Higiena jamy ustnej dawniej - z jakich metod najchętniej korzystano?

Źródła historyczne dowodzą, że już starożytni Egipcjanie doskonale zdawali sobie sprawę, jak istotna jest higiena jamy ustnej. Używali do tego najrozmaitszych mieszanek, np. sproszkowanego pumeksu i octu. Poza wspomnianymi wyżej metodami, w przeszłości osoby zamożne korzystały np. z metalowych wykałaczek, które w późniejszym okresie specjalnie ozdabiano. Czymś dla wielu osób zaskakującym może być fakt, że w celu wybielenia zębów płukano sobie także usta uryną o właściwościach przeciwbakteryjnych. Pyłek ze startych minerałów to z kolei sposób, który miał za zadanie usunąć nalot z zębów. Poza tym wcierano też w zęby sól czy żuto specjalne liście o działaniu antybakteryjnym (np. Ligustr). W celu zwalczania nieprzyjemnego zapachu z ust bardzo często korzystano z ziołowych płukanek, których dodatkowym składnikiem była np. mirra, miód czy cynamon o działaniu antybakteryjnym (ten akurat sposób towarzyszy nam do dziś). Inną metodą codziennej troski o zęby było wykorzystywanie do tego zabiegu delikatnego octu czy owoców

Mimo że zdania w tym temacie są podzielone, sporo osób twierdzi, że to w Chinach powstała pierwsza szczoteczka do zębów, która wyglądem przypominała tę współczesną wersję. Do jej produkcji wykorzystywano wówczas bambus i końskie (a nawet ludzkie) włosie. Pasta do zębów w formie, którą znamy, po raz pierwszy wyprodukowana została w Stanach Zjednoczonych i, co ciekawe, początkowo miała w składzie mydło. Ludzie czyścili nią zęby, korzystając przy tym ze szczoteczki lub palca. Dalej były już płyny do płukania jamy ustnej, które miały neutralizować nieprzyjemny zapach, a także nowe, bardziej higieniczne wersje szczoteczek do zębów - te są udoskonalane do dziś. 

Getty Images

Wpływ uśmiechu na nasze życie

A jak na nasz organizm wpływa uśmiech? Nie jest zaskoczeniem, że bardzo dobrze! Istnieje nawet konkretna dziedzina nauki o nazwie gelotologia, która zajmuje się badaniem tego tematu. Oto korzyści wynikające ze śmiania się, które są najczęściej wymieniane przez naukowców:

-  rozładowanie stresu i napięć emocjonalnych,  

- dotlenienie organizmu,

- ćwiczenia różnych mięśni (np. brzucha czy twarzy),

Zobacz także:

- poprawa samopoczucia,

- wzmocnienie odporności.

Uśmiechanie się sprawia też, że jesteśmy pozytywnie odbierani przez ludzi wokół nas i uchodzimy za bardziej otwartych. Argumentów przemawiających za jest jednak o wiele więcej, ale chyba nie musimy już nikogo przekonywać, że faktycznie śmiech to zdrowie. Nieodłącznym elementem uśmiechu jest pokazywanie zębów - żeby śmiać się szczerze i swobodnie, w pierwszej kolejności należy zatem zadbać o higienę naszej jamy ustnej. Żółte zęby, próchnica i choroby dziąseł to jedne z najczęstszych powodów, przez które tracimy naszą pewność siebie.

Getty Images

Zdrowe i śnieżnobiałe zęby - skuteczne metody

Metalowe igły, starte minerały, ziołowe płukanki czy żucie liści - całe szczęście nie są to już metody, z których na co dzień korzystamy. Co więcej - większość z nich brzmi dziś dość abstrakcyjnie i wydaje się być odległą przeszłością (choć wcale aż tak odległa nie jest). Oferta wysokiej jakości produktów, dzięki którym możemy cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem, jest dziś bardzo rozbudowana. Poniżej znajdziesz listę sprawdzonych marek, których produkty pozwolą ci warunkach domowych nie tylko skutecznie zadbać o stan twoich zębów, ale też widocznie je wybielić.  

  1. Markę Oral B zna chyba każdy - jest to zdecydowanie lider w swojej branży. Firma ta oferuje szereg najwyższej jakości produktów do higieny jamy ustnej (pasty do zębów, nici, płyny do płukania jamy ustnej i wiele innych). Jej założycielem jest kalifornijski dentysta, Robert Huston. To on w 1950 roku po raz pierwszy zastąpił stosowane od 1938 roku, twarde, nylonowe, raniące dziąsła włókna, delikatnymi i zaokrąglonymi. Był to przełom, który całkowicie odmienił podejście ludzi do mycia zębów i okazał się fenomenem na skalę światową. Obecnie w ofercie marki największą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne, które nie tylko dokładnie czyszczą zęby, ale też masują nasze dziąsła.
  2. Opalescence to rozwiązanie idealnie, jeśli jesteś właścicielką wrażliwych zębów lub chcesz kupić pastę z fluorem, a równolegle marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu. W ofercie tej marki znajdziesz produkty, które oferują profesjonalne rezultaty i mają za zadanie w bezpieczny sposób wybielić zęby. To genialne rozwiązanie dla osób, które poszukują past do codziennego użytku. Dzięki nim utrzymasz zdrowy i biały uśmiech przez długi czas. Zawdzięczamy to m.in. specjalnej formule produktów marki, która nie podrażnia zębów i zapewnia długotrwały efekt, usuwając powierzchniowe przebarwienia i rozjaśniając je aż o 2 odcienie.
  3. Whitewash to kolejna marka stworzona przez stomatologów, która swoje korzenie ma w Wielkiej Brytanii. W ich ofercie dostępne są m.in. wybielające nici i pasty, a także preparaty gwarantujące bezpieczne wybielanie, rewitalizujące i do odnowy szkliwa. Szczoteczki soniczne do zębów tego producenta uchodzą za najszybsze na rynku. Chcesz usunąć kamień nazębny, ochronić zęby przed ubytkami i próchnicą, a dodatkowo zależy ci na uczuciu świeżości i, przede wszystkim, wybielaniu? Postaw na produkty tej marki. W składzie pasty do zębów Whitewash Professional znajdziesz między innymi cząsteczki srebra. Efekty, które gwarantuje, są naprawdę niesamowite.

Getty Images