Idealne ciało na Instagramie - portal mnożący kompleksy

Ciężko nie zgodzić się z twierdzeniem, że Instagram to portal społecznościowy, który pomnoża kobiece kompleksy. Dzieję się tak głównie za sprawą ogromnej liczby zdjęć kobiet idealnych. Nie mają one rozstępów, blizn, nadwagi, problemów skórnych i w zasadzie są niemalże idealne. Czy jednak wszyscy tak uważają? W związku z tym, że w realnym świecie obraz klasycznej kobiety wygląda zgoła inaczej wiele pań nie godzi się ze zjawiskiem manipulującym młodymi ludźmi, czyli grupą najczęściej korzystającą z Instagrama. Rodzi się zatem pytanie: jakie zdjęcia będą dobrze odbierane na Instagramie? Czy faktycznie te, na których są wyłącznie idealne kobiety?

Kreowanie wizerunku idealnego ciała na Instagramie?

Odpowiednie kreowanie wizerunku na Instagramie  to według książkowych definicji wszelkie działania, które mają na celu pokazanie się z odpowiedniej, tj. jak najlepszej strony. Następnie podejmowanie inicjatywy, aby umacniać taki obraz siebie w oczach odbiorców.  Natomiast określenie “odpowiednie” może być różnie interpretowane. Zapewne kobiety sportu, osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną, która jest jedną z najważniejszych kwestii w ich  życiu będą eksponować efekty swojej pracy. To ta grupa ludzi najczęściej publikuje zdjęcia idealnie wyrzeźbionych ciał. Ich obserwatorzy to zazwyczaj zbiorowości o podobnych ideałach, pasjach, podzielający te same wartości. Z powodzeniem może występować komunikacja między nimi, ponieważ posiadają wspólne zainteresowania. Rozrastanie się tego zjawiska sprawiło, że powstała również inna, nieformalna grupa społeczna. Tworzą ją kobiety, które chcą obnażyć pewną fikcję panującą w wirtualnej przestrzeni.

Nieidealne ciało w cenie

Obecnie panujący trend na Instagramie to pokazywanie naturalności. Nie ma tam miejsca na pozowane zdjęcia z mocnym retuszem. Ma on na celu pokazanie prawdy. Kobiety mają boczki, blizny i rozstępy. Nie każda ma również idealną, nieskazitelną cerę. Zdjęcie z wciągniętym brzuchem przed lustrem całkowicie inaczej przedstawia osobę niż to kiedy robione jest w swobodnej pozycji. Najlepiej obrazują to fotografie podpisywane “Instagram vs Rzeczywistość”. Czy jest zatem sens udawać? Otóż ruch #bodypositive pokazuje, że całkowicie nie ma takiej potrzeby. Kobiety powinny pokochać się za swoje niedoskonałości, a przynajmniej warto, by nauczyły się z nimi normalnie żyć.