Fryzury do pracy

Fryzury do pracy rządzą się nieco innymi prawami, niż uczesania w życiu prywatnym. Wybierając się  na spotkanie towarzyskie, często chcemy wyglądać oryginalnie czy nawet trochę prowokująco. W miejscu zatrudnienia zdecydowanie nie powinnyśmy sobie na to pozwalać. Nasza fryzura to jeden z czynników, który świadczy  o profesjonalnym podejściu do wykonywanego zawodu. 

Idealne uczesanie do pracy cechuje skromność, prostota oraz wygoda. Prawdopodobnie nie istnieje nic bardziej irytującego niż niesforne włosy, które trzeba nieustannie odgarniać dłonią, siedząc przy komputerze. Zbyt wyszukana fryzura także nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo przed wyjściem z domu może nam zwyczajnie zabraknąć czasu, by ją dokładnie ułożyć. Równie istotną rolę jak sama fryzura odgrywa także kolor włosów. Ich farbowanie jest oczywiście dozwolone, ale pracując w firmie z mocno sformalizowanym dress code'em, nie ma sensu stawiać na kolory krzykliwe czy ekstrawaganckie. Spokojne brązy albo fiolety z pewnością nie zaszkodzą naszemu wizerunkowi, możemy więc używać takich farb bez obaw.

Wszystkie powyższe uwagi dotyczą zawodów, które wykonujemy w biurze, urzędzie czy nawet w terenie, przez osiem godzin dziennie. W przypadku rozmaitych profesji artystycznych albo ocierających się o branżę rozrywkową, zasady te niekoniecznie znajdują zastosowanie; gdzieniegdzie nietuzinkowy wygląd z nutą szaleństwa będzie wręcz uznawany za spory atut. Przyznajmy jednak uczciwie - lwia część społeczeństwa wypełnia sobie na co dzień grafik dość konwencjonalnymi zajęciami.

Zobacz też: "Subtle bangs": ta grzywka pasuje każdemu i dodaje kobiecości. Jak wygląda?

Proste fryzury do pracy

Fryzura bob to jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań dla pracujących kobiet. Odznacza się prostotą i elegancją, jest też przy okazji świetnym wyborem dla tych pań, które nie przepadają za długotrwałym układaniem włosów przed lustrem. Jeszcze do niedawna przyjmowano, że bob sprawdza się wyłącznie na krótszych włosach. Dzisiaj uczesanie tego typu może występować także w wariancie wydłużonym, z włosami sięgającymi ramion. Staranne wykonanie fryzury w salonie sprawia, że jej codzienne modelowanie zajmuje zaledwie chwilę. Z tego powodu dobrze jest jednak zdać się na doświadczonego fryzjera. Wiele dojrzałych kobiet decyduje się na wybór prostych, krótkich fryzur, zapewniających im poczucie komfortu oraz pełną swobodę ruchów. W tym wypadku ważna staje się nie tylko sama fryzura, lecz także sposób dbania o włosy: ich kolor, blask i poziom odżywienia. Warto zatem sięgać po sprawdzone farby i maski, a także zwracać uwagę na używane szczotki bądź grzebienie.

Szybka fryzura do pracy

Długie włosy, sięgające przynajmniej ramion, warto upiąć w tradycyjny koński ogon. Minimalizm tego uczesania gwarantuje jego błyskawiczne wykonanie, będzie też świetnie współgrał z eleganckim kostiumem, czy koszulą. W celu nadania włosom nieco większej objętości możemy je spryskać suchym szamponem albo wetrzeć w nie odrobinę pudru do stylizacji. Taki kucyk nabierze nie tylko puszystości, lecz również charakteru. Podobnie niezawodnym pomysłem stylizacyjnym będzie klasyczny kok, który zapobiegnie opadaniu włosów na twarz i oczy. Zarówno koki, jak i kucyki warto utrwalać przy pomocy dobrego lakieru.  

