Grypa a przeziębienie

Grypa i zwykłe przeziębienie dają bardzo podobne objawy, dlatego łatwo je pomylić i zlekceważyć poważną chorobę. Grypa jest groźna, bo jeśli nie wyleczy się jej właściwie i do końca, może doprowadzić do powikłań zagrażających życiu. Do najczęstszych powikłań po grypie należą:

  • zapalenie płuc
  • zapalenie oskrzeli
  • zapalenie zatok
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • napady drgawek

Grypa to choroba wirusowa, w tym roku ostrzega przed nią m.in. Główny Inspektorat Sanitarny, a chorych wciąż przybywa, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W styczniu odnotowano szczyt zachorowań na grypę w naszym kraju - lekarze stwierdzili ponad 230 tysięcy przypadków grypy i infekcji grypopodobnych. W Polsce doszło póki co do dwóch zgonów, które można wiązać z grypą, ale w Czechach i na Słowacji odnotowano już kilkadziesiąt przypadków śmiertelnych. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych, których system odpornościowy nie jest w pełni sprawny. Jak odróżnić przeziębienie od grypy, by na czas podjąć leczenie? 

Grypa - objawy

Wirus grypy daje silne objawy, które jednak często występują także w przypadku przeziębienia, ale nie są aż tak intensywne. Najważniejsze to w porę rozpoznać grypę i nie dopuścić do powikłań. Zwróć uwagę na:

Objawy grypy - szybki rozwój choroby

Wirus najczęściej atakuje gwałtownie, a grypa rozwija się szybko. W przypadku przeziębienia przez kilka pierwszych dni można nie odczuwać nic poza katarem i lekkim bólem głowy.

Objawy grypy - wysoka gorączka

Grypa zawsze objawia się gorączką, zwykle bardzo wysoką, dochodzącą nawet do 41 stopni C. Przeziębienie może minąć bez podwyższonej temperatury lub ze stanem podgorączkowym.

Objawy grypy - dreszcze

Wysokiej gorączce podczas grypy towarzyszą często dreszcze - silne, zimne, oraz obfite pocenie się.

Objawy grypy - duże zmęczenie

Grypa potrafi dosłownie ściąć z nóg, zmęczenie utrudnia normalne funkcjonowanie. Zmęczenie przy przeziębienie nie jest aż tak duże i nie utrzymuje się przez cały czas trwania infekcji.

Objawy grypy - silne bóle kostno-stawowe

Grypa wiąże się z bardzo silnymi bólami mięśni i stawów, które obejmują całe ciało i czasem wręcz uniemożliwiają poruszanie się. 

Objawy grypy - silne bóle głowy

Grypowy ból głowy obejmuje całą głowę, mija dopiero pod wpływem leków przeciwbólowych. 

Objawy grypy - uporczywy kaszel

Charakterystyczne dla przeziębienia pokasływanie w czasie grypy zmienia się w napadowy, suchy i męczący kaszel. 

Objawy grypy - umiarkowany katar lub brak kataru

W przebiegu przeziębienia katar jest typowy, wodnisty, później gęsty i utrudniający oddychanie. W czasie grypy wcale nie musi się pojawić.

Objawy grypy - zapalenie spojówek

W czasie grypy oczy mogą boleć, pojawia się światłowstręt. Zapalenie spojówek powoduje łzawienie i swędzenie.

Objawy grypy - krwawienie z nosa

Często spotykanie w trakcie grypy, rzadko przy przeziębieniu. 

Objawy grypy - długi okres trwania

Objawy grypy mogą się utrzymywać nawet 2 tygodnie lub dłużej, przeziębienie mija zwykle po kilku dniach.

Grypa - leczenie

Nie ma jednego, skutecznego leku na grypę. Lekarze zalecają szczepienia na grypę, w sezonie zachorowań jest już jednak za późno na podanie szczepionki. Leczenie grypy polega przede wszystkim na odpoczywaniu i rozgrzewaniu organizmu - warto wziąć gorącą kąpiel, pić rozgrzewające herbaty ziołowe, obniżać gorączkę, w razie potrzeby łagodzić ból gardła i hamować katar.