Jeśli marzy Wam się odpoczynek z dala od zgiełku miasta, wśród lasów i nad jeziorem (nie byle jakim zresztą, bo termalnym) powinniście wybrać się na długi weekend do Hévíz. To węgierskie miasteczko, położona dwieście kilometrów od Budapesztu może się pochwalić urokliwą atmosferą, bliskością słynnego Balatonu i swoim własnym ekosystemem.

Heviz największe jezioro termalne w Europie

Jezioro termalne w Hévíz jest unikatem w skali światowej. Dzięki bogatej zawartości związków mineralnych w wodzie posiada ono właściwości lecznicze, a bijące pod nim gorące źródło sprawia, że kąpieli można zażywać przez cały rok. Wyobraźcie tylko sobie parującą wodę (24°C zimą do 36°C latem), pływające nieopodal piękne lilie wodne i totalny relaks w unoszeniu się na wodzie... W jeziorze termalnym właśnie tak spędza się czas, zbyt intensywne ruchy męczą, dlatego właśnie polecane jest się unosić na powierzchni. Wszystko to w związku z dużą zawartością minerałów wapnia, magnezu i siarki, które pomagają w leczeniu wielu schorzeń.

Okoliczne SPA oferują zabiegi z wykorzystaniem wody i torfu oraz borowin z dna jeziora, ale też pełną ofertę tradycyjnych zabiegów m.in. masaże lecznicze, krioterapię, kąpiele w termalnych basenach. Jeśli nie macie ochoty spędzać czasu na zabiegach beauty, możecie poszaleć na rowerach. Wokół miasteczka jest mnóstwo ścieżek rowerowych, które prowadzą zarówno do ruin pięknych zamków, jak i nad sam brzeg Balatonu, największego jeziora Europy Środkowej.

Jeśli zamiast roweru wolicie np. windsurfing, spokojnie możecie zrobić wypad nad Zachodni Balaton. Gwarantowane naprawdę dobre wiatry. Po Balatonie można zrobić sobie też rejs stateczkiem wycieczkowym, który bardzo polecamy. Klimatyczny drewniany statek zabierze Was w godzinny rejs po tym największym jeziorze na Węgrzech. Podobno ten kraj bez Balatonu jest jak "garnek bez ucha".

Do Budapesztu często można kupić bilety w tanich liniach lotniczych, warto więc zaplanować sobie weekend nad termalnym jeziorem. Z pewnością jest jedyne w swoim rodzaju.

Kuchnia węgierska i wino dla smakoszy

Kuchnia węgierska zbiera bardzo dobre opinie na całym świecie, a w Hévíz jeszcze dobrze się napijecie. Ten region słynie z produkcji białego wina, które uprawiane jest na zboczach w okolicy miasteczka. Tuż obok są więc stylowe stare winnice i tawerny. Jeśli jesteście kulinarnymi odkrywcami, warto zajrzeć na weekendowy market w centrum - tutaj naprawdę można kupić lokalne i świeże eko produkty.

My polecamy last minute na długi sierpniowy weekend, nie zawiedziecie się!

Zobacz także: