z Andrzejem Dudą.

Andrzej Duda ma koronawirusa: Iga Świątek na razie bez objawów

Iga Świątek skomentowała doniesienia o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u prezydenta RP. Zwyciężczyni turnieju Roland Garros poinformowała, że póki co nie zauważyła objawów choroby, ani u siebie, ani u innych członków jej zespołu. Jak czytamy na Twitterze, tenisistka i jej współpracownicy regularnie poddają się badaniom i aktualnie poddadzą się obowiązującej 10-dniowej kwatantannie.

Koronawirus w Polsce: od dziś nowe obostrzenia

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 nowych przypadkach koronawirusa, a w ciągu doby z powodu zakażenia SARS-CoV-2 zmarły 153 osoby. To drugi najwyższy dobowy wynik od początku epidemii - tylko w czwartek 22 października było więcej (168 zgonów). 23 października ogólna liczba zakażonych wzrosła do 228 318, a bilans ofiar śmiertelnych wynosi już 4 172. 

Od dziś cała Polska jest objęta czerwoną strefą i w życie wchodzą nowe obostrzenia. Decyzją rządu na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia zostały zamknięte lokale gastronomiczne, które mogą organizować posiłki tylko na wynos. Dzieci w klasach 4-8 szkół podstawowych przechodzą na zdalny tryb nauki. W godzinach 8-16 dzieci do 16. roku życia nie mogą się przemieszczać same i spotykać w grupach. Obowiązuje też zakaz aktywności i spotkań powyżej 5 osób. Noszenie maseczek jest obowiązkowe w całym kraju.

Zobacz także:

Przeczytaj także: Wszystkich Świętych 2020: Czy cmentarze zostaną zamknięte? Minister Zdrowia zabrał głos w tej sprawie