Żele pod prysznic i mydła, nawet cenionych firm, są nieodpowiednie, bo naruszają naturalną barierę ochronną pochwy. Do mycia używaj więc specjalnych żeli do higieny intymnej. Mają odpowiedni odczyn pH, działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Częściej wcale nie znaczy lepiej

Powinnaś podmywać się dwa razy dziennie zawsze od przodu ku tyłowi, nigdy odwrotnie! Jakakolwiek przesada jest niewskazana. Nieustanne szorowanie okolic intymnych niszczy naturalny odczyn błony śluzowej pochwy i sprzyja infekcjom. Zrezygnuj również z irygacji pochwy. Do higieny intymnej nie używaj gąbki. To źródło zarazków, które rozmnażają się w wilgotnych i ciepłych warunkach, jakie panują w łazience. Częściej należy podmywać się podczas miesiączki, najlepiej przy każdej zmianie podpaski lub tamponu.
W kolejnych fazach cyklu miesiączkowego możesz wybrać odpowiednie środki higieny osobistej, dzięki którym będziesz się czuła komfortowo.

Zapewniają świeżość

Tampony są produkowane w kilku rozmiarach, mają też różną chłonność. Powinno się je zmieniać co 3 godziny. Jeśli masz upławy, nadżerkę, zapalenie przydatków, nosisz spiralę, wybierz podpaski.
Podpaski na początku miesiączki trzeba je zmieniać co 2-4 godziny. W kolejnych dniach 4-6 razy dziennie. Podpaski mogą uczulać, powodując swędzenie i pieczenie krocza.
Wkładki służą do ochrony bielizny między menstruacjami, zwłaszcza przy plamieniach i upławach. Są bardzo cienkie. Możesz je dobrać do koloru i kształtu bielizny.
Chusteczki do higieny intymnej niezastąpione podczas podróży w każdej fazie cyklu miesiączkowego. Są nasączone odświeżającym roztworem o naturalnym odczynie pH. Nie podrażniają skóry.