Greta Thunberg otrzymała Pokojową Nagrodę dla Dzieci

Greta Thunberg w środę 20 listopada została uhonorowana Międzynarodową Pokojową Nagrodą dla Dzieci za swoją działalność na rzecz klimatu. Niestety aktywistka nie mogła odebrać jej osobiście, ponieważ aktualnie płynie katamaranem na międzynarodową konferencje klimatyczną w Madrycie. Właśnie tam został przeniesiony szczyt klimatyczny, który początkowo miał się odbyć w Chile. Nagrodę w imieniu Grety Thunberg odebrała niemiecka aktywistka Luisa Neubauer.

Pokojową Nagrodę dla Dzieci od 2005 roku przyznaje holenderska organizacja Kids Right.

Greta Thunberg dziękuje za nagrodę, której nie mogła odebrać osobiście

Greta Thunberg została doceniona za walkę ze zmianami klimatycznymi. Obok niej nagrodzona została 15-letnia Divina Maloum za pokojową walkę z grupą dżihadystów Boko Haram.

Thunberg chociaż nie mogła pojawić się osobiście, to doceniła wyróżnienie i powiedziała, że jest "niezwykle wdzięczna i zaszczycona tą nagrodą".

Greta Thunberg w wieku 15 lat została aktywistką. To wtedy postanowiła zaprotestować przeciw bierności rządu wobec postępujących zmian klimatycznych. W każdy piątek dziewczynka opuszczała szkolne zajęcia i udawała się pod siedzibę szwedzkiego parlamentu, wyposażona w transparent z odręcznie napisanym hasłem „Strajk szkolny dla klimatu”. Jej celem było zwrócenie uwagi na rządzących na problem zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia – oraz zmuszenie ich, by podjęli stosowne kroki zapobiegawcze. 

Ludzie umierają. Upadają całe ekosystemy. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a jedyne, o czym potraficie mówić, to pieniądze i bajki o bezustannym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie?! - mówiła ostatnio Greta Thunberg w swoim wystąpieniu podczas otwarcia szczytu klimatycznego ONZ.

Mamy nadzieję, że działalność Grety Thunberg nie pójdą na marne i wkrótce zobaczymy efekty jej działalności.