Hubert de Givenchy nie żyje

Słynny francuski projektant mody Hubert de Givenchy zmarł wieku 91 lat. O śmierci projektanta poinformował w poniedziałek jego partner Phillippe Venet. Hubert de Givenchy zmarł w renesansowym zamku pod Paryżem.

Zmarł Hubert de Givenchy: stworzył "małą czarną" dla  Audrey Hepburn

Hubert de Givenchy stworzył jeden z najbardziej popularnych domów mody, w którym ubierały się najsławniejsze gwiazdy. O projektancie mówiono: wizjoner, kreator, projektant haute couture. Sukienka, w której Audrey Hepburn wystąpiła w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego" przeszła do historii. Audrey Hepburn pozostała muzą projektanta przez kolejne 40 lat.

Hubert de Givenchy już w dzieciństwie wykazywał zamiłowanie do mody. Jego dziadek był kolekcjonerem garniturów i Givenchy jako mały chłopiec z pasją oglądał skarby dziadka. W wieku 17 lat opuścił  rodzinne miasto Beauvais i przeprowadził się do Paryża, gdzie rozpoczął studia artystyczne w École Nationale Supérieure Des Beaux-Arts. Praktyczne zdolności zdobył kolejno u Jacquesa Fatha, Roberta Pigueta i Luciena Lelonga. Jednak największego kunsztu sztuki nauczył się dopiero podczas czterech lat spędzonych w atelier Elsy Schiaparelli.

Hubert de Givenchy tworzył proste fasony w stylu glamour, ozdobione delikatnym haftem, albo zdobieniami w postaci kamieni. Jednym z nieodłącznych elementów stylu Givenchy były charakterystyczne bufiaste rękawy, które pojawiły się na koszulach, marynarkach i płaszczach.

Givenchy ubierał takie osobistości jak: Lauren Bacall, Elizabeth Taylor, Grace Kelly, Jackie Kennedy czy Audrey Hepburn.

Zmarł Hubert de Givenchy: twórca perfum

Givenchy w 1957 roku wypuścił na rynek jednocześnie dwa zapachy. Jeden z nich "De" o zapachu konwaliowym, drugi "L'Interdit" - połączenie fiołka, róży i jaśminu z nutą pieprzowo-goździkową z dedykacją dla Audrey. 

Perfumy były przedłużeniem mojego krawiectwa, elegancji, jaką chciałem nadać kreacjom - wspominał Givenchy.

Givenchy otrzymał nominację do Oscara za najlepsze kostiumy do filmu "Zabawna buzia" (1957)
 z Audrey Hepburn w roli głównej.

Hubert de Givenchy swoją ostatnią kolekcję haute couture zaprezentował w lipcu 1995 roku. Poświęcił ją sobie samemu, a na pokaz przyszły najważniejsze osoby ze świata mody, między innymi Yves Saint Laurent czy Valentino.