Gwiazdy, które odeszły od kościoła

Kwestia wiary i religii jest bardzo osobistą sprawą. Niektóre gwiazdy decydują się jednak otwarcie mówić o swoim podejściu do Kościoła Katolickiego. W ten sposób wyrażają swój sprzeciw wobec pewnych działań, np. krytykowania przez kościół społeczności LGBT. Między innymi z tego powodu chęć dokonania apostazji wyraziła Aleksandra Domańska. Na swoim InstaStory skrytykowała kościół i partię rządzącą w Polsce i wyjaśniła, że według niej „ polskie prawo powinno uznawać małżeństwa jednopłciowe i małżeństwa te powinny mieć prawo adoptować dzieci”. Olga Bołądź to kolejna gwiazda, która wyznała, że odeszła z kościoła katolickiego. W rozmowie ze „Zwierciadłem” powiedziała, że ma dość wykluczania przez duchownych kolejnych grup społecznych, m.in. osób homoseksualnych. Nie chciała też, żeby “błędy religii wywołały zakłócenia na jej osobistej linii z Bogiem”. 

O swojej apostazji głośno mówi także Renata Dancewicz. Aktorka przyznała, że od dziecka wiedziała, że nie wierzy w Boga. Dancewicz od dłuższego czasu mówi o sobie, że jest zadeklarowaną feministką, dlatego nie dziwi fakt, że w instytucji kościoła najbardziej przeszkadzał jej stosunek do kobiet. Zobaczyłam, jak niesprawiedliwie Kościół traktuje kobiety. One mają być służącymi i tyle” – powiedziała plejadzie. Chęć do odejścia z kościoła otwarcie wyraziła też Zofia Zborowska. Kiedy na Instagramie obserwatorka zapytała ją o to, czy dokonała apostazji, aktorka odpowiedziała: „„Nie dokonałam Anastazji. Bardzo bym chciała to zrobić, ale chyba jestem za leniwa”. Zborowska już wcześniej wypowiadała się na temat wiary. W Q&A przeprowadzonym na swoim profilu wyznała, że Święta nie mają dla niej wymiaru duchowego. 

Magda Mołek w 2021  r. zdobyła się na szczere wyznanie i opowiedziała o historii, która skłoniła ją do odejścia z kościoła. „Jak zmarł mój ojciec, poszłyśmy z mamą do kancelarii na plebanię poprosić o pogrzeb. Jednym z pierwszych pytań księdza, który przyjął nas w progu była sugestia, pytanie czy skoro mój ojciec zmarł tak młodo, to czy zmarł naturalnie czy jednak sobie to zrobił. (…) Zrozumiałam, że to jest niepojęte i ja nie potrzebuję takiego Kościoła" – mówiła dziennikarka w rozmowie z Justyną Kopińską. Mołek przyznała, że nie rozważa powrotu do Kościoła ze względu na dobro dzieci, które mogłyby czuć się wykluczone przez brak udziału w Komunii czy bierzmowaniu. 

Kto jeszcze odszedł od kościoła? Na dole strony znajdziecie galerię gwiazd, które otwarcie mówią o swoim wyborze.

Apostazja – co to jest?

O apostazji w Polsce szczególnie głośno zrobiło się w 2020 roku. Miało to oczywiście związek z decyzją Trybunały Konstytucyjnego, który wydał wyrok stwierdzający niekonstytucyjność aborcji spowodowanej ciężkimi lub nieodwracalnymi wadami płodu. Wtedy swojej poparcie dla decyzji wyraziła m.in. katolicka organizacja Ordo luris, co było jedną z przyczyn masowych odejść Polaków od kościoła.

Czym właściwie jest apostazja? Kiedyś termin rozumiany był jako porzucenie wiary chrześcijańskiej. Dzisiaj apostazją określa się jako publiczne, dobrowolne porzucenie kontaktu z Kościołem.