Około 3/4 masy ciała dziecka stanowi woda. Jest niezbędna do regulacji temperatury, krążenia, trawienia i przenoszenia składników odżywczych z krwi do komórek. Codziennie organizm traci ją wraz z oddychaniem, potem i moczem. Żeby maluch był zdrowy, straty te trzeba uzupełniać, czyli... po prostu dawać dziecku pić.

Woda

To najlepszy napój. Dobrze, żeby maluch jak najwcześniej polubił jej smak i popijał ją regularnie, przez cały dzień. Dla małego dziecka powinna to być woda nisko zmineralizowana i niskosodowa (nie podrażnia delikatnego żołądka i nie obciąża nerek), posiadająca atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny) i certyfikat Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) lub Instytutu Matki i Dziecka (IMiD). Informację o tym znajdziesz na etykiecie.

Kompoty

Powinny stanowić element diety dziecka ze względu na swe wartości odżywcze i rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Są znakomite od 9.-10. miesiąca jako deser do posiłków dwudaniowych. Można je przyrządzać z owoców świeżych lub mrożonych. W zależności od upodobań dziecka mogą być klarowne lub zrobione z przetartego miąższu, z jednego lub kilku rodzajów owoców. Jeśli są przygotowane z kwaśnych owoców (np. porzeczek, agrestu czy wiśni), można je odrobinę posłodzić.

Soki owocowe

Zawierają cenne składniki odżywcze (m.in. witaminy i minerały). Maluchowi, który nie ma jeszcze 3 lat, najlepiej podawać tylko takie soki, które mają atest CZD lub IMiD. "Zwykłe" soki w kartonach są często dosładzane, więc pite w nadmiarze mogą prowadzić do otyłości. Dlatego lepiej rozcieńczać je wodą. Bardzo dobre dla dziecka w wieku przedszkolnym są soki typu "Junior" (przeznaczone dla dzieci powyżej roku).

Soki owocowo-warzywne

Są bardzo wartościowe pod względem odżywczym. Najzdrowsze są te przyrządzane w sokowirówce tuż przed podaniem. Zwłaszcza jeżeli owoce i warzywa, które do nich wykorzystasz, pochodzą z działki lub z upraw ekologicznych.

Napoje owocowe

Nie mają wartości odżywczych. Ich podstawowymi składnikami są cukier i dodatki - barwniki, aromaty, substancje zakwaszające, czasem też konserwanty. Napoje te nie stają się zdrowsze dzięki wzbogaceniu ich w syntetyczne witaminy czy symboliczną ilość soku owocowego. Osłabiają apetyt dziecka i "wprowadzają w błąd" jego zmysł smaku. Powinny więc być zarezerwowane tylko na wyjątkowe okazje (np. święta czy urodzinowe przyjęcia).

Kawa i herbata

Nie są odpowiednimi napojami dla maluchów, ponieważ zawierają kofeinę i zmniejszają wchłanianie żelaza, wapnia oraz magnezu. Najlepsze dla dzieci są herbatki owocowe (zwłaszcza z naturalnych, suszonych owoców, a nie te sztucznie aromatyzowane).

Zobacz także: