Dyrektor teatru Bagatela oskarżony o molestowanie

Jak donosi TVN24, aktorki i pracownice teatru zdecydowały się opowiedzieć publicznie, informując tym samym prezydenta Krakowa, o tym co działo się przez długi okres czasu za kulisami teatru Bagatela. Według dziewięciu kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć swoje historie, dyrektor teatru dopuszczał się wobec nich zachowań niemoralnych, a proceder trwał przez wiele lat.

Pracowniczka administracji przyznała, że jej szef „próbował włożyć jej język do ust” oraz „lizał ją po szyi” i „całował w usta”. Inne aktorki i pracownice opowiedziały TVN24 o próbach przytulania i namolnego głaskania oraz kompromitujących dyrektora komentarzy o podtekstach erotycznych. Cała sprawa molestowania seksualnego w teatrze Bagatela trwa już od kilkunastu lat. Ostatnio takie zachowania nasiliły się, więc kobiety zdecydowały się powiedzieć o traumatycznych doświadczeniach publicznie.

Gdy jedna z naszych koleżanek po wyjściu od dyrektora dostała ataku paniki i zaczęła wymiotować z przerażenia po tym, jak była napastowana, uznałyśmy, że nie możemy dalej milczeć. Zorientowałyśmy się też, że dyrektor wybiera na ofiary coraz młodsze dziewczyny, mówią kobiety w rozmowie z TVN24.

Miałam coś do załatwienia w jego gabinecie. Nagle siadł obok mnie i zaczął głaskać mnie po plecach. Mówił, że mnie kocha i zazdrości moim facetom. Wyszłam z gabinetu zszokowana, opowiada inna z aktorek.

Dyrektor Schoen nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Trudno nam odnieść się w sposób szczegółowy do zarzutów zawartych w Pana pytaniach poza stanowczym stwierdzeniem mojego Klienta, iż nigdy nie molestował seksualnie swoich pracownic ani kobiet z Nim współpracujących, a także nie dopuszczał się mobbingu, skomentowała pełnomocniczka dyrektora, Anna Skąpska-Capińska.

W październiku aktorki Bagateli spotkały się z prezydentem Jackiem Majchrowskim, który poprosił domniemane ofiary o sporządzenie oficjalnego pisma i zgłosił sprawę do prokuratury. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotarło tam 5.listopada.

Aktorka Alina Kamińska skomentowała doniesienie prezydenta takimi słowami:

"Ani ja, ani żadna z koleżanek nie zdecydowałyśmy się na ujawnienie tych wszystkich upokarzających okoliczności po to, żeby przejąć po Henryku Jacku Schoenie jego stanowisko".

Kim jest Henryk Jacek Schoen?

Henryk Jacek Schoen jest dyrektorem miejskiego teatru Bagatela w Krakowie od 1999 roku, jest reżyserem filmowym i teatralnym (reżyseruje też część sztuk wystawianych na deskach Bagateli). Do kinematografii trafił jako wykonawca epizodów jeździeckich i kaskaderskich.