Ponad 80% Polek kilka razy w roku ma uczucie swędzenia okolic pochwy i upławy. Objawy te nie zawsze świadczą o chorobie. Często są skutkiem podrażnienia, które sprzyja infekcjom intymnym. Jak można temu zapobiec?

[adsense]

■ Nie niszcz bariery ochronnej Tworzy ją flora bakteryjna pochwy, w której dominują przyjazne ci bakterie kwasu mlekowego. To dzięki nim twoje miejsca intymne mają kwaśny odczyn, który przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie przesadzaj zatem z czystością. Wystarcza mycie się dwa razy dziennie. Nie rob irygacji, jeśli nie ma do nich medycznych wskazań.
■ Zrezygnuj z mydeł toaletowych
Niszczą kwaśne środowisko pochwy i wysuszają błony śluzowe. Używaj płynów do higieny intymnej, które mają pH zbliżone do odczynu pochwy i łagodzą podrażnienia (np. Lactacyd Femina, Vagisil).
■ Unikaj perfumowanych, kolorowych wkładek higienicznych i papierów toaletowych.
Mogą podrażniać skórę.
■ Często zmieniaj podpaski
Rob to co 2-3 godziny. Tampony noś tylko sporadycznie, np. gdy idziesz na basen.
■ Polub bawełnianą bieliznę
Jest przewiewna i wchłania wilgoć. Unikaj zaś bielizny z włókien syntetycznych, w której ciało się poci. Stringi noś tylko na wyjątkowe okazje.
■ Ogranicz noszenie spodni
Jeśli je kochasz – wychodź w nich do pracy, ale w domu zmień na spódnicę. Nie uciska intymnych partii ciała i zapewnia im dostęp powietrza.
■ Wzmocnij naturalną obronę
Po każdej kuracji antybiotykowej sięgaj po preparaty, które pomogą odbudować naturalną florę bakteryjną pochwy (np. globulki dopochwowe Lactovaginal, Floragyn, Provag).