Adam Nawałka nie jest już trenerem reprezentacji Polski. Decyzję we wtorek, 3 lipca, ogłosił prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Nawałka pełni obowiązki trenera reprezentacji do 30 lipca, ale jego następca już jest poszukiwany. Odsunięcie Nawałki od trenowania reprezentacji Polski jest następstwem porażki Polski na Mundialu 2018 w Rosji. Polacy przegrali dwa mecze - z Senegalem i Kolumbią. Ostatni, tzw. mecz o honor, reprezentacja Polski wygrała z Japonią 1:0. Mimo tego Polacy odpadli z Mundialu, nie wychodząc z grupy. Boniek wyjaśnił decyzję PZPN na wtorkowej konferencji, mówiąc:

Na pewno reprezentacja wymaga kilku korekt, trzeba do tego podejść z nowym entuzjazmem. Miałem nadzieję, że znajdziemy go razem, ale rozmawiałem z Adamem przez ostatnie dwa, trzy dni i podjąłem decyzję, że z dniem 30 lipca przestaje być selekcjonerem - powiedział Boniek o Nawałce.

Adam Nawałka skomentował decyzję PZPN w takich słowach:

Jest mi bardzo przykro z tego powodu, ale żegnam się godnie. Z optymizmem patrzę w przyszłość swoją i reprezentacji. Mam satysfakcję, że mogłem ją prowadzić z dalekich miejsc w rankingach na ich szczyty.

Nawałka nie wywalczył z reprezentacją Polski awansu do finału Mistrzostw Świata, polscy piłkarze nie wyszli nawet ze swojej grupy, ale przedtem pod wodzą trenera mieli wiele sukcesów. Adam Nawałka rozpoczął kierowanie reprezentacją Polski w 2013 roku. Trenował zawodników aż do 50 meczów. Jego największym dokonaniem była świetna forma polskich piłkarzy i ich gra na boisku podczas Euro 2016. To właśnie wtedy reprezentacja Polski osiągnęła wysoką notę w rankingu FIFA. Nawałka wprowadził Polaków i na Euro i na Mundial, ale, niestety, w Rosji drużyna pod jego wodzą poniosła wielką porażkę. Polska jako pierwsza odpadła z grupy, zajmując w niej ostatnie miejsce.

Nowy trener reprezentacji Polski - kto?

Adam Nawałka oficjalnie pełni funkcję trenera polskiej reprezentacji do końca miesiąca, czyli do 30 lipca. Na razie nie wiadomo, czym będzie się zajmował po odejściu z obecnego stanowiska. Nie podano także, kto zastąpi Nawałkę. Pojawiają się plotki, że będzie to trener z zagranicy. O tym, kto zostanie nowym trenerem reprezentacji Polski, dowiemy się w ciągu najbliższych tygodni. A TUTAJ poznasz kandydatów>>

Zobacz wpisy polskich gwiazd piłki nożnej i show-biznesu na temat Adama Nawałki w GALERII >>