Według definicji ze słownika hygge jest po prostu wyzbyciem się wszelkich złych emocji, zwłaszcza tych przytłaczających i czerpanie przyjemności z łagodnych, kojących rzeczy. Tylko w tym roku pojawiło się na rynku około dziesięciu pozycji dotyczących tematyki hygge, a przewidujemy, że będzie ich jeszcze więcej, ponieważ trend hygge rośnie w siłę. Każdy przecież chciałby się dowiedzieć jak osiągnąć harmonię w życiu.

O hygge warto dowiedzieć się więcej zwłaszcza przez ponurym zimowym sezonem, w którym zdecydowaną większość czasu spędzamy w domu. Duńczycy nauczyli się maksymalnie ten czas wykorzystywać społecznie. Bardzo często zapraszają rodzinę i znajomych na wieczory przy kolacji i po południowego drinka. Bo w hygge kluczowym elementem jest domowe zacisze. Stąd, tak ważne jest też jego wnętrze. Skandynawskie wnętrza bazują na cieple - naturalnym drewnie, wiklinie, skórach zwierzęcych, przyjaznej bieli i domowych roślinach.

Dobrze robi też zapalenie świeczek w we wspólnej części domu, rzucenie miękkiego koca na sofę. Dodatkowo, duńskie społeczeństwo tworzy wspaniałą bazę do hygge - ich głównymi wartościami są rodzina, równość, tolerancja dla inności i solidarność (wiele z nich brakuje w Polsce...). Równość płci nie jest tematem do dyskusji  - jest czymś co w Danii się dzieje, bezrobocie od lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, młodym obywatelom kraj ułatwia dostęp do edukacji (darmowe studia wyższe).

Spędzanie czasu w domu nie jest złe, wręcz przeciwnie może nam pomóc osiągnąć harmonię i wewnętrzny spokój. Warto pobudzić swoją kreatywność w poszukiwaniu duńskiego hygge, zająć się hodowlą roślin, domową kuchnią czy robótkami domowymi (wiele rzeczy w domu można zrobić w sposób handmade).

Duńczycy rokrocznie od ponad czterdziestu lat wygrywają światowe rankingi szczęścia (np. raport OECD, ONZ World Happiness Report). Kto wie, może Polacy też zajmą w nim kiedyś wysokie miejsce?

ZOBACZ TEŻ:

EKSPERYMENT - 72 GODZINY BEZ INTERNETU!

Zobacz także:

DOJRZAŁA KOBIETA W ZWIĄZKU