Czym jest Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu?

Projektowanie uśmiechu za pośrednictwem komputera brzmi kosmicznie, jednak w takich czasach przyszło nam żyć (choć chyba nikt z tego powodu nie płacze) - postęp technologiczny nie omija także stomatologii! Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu, inaczej DSD (z ang. Digital Smile Design) to metoda, która pozwala na idealne dopasowanie wyglądu zębów do danego pacjenta, nie tylko z punktu widzenia medycznego, ale także jego osobistych preferencji. DSD zakłada szereg możliwości, m.in. pozwala na skorygowanie położenia zębów, ich wydłużenie, zmianę kształtu, a także dobranie dla nich odpowiedniej barwy. Nie ma mowy o sztampowości i sztucznym uśmiechu jak z kiczowatej reklamy - DSD to przede wszystkim praca w oparciu o potrzeby i wskazówki od pacjenta. Co więcej, spodziewany efekt możemy podejrzeć już na początku, przed rozpoczęciem całej metamorfozy. Wówczas pacjent ma możliwość na podjęcie ostatecznej decyzji i dopytanie o ewentualne zmiany. 

Jak wygląda cała procedura?

Pierwszym etapem jest zebranie wszystkich niezbędnych danych pacjenta, takich jak pełne badanie stomatologiczne, tomografia komputerowa, cyfrowe skany wewnątrzustne, pełna sesja fotograficzna oraz przede wszystkim uzyskanie informacji dotyczących oczekiwań pacjenta co do nowego uśmiechu. Względy estetyczne muszą poczekać, jeśli mamy do wyleczenia ewentualne ubytki. Na tym etapie można też skonfrontować ze specjalistą swoje wyobrażenia o perfekcyjnym uśmiechu - z pewnością podpowie on, co będzie stanowiło harmonijną całość z rysami naszej twarzy.

Drugim etapem jest mock up czyli miara uśmiechu. Mock up to założenie odzwierciedlonego projektu 3D na istniejące zęby pacjenta, wraz z pełną sesją fotograficzną. Dzięki kompletnej sesji w mock’upie i podglądzie efektu końcowego, pacjent wie, dokąd zmierza cała procedura. Cyfryzacja oraz nowoczesna technologia pozwalają 1:1 przenieść zaakceptowany wzór z cyfrowego modelu na ten ostateczny, wymarzony uśmiech. Akcept projektu DSD pozwala przejść do kolejnego etapu, tj. kompleksowego leczenia, zgodnego z założonym planem oraz kosztorysem.

Dla kogo Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu?

DSD to świetny wybór dla osób, które pragną kompleksowej opieki nad zdrowiem i wyglądem zębów i jamy ustnej. Jeden program pozwala na konsultacje z wieloma specjalistami, których łączy wspólny cel - stworzenie idealnego dla pacjenta uśmiechu. Niewątpliwym plusem procedury jest też transparentność, jeśli chodzi o koszty - przed podjęciem leczenia, pacjent zapoznaje się z kosztorysem, a także terminami zabiegów. Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu jest przeprowadzane wyłącznie w wysokospecjalistycznych placówkach, takich jak krakowskie centrum stomatologii Luxdentica, które jest laureatem plebiscytu Beauty Stars 2016 oraz Orłów Stomatologii 2019.