PROBLEM: Na moich miejscach intymnych pojawiły się krostki.
CZY TO NORMALNE? Pryszcze? Okropieństwo. Ale tak, to normalne. W miejscach intymnych jest ciepło i parno, a to doskonałe środowisko do rozwoju krostek.
CZY POWINNAM SIĘ MARTWIĆ? „Jeśli oprócz tego rośnie ci więcej włosów na ciele, zgłoś się do ginekologa. To może być schorzenie hormonalne zwane zespołem policystycznych jajników” – mówi dr Lisa Oldham, ginekolog z Rush University Medical Center w Chicago. A na krostki pomogą leki.

PROBLEM: Wydaje mi się, że moje wargi sromowe są zbyt duże.
CZY TO NORMALNE? „Normalne” wargi sromowe mają różne wielkości i kolory – mówi seksuolog dr Betty Dodson.
CZY POWINNAM SIĘ MARTWIĆ? Jedyne, czym powinnaś się martwić, to jeśli nagle zmieni się wielkość lub kolor łechtaczki lub warg sromowych. „To może sygnalizować zaburzenia hormonalne” – dodaje lekarka i radzi nie bagatelizować problemu.

PROBLEM: Mam włosy na otoczce brodawki sutkowej.
CZY TO NORMALNE? To normalne. „Ale kobiety uważają, że włosy na brodawkach są męskie” – mówi dr Hatim Omar z Uniwersytetu w Kentucky.
CZY POWINNAM SIĘ MARTWIĆ? „Miałabyś powód do niepokoju, gdyby duża liczba włosów pojawiła się na samej piersi, bo to oznacza zaburzenia hormonalne” – mówi dr. Omar. Jeśli zauważyłaś włosy na sutku, weź do ręki nożyczki. Albo zaakceptuj je.

PROBLEM: Niepokoją mnie upławy z pochwy.
CZY TO NORMALNE? Nawet obfi te upławy nie świadczą o chorobie, jeśli wydzielina nie ma nieprzyjemnego zapachu i nie brudzi bielizny.
CZY POWINNAM SIĘ MARTWIĆ? Koniecznie udaj się do ginekologa, jeśli zauważysz u siebie następujące objawy: pieczenie lub świąd w okolicach intymnych, nieprzyjemny zapach wydzieliny, a także ból podczas stosunku seksualnego.

PROBLEM: Jądra mojego chłopaka wydają mi się nienaturalnie duże.
CZY TO NORMALNE? Jądra mają rozmiary analogiczne do rozmiarów kobiecych piersi. Wszystko, od A do DDD, uznawane jest za zdrowe i całkowicie normalne.
CZY POWINNAM SIĘ MARTWIĆ? „Jeśli wyczujesz guzek lub zauważysz, że jego moszna nagle się powiększyła, wyślij go do lekarza. To może być guz jądra” – radzi dr Omar. A poza tym traktuj swojego chłopaka tak jak chce być traktowany: niezależnie od wyposażenia mów mu, że jest gwiazdą rocka.