Kraj, w którym pije się najwięcej wina

Okres grudniowy ze wszystkim świątecznymi śledzikami i przyjęciami jest z pewnością czasem, w którym sami pijemy sporo czerwonego i białego wina. Jednak nowe badania wykazały, że istnieje miejsce na świecie, którego mieszkańcy konsumują ogromne ilości tego winogronowego napoju przez cały rok. Tym miejscem jest wyspa Norfolk w Australii. Norfolk ma 8 kilometrów długości i 5 kilometrów szerokości, a populacja tej wysepki na środku Pacyfiku liczy sobie 1500 osób. Nie zmienia to jednak faktu, że mieszkańcy Norfolk uwielbiają wino Pinot, na które wydają średnio prawie 500 funtów rocznie (czyli jakieś trzy tysiące złotych). 

W Europie z kolei najwięcej wina piją Szwajcarzy, którzy wydają na nie rocznie podobne kwoty co ludzie z Norfolk. Badacze wyliczyli również ile butelek rocznie wypija jedna osoba z tej małej wysepki - to 77.8 butelki na "głowę". Następne na liście są Watykan - 76 butelek, Andorra 66 butelek, Chorwacja 63.3 butelki, Portugalia i Słowenia (kolejno 61,8 i 57,5 butelek). 

W Polsce pije się stosunkowo niewiele (wina) nie uplasowaliśmy się nawet w pierwszej TOP 20. Może warto zmienić nieco alko zwyczaje i jednak czasem wybrać wino dla zdrowia?