#GdybyNieNauczyciel – akcja, która wspiera nauczycieli

To już kolejny dzień, kiedy nauczyciele strajkują, domagając się od rządu swoich praw. Chociaż w całej Polsce panuje duże zamieszanie, związane z zamknięciem szkół i przedszkoli, to w stronę nauczycieli wciąż płyną słowa wsparcia.

Strajk nauczycieli popierają aktorzy, gwiazdy, dziennikarze, wśród nich jest: Anja Rubik, Maja Ostaszewska, Olga Tokarczuk, Karolina Korwin-Piotrowska, Joanna Przetakiewicz, czy Dawid Podsiadło. Gwiazdy pod hasztagiem #GdybyNieNauczyciel dzielą się swoimi historiami z czasów szkolnych i opisują za co są wdzięczni swoim nauczycielom.

Artyści, gwiazdy i dziennikarze popierają strajk nauczycieli

Z każdej strony w mediach społecznościowych w kierunku nauczycieli płyną słowa otuchy i wsparcia. Anja Rubik już w pierwszym dniu strajku nauczycieli na swoim Instagramie napisała, że trzeba popierać takie inicjatywy, ponieważ nauczyciele mają ogromny wkład w wychowanie naszych dzieci. "Nauczycielki/Nauczyciele są odpowiedzialni za przyszłe pokolenia Naszego kraju, za kształcenie, wychowanie, bezpieczeństwo! To wstyd, że osoby tak ważne, z tak wielką odpowiedzialnością ledwo wiążą koniec z końcem! Każdy Rodzic, dla którego przyszłość swojego dziecka jest ważna powinien wesprzeć ten strajk! Owszem, będzie to chwilowe utrudnienie ale nie ma innego wyjścia! Nauczyciel/ Nauczycielka, który jest sfrustrowany gdyż nie stać go/ją na zapłacenie podstawowych rachunków nie mówiąc o innych ważnych elementach życia - nie będzie w stanie być dobrym pedagogiem. Jestem o tym przekonana! Wspierajmy NAUCZYCIELI! - napisała Anja Rubik.

Również aktorka Maja Ostaszewska popiera postulaty nauczycieli i uważa, że ich wkład w edukację jest ogromny. "Walczą nie tylko o swoją godność, ale również o godną edukację naszych dzieci. To również oni mają ogromny wpływ na to, na jakich dorosłych wyrosną nasze dzieci. Na kształtowanie społeczeństwa. – napisała Maja Ostaszewska na Instagramie.

Olga Tokarczuk, polska pisarka, laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść "Bieguni" oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej "Nike" za powieści: "Bieguni" i "Księgi Jakubowe" napisała: "Nauczyciele są dla społeczeństw trampoliną do lepszego jutra. Kiedy są pełni pasji i energii, dostrzegą talenty w uczniach, będą ich wspierać i ciągnąć w górę, a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu. Jeśli natomiast ich zapał zostanie stłumiony brakiem wsparcia i szacunku, kiedy ich pasja wypali się przez nieprzystające do stresu i odpowiedzialności zarobki, przyszłość namaluje się w ciemnych barwach."

Słucham nauczycieli, czytam, co myślą o tym uczniowie, ich rodzice, po czym oglądam w telewizji tych, którzy sprowadzili na nich wszystkich cały ten bałagan i dosłownie nie dowierzam. I mam ogromną nadzieję, że wyciągniemy z tego lekcję, bo złe decyzje zawsze w życiu wracają. A tutaj chodzi o dzieciaki, które powinny dostać od nas wszystkich jak najlepszą szansę na zbudowanie siebie w otoczeniu uwielbiających swoją pracę pasjonatów. Wszyscy na tym tylko skorzystamy" – Magdalena Boczarska.

#GdybyNieNauczyciel – Joanna Przetakiewicz

Do akcji #GdybyNieNauczyciel chętnie włączyła się projektantka mody Joanna Przetakiewicz, która opisała swoje wspomnienie z czasów szkolnych: "To był początek liceum, chodziłam do klasy o profilu biologiczno-chemicznym w warszawskim liceum Poniatowskiego. Moja mama poszła na jedną z pierwszych wywiadówek. Zaczepiła ją tam pani od polskiego. Nalegała, żeby przepisać mnie do jej klasy humanistycznej, bo widziała we mnie jakiś potencjał. Zaopiekowała się mną do końca liceum: motywowała do występów na scenie, udziału w konkursach recytatorskich, a gdy przez zainteresowania humanistyczne opuszczałam się w jakimś przedmiocie, interweniowała. Śmiało mogę powiedzieć, że odmieniła moje życie. #GdybyNieNauczyciel, nie miałabym dziś tyle śmiałości, nie potrafiłabym się tak wysławiać i występować publicznie. Być może nie wierzyłabym w ludzi aż tak, jak uwierzyła we mnie moja wychowawczyni" – wyznała Joanna Przetakiewicz.

#GdybyNieNauczyciel – Karolina Korwin Piotrowska

Dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska, która często wyraża swoje zdanie na temat aktualnych spraw społecznych bez oporów napisała: "Byłabym głąbem z łaciny, ale była świetna łacinniczka. Miałam też fantastyczną anglistkę, która zaszczepiła we mnie miłość do języka obcego. Z kolei stażystka uczyła mnie angielskiego na piosenkach The Doors. #GdybyNieNauczycielka języka polskiego, która mówiła "idź swoją drogą, nie zwracaj uwagi na program szkolny, pisz, jak czujesz", to nigdy nie zaczęłabym pisać".

"Lektury mnie nudziły, czytałam inne książki: Hemingwaya, Steinbecka, Faulknera – zdecydowanie ponad program. Ale nigdy to nie było użyte przeciwko mnie – to było super, bo pokazało, że wolność i indywidualność jest ważna. Dzięki temu nawet gdy chodziłam na wagary, przymykała na to oko" - pisze dalej Korwin-Piotrowska

"To dzięki ludziom, których spotkałem w szkole w dużej mierze zawdzięczam swoją życiową drogę i jej kształt" - w pięknych słowach kończy swój wpis dziennikarka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Magdalena lat 15. Chyba Kto by liczył... Tak sobie myślę, że w sumie to niewiele potrzeba, żeby nie było takich „wydarzeń dnia” jak dziś. Trochę świadomości, szacunku i uczciwości. Patrzę na mojego syna, który pójdzie do szkoły co prawda dopiero za kilka lat, ale chciałabym mieć pewność już teraz, że będzie w rękach ludzi, którym zależy, którzy będą uczyć go z pasją i inspirować. A nie jest żadną tajemnicą, że żeby komuś zależało i to przez lata - trzeba go doceniać. To, co dzieje się na przestrzeni ostatniego czasu, to nie jest nawet brak docenienia. To jest poniżanie ludzi, którzy w dużej mierze mają wpływ na kształt całego pokolenia i należy im się za to szacunek. Codziennie odchodzimy od podstawowych wartości. Słucham nauczycieli, czytam, co myślą o tym uczniowie, ich rodzice, po czym oglądam w telewizji tych, którzy sprowadzili na nich wszystkich cały ten bałagan i dosłownie nie dowierzam. I mam ogromną nadzieję, że wyciągniemy z tego lekcję, bo złe decyzje zawsze w życiu wracają. A tutaj chodzi o dzieciaki, które powinny dostać od nas wszystkich jak najlepszą szansę na zbudowanie siebie w otoczeniu uwielbiających swoją pracę pasjonatów. Wszyscy na tym tylko skorzystamy. #strajknauczycieli

Post udostępniony przez Magdalena Boczarska (@magda_boczarska) Kwi 8, 2019 o 12:14 PDT