Uczesanie do pracy

Odrobinę więcej wysiłku będzie nas kosztowało ułożenie tzw. wysokiego kucyka. Od swojej standardowej odsłony różni się on dodatkowym elementem w postaci prostego pasemka włosów, które ukrywa gumkę. Owo dodatkowe pasmo owijamy wokół punktu spięcia włosów, następnie zaś wplatamy je w całe upięcie tak, aby jego końcówka pozostawała niewidoczna. Ten dodatkowy kosmyk można zastąpić gustownym warkoczem, ale oznacza to, że czas spędzony przed lustrem nieco się wydłuży. Choć takie uczesanie nie odchodzi zbyt daleko od klasycznego kucyka, wygląda naprawdę ciekawie w przypadku wysokich upięć. Na marginesie dodajmy, że ta fryzura zalicza się do ulubionych stylizacji popularnej młodzieżowej wokalistki, Ariany Grande. 

Zobacz też: Modne fryzury 2021: Angled bob. Fryzura, która nie tylko odmładza, ale też wyszczupla twarz!

Fryzury do pracy na długie włosy

Jeśli nie przeraża nas kilka kolejnych minut przed lustrem, możemy się oczywiście skusić na wspomniany już warkocz. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Pasmo umytych i starannie rozczesanych włosów zbieramy w kucyk na czubku głowy. Spod kucyka wybieramy dwa pasma, które zaplatamy na kucyku. Związujemy gumką do włosów. Powtarzamy czynność na całych włosach. Fryzurę jeszcze raz zabezpieczamy gumką. Otrzymany w ten sposób warkocz jest estetyczny i schludny.  

Fryzury do pracy bazują na pewnych schematach, które można modyfikować zgodnie z potrzebą chwili. Właśnie dzięki takiej modyfikacji powstało uczesanie zwane messy bun. Jest to idealne rozwiązanie dla kobiet o długich, grubych włosach, które po kilku godzinach w ruchu wymagają poprawy. Aby ułożyć messy bun, należy zaczesać wszystkie włosy tak, jak do wysokiego kucyka, po czym spiąć na czubku głowy. Po spięciu okręcamy je kilka razy wokół własnej osi, żeby powstał wałek, który szybkim ruchem zakręcamy wokół gumki. Otrzymaną w ten sposób fryzurę spinamy jeszcze jedną gumką, która powinna być w kolorze naszych włosów (wówczas będzie niemal niezauważalna dla otoczenia). Zaletą fryzury typu messy bun jest jej niezwykła stabilność i wytrzymałość. Drobne poprawki można nanosić w ciągu dnia nawet bez używania grzebienia. Wykonanie tego uczesania trwa przeważnie do pięciu minut (tylko osoby całkowicie początkujące powinny sobie na to zarezerwować nieco więcej czasu). Messy bun okazuje się przy tym bardzo odpowiedni do wielogodzinnej pracy nad dokumentami albo przy komputerze. 

Upięcia włosów do pracy

Na wygląd naszej codziennej fryzury składa się nie tylko konkretne uczesanie, ale również ozdoby, jakich użyjemy. Będą one niezbędne zarówno przy upinaniu, jak i związywaniu włosów. Sam ich zakup nie stanowi wprawdzie problemu (są dostępne w dużych ilościach na przykład w drogeriach), natomiast należałoby się zastanowić, jakie ozdoby warto pokazywać w pracy, a które powinnyśmy sobie zarezerwować na inne okazje. Duże spinki w kropki oraz tęczowe kokardy mogą wprawdzie bardzo dobrze współgrać z kolorem i teksturą włosów, ale niekoniecznie sprawdzą się w formalnych okolicznościach. Zadbajmy zatem, aby obecne w naszych włosach gumki, spinki czy klamry zachowywały w pracy zdrowy umiar kolorystyczny. Niekoniecznie muszą być czarne czy szare, ale należałoby raczej unikać elementów błyszczących i odblaskowych. W swojej idealnej postaci, ozdoby do włosów służą jako gustowne uzupełnienie całości stroju. 

Wiele kobiet o śliskich, gładkich włosach spotkało się z pewnością ze zjawiskiem przesuwania się starannie ułożonych wsuwek. W celu pozbycia się tego problemu, wystarczy spryskać wsuwkę zwykłym lakierem do włosów. Można też spróbować wpiąć ją odwrotną stroną niż ta, która początkowo wydawała się nam bardziej naturalna. Warto również przyjrzeć się szczotce, za pomocą której codziennie układamy fryzurę. Dobra szczotka to taka, która sięga nie tylko powierzchni włosów, lecz także ich głębszej warstwy. Dobrze jest ją co jakiś czas wymieniać, by zapobiec gromadzeniu się bakterii, posiadających negatywny wpływ na skórę głowy.