Fototerapia – w czym pomaga światło LED?

Fototerapia, czyli leczenie światłem, jest znane w medycynie od stuleci. Dobroczynne właściwości światła są wykorzystywane w rehabilitacji, leczeniu licznych chorób skóry (w 1903 roku duński lekarz Niels Finsen otrzymał za to Nagrodę Nobla), a nawet zaburzeń psychicznych. Wraz z rozwojem technologii pojawiło się jeszcze więcej możliwości. Gdy w latach 80. ubiegłego wieku na scenę wkroczyły lampy LED, okazało się, że światło może być także skutecznym sposobem na zmarszczki, przebarwienia, trądzik – a nawet cellulit. Fototerapia, w przeciwieństwie do technologii laserowych, jest nieinwazyjna, a poza tym nie wiąże się z bólem, ani dyskomfortem. Zabiegi światłem LED są bardzo łagodne i nie wymagają specjalnego przygotowania. Diody wytwarzają przyjemne ciepło, które nie powoduje przegrzania, ani uszkodzeń skóry, dzięki czemu bezpośrednio po zabiegu można od razu wrócić do codziennych obowiązków. Nic dziwnego, że fototerapia cieszy się coraz większą popularnością w gabinetach medycyny estetycznej.

Fototerapia LED – jak to działa?

Podczas zabiegu lampy LED emitują promieniowanie w postaci światła o różnych kolorach (czerwonym, niebieskim i bliskiej podczerwieni). Emitowana energia wnika głęboko w skórę, gdzie jest absorbowana przez komórki. Pod wpływem promieniowania w skórze dochodzi do reakcji biologicznych i chemicznych, które stymulują metabolizm komórkowy. Dzięki temu skóra szybciej się regeneruje i odzyskuje młodzieńczy, bardziej wypoczęty wygląd, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Oprócz tego rewitalizująca energia pobudza melaninę do rozkładu, rozjaśniając przebarwienia posłoneczne. Fototerapia LED pomaga też rozwiązać wiele poważniejszych problemów z cerą, takich jak trądzik (pospolity i różowaty), łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

W zależności od potrzeb, podczas zabiegów wykorzystywane jest światło niebieskie, czerwone i bliska podczerwień. Różnią się one długością fali, a co za tym idzie – także stopniem penetracji skóry. Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji diod LED, urządzenie Dermalux Tri-Wave pozwala uzyskać niezwykle precyzyjne długości fal światła niebieskiego, czerwonego oraz bliskiej podczerwieni (NIR), zachowując przy tym odpowiednią moc i natężenie. Terapię można zastosować z wykorzystaniem jednej wybranej długości fali światła, bądź dwóch lub trzech jednocześnie, stosując wybrane kombinacje.

Fototerapia LED na zmarszczki

Fototerapia jest nieinwazyjnym i łagodnym sposobem na odmłodzenie skóry i przywrócenie jej jędrności. Wywołując wewnątrzkomórkowe reakcje fotobiochemiczne, światło LED stymuluje fibroblasty i przyspiesza syntezę kolagenu oraz czynników wzrostu. Dzięki temu poprawia się napięcie i elastyczność skóry. Energia emitowana przez lampy pobudza także mikrokrążenie skóry, sprawiając, że komórki są lepiej dotlenione i odżywione.

Terapia światłem LED na trądzik

Zabiegi światłem LED stają się powoli alternatywą dla inwazyjnych zabiegów i obciążających organizm leków z izotretynoiną czy antybiotyków, które również wiążą się z szeregiem skutków ubocznych. Zastosowanie odpowiednich długości fali (najczęściej z zakresu światła niebieskiego) prowadzi do reakcji fotodynamicznej, która niszczy bakterie odpowiedzialne za powstawanie wyprysków. Z kolei światło czerwone ma dodatkowo działanie przeciwzapalne.

Fototerapia LED po zabiegach medycyny estetycznej

W medycynie estetycznej ledoterapia generuje znakomite efekty jako prewencja procesu starzenia oraz wspomaganie wielu procesów terapeutycznych. Jak mówi dr n. med. Marcin Ambroziak, terapia światłem LED jest efektywna i bezpieczna nawet tam, gdzie doszło do wcześniejszego uszkodzenia skóry – np. po zabiegach chirurgii plastycznej. Co więcej, fototerapia pozwala nawet na szybszą rekonwalescencję i gojenie się skóry po zabiegach laserowych, urazach, czy oparzeniach.

- Wieloletnie badania kliniczne pokazały szerokie możliwości zastosowania terapii światłem w dermatologii i medycynie estetycznej – od wskazań estetycznych i leczniczych po uzupełnienie innych zabiegów oferowanych w klinice. Dermalux Tri-Wave MD wykorzystuje do fototerapii trzy potwierdzone klinicznie kolory światła: niebieski, czerwony i bliską podczerwień. Dodatkowym atutem Tri-Wave jest możliwość ekspozycji pacjenta na kombinację różnych długości fal LED w trakcie jednej sesji. Działanie LED łączymy także z zabiegami kosmetologicznymi m.in. z wykonywaniem ultranowoczesnych peelingów skóry, co jednocześnie pozwala nam przywrócić większy komfort oraz wspomóc działanie regeneracyjne skóry - mówi dr n. med. Marcin Ambroziak.

Fototerapia LED na cellulit

Światło LED ma również coraz większe zastosowanie w leczeniu cellulitu. Fototerapia może poprawiać napięcie skóry, dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze właściwej. Ostatnie badania wykazują pozytywny wpływ światła podczerwonego na zmniejszenie widoczności pomarańczowej skórki.

Fototerapia LED – efekty

Pozytywne zmiany są widoczne na skórze już po pierwszym zabiegu. Po naświetleniach lampą Dermalux Tri-Wave MD skóra staje się gładsza i jędrniejsza, zmniejsza się widoczność przebarwień i stanów zapalnych. Do osiągnięcia pełnych efektów potrzebna jest seria zabiegów (średnio 6-12 sesji co około 2-3 dni). Jeden zabieg trwa zazwyczaj około 20 minut (ale może trwać dłużej, w zależności od naświetlanej części ciała).