Aktywność zawodowa kobiet spada przez 500 plus

Jak pokazują najnowsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny i przeanalizowane przez serwis cinkciarz.pl, obecnie mamy najniższą aktywność zawodową kobiet od 19. lat. Z danych wynika również, że niski jest poziom aktywności wśród rodzin z jednym dzieckiem, które pobierają świadczenia 500 plus.

Już od dawna eksperci zauważyli, że odkąd rząd uruchomił program Rodzina 500 plus, wiele młodych mam zamiast po roku wracać do pracy, wolało zostać w domu i wychowywać dziecko. Zastrzyk finansowy zdecydowanie wpływał na budżet domowy, zwłaszcza rodzin posiadających więcej niż dwoje dzieci, dlatego też kobiety nie czuły potrzeby szukania pracy, ani powrotu do niej po urodzeniu dziecka.

Potrzebne były dwa lata, żeby zebrać dane o wpływie programu rządowego Rodzina 500 plus na rynek pracy. Uzyskane wyniki potwierdzają, że program 500 plus spowodował bierność zawodową kobiet i niezbędna będzie reforma.

Z danych opublikowanych przez GUS szczególnie niepokojąco wygląda cyklicznie przeprowadzane Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), które pokazuje, jaka jest aktywność zawodowa poszczególnych grup, jaki jest odsetek chętnych do podjęcia pracy zarobkowej i ile osób realnie pracuje w danym kwartale. Według danych opublikowanych za III kwartał 2017 roku, wynika, że aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 lata spadła do najniższego poziomu od 2003 roku i wynosi 74,2 procent.

500 plus zachęca kobiety do pozostania w domu

GUS po raz pierwszy przyjrzał się aktywności zawodowej kobiet, które pobierają świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Z danych wynika, że aktywność zawodowa rodzin, gdzie pobierane jest świadczenie na jedno dziecko wynosi średnio tylko 69,7 procent. Dla porównania wśród rodzin, które mają jedno dziecko i nie pobierają takiego świadczenia, aktywność wynosi 89 proc. - to nieporównywalnie więcej.

Jak widać sytuacja na rynku jest niepokojąca. Rząd musi teraz dokładnie przeanalizować dane i wyciągnąć wnioski, co dalej zrobić z programem 500 plus. Może podwyższenie kryterium dochodowego spowoduje, że rodziny zrezygnują z bierności zawodowej i zaczną rozsądniej podchodzić do tematu.