Przyjaźń, walka o swoje ideały, a czasem także o ludzkie życie, oszustwa, kontrowersyjne decyzje - to wszystko spotyka zwykłych ludzi. Często nawet nie zauważamy, jak wiele ciekawych historii dzieje się wokół nas. Warto je poznać, aby móc się zainspirować, przemyśleć czy uświadomić sobie niektóre, często dla nas odległe problemy. Zobacz 10 propozycji naszym zdaniem najlepszych filmów, które powstały na podstawie prawdziwych historii. Wśród nich znalazły się zarówno zagraniczne, jak i polskie produkcje.


Nietykalni, 2011

Driss niedawno wyszedł z więzienia i szuka pracy, żeby mieć prawo do zasiłku. Opieka nad sparaliżowanym Philippe, dystyngowanym milionerem z wyższych sfer, wydaje się być zupełnie nietrafionym zajęciem dla wyluzowanego chłopaka, który ma gdzieś konwenanse i dobre maniery. Okazuje się jednak, że spotkanie tych dwóch mężczyzn pochodzących z zupełnie różnych światów, staje się początkiem niezwykłej przyjaźni.

To naprawdę dobry film na faktach, który nie tylko wzrusza, ale też wywołuje wybuchy szczerego śmiechu. W wielu krajach doczekał się niezwykle przychylnych recenzji krytyków filmowych. W główne role wcielili się François Cluzet i Omar Sy.


Lista Schindlera, 1993

Niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler przyjechał do okupowanego Krakowa, aby rozkręcić przynoszący wysokie dochody biznes. W założonej przez siebie fabryce zatrudnił głownie Żydów, którzy stanowili najtańszą siłę roboczą. Schindler jeszcze wtedy nie przypuszczał, że przejdzie do historii, jako prawdziwy bohater, za uratowanie swoich robotników przed nazistowskimi obozami zagłady.

Nakręcony na postawie książki Thomasa Keneally'ego opisującej historię Schindlera, film okazał się wielkim hitem. W rolę Oskara Schindlera wcielił się Liam Neeson, a zdjęcia kręcono w Krakowie. To nie tylko doskonały film oparty na faktach, ale też jeden z najlepszych filmów wszechczasów.


Kwiat pustyni, 2009

Przejmująca historia Waris Dirie, supermodelki, która urodziła się w rodzinie somalijskich nomadów. W ich kulturze, każda dziewczynka w dzieciństwie musi przejść bolesny obrzęd obrzezania. Wykonywany w prymitywnych warunkach zabieg jest nie tylko bolesny, ale często też przyczynia się do śmierci dzieci.

Waris, która z pomocą matki uciekła z domu, po wielu trudach ułożyła sobie życie i zrobiła oszałamiającą karierę jako modelka. Swoje wspomnienia opisała w książce zatytułowanej Kwiat pustyni, która zwróciła uwagę opinii publicznej na niedostrzegany wcześniej problem obrzezania kobiet. W 2009 roku historia została sfilmowana. W głównej roli pojawiła się etiopska modelka Liya Kebede.

Zobacz także:


Korczak, 1990

Doktor Janusz Korczak znany jest głownie jako wybitny pedagog i społecznik. Ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, jeszcze przed wybuchem wojny doświadczał przejawów antysemityzmu. Po utworzeniu getta w Warszawie w jego obrębie znalazł się także sierociniec, w którym pracował. Korczak jak tylko mógł pomagał swoim podopiecznym w tym trudnym czasie.

To niesamowity film na faktach o dzieciach i człowieku, który poświęcił im swoje życie. Obraz w reżyserii Andrzeja Wajdy, ze scenariuszem Agnieszki Holland był polskim kandydatem do Oscara w 1991 roku. W rolę doktora Korczaka wcielił się niedawno zmarły aktor, Wojciech Pszoniak.


Złap mnie jeśli potrafisz, 2002

Frank Abagnale po rozwodzie rodziców ucieka z domu. Aby zdobyć pieniądze podrabia czek. Niedługo później staje się jednym z najsprytniejszych fałszerzy i najmłodszych przestępców poszukiwanych przez FBI. Dzięki ogromnemu sprytowi udaje mu się w ciągu 5 lat wyłudzić z banków łącznie 2,5 mln dolarów. Wszystko idzie jak z płatka, dopóki na drodze Franka nie staje godny go przeciwnik - agent Carl Hanratty.

Oglądając tą kryminalną komedie, aż trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Ale to nie tylko ciekawa historia, którą niewątpliwie można zaliczyć do grona najlepszych filmów na faktach. Duże wrażenie robią też doskonałe kreacje aktorskie Leonardo DiCaprio oraz Toma Hanksa.


Jack, jakiego nie znacie, 2010

Jack Kevorkian zyskał sobie przydomek „doktor śmierć”. Ten amerykański lekarz w latach 90. XX asystował przy ponad 130 tzw. „samobójstwach sterowanych”. Wielokrotnie publikował artykuły na temat eutanazji i etyki. Jest autorem powiedzenia „umieranie to nie zbrodnia”. W 1999 roku Kevorkian został za swoją działalność skazany na pozbawienie wolności.

Dla osób ceniących filmy na faktach i dramaty, ten obraz na pewno będzie niezapomniany. Sięgając do biografii amerykańskiego lekarza, reżyser odważnie podjął jeden z najtrudniejszych tematów. Film został nagrodzony Złotym Globem, otrzymał również wiele nominacji do innych nagród. Doktora Jacka Kevorkiana zagrał Al Pacino.


Green Book, 2018

Drobny cwaniaczek z Bronxu, Tony Vallelonga zostaje szoferem i ochroniarzem dystyngowanego Dona Shirley'a, słynnego pianisty. Pochodzący z zupełnie różnych światów mężczyźni wyruszają w kilkutygodniową trasę koncertową. Podczas tej wyprawy Tony niejednokrotnie widzi jak podziwiany i oklaskiwany na scenie Don, jest zupełnie inaczej traktowany, kiedy już z niej zejdzie.

To doskonały film na faktach, opowiadający o przyjaźni, ale również poruszający problem rasizmu w Stanach Zjednoczonych lat 60. ubiegłego wieku. Współtwórcą scenariusza był syn jednego z głównych bohaterów. W główne role wcielili się Viggo Mortensen oraz Mahershala Ali, który został wyróżniony Oscarem.


Pianista, 2002

Film na faktach w reżyserii Romana Polańskiego opowiada o wojennych losach Władysława Szpilmana, wybitnego pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia. Muzyk cudem unika wywiezienia do obozu w Treblince. Pozbawiony rodziny, jest zmuszony się ukrywać. 

Film powstał w oparciu o autobiografię Szpilmana. W główną rolę wcielił się Adrien Brody. Film otrzymał trzy Oscary - za reżyserię, role pierwszoplanową oraz za scenariusz adaptowany.


Sztuka kochania, 2017

Michalina Wisłocka była postacią niebanalną. Najsłynniejsza polska seksuolog zaciekle walczyła o wydanie swojej książki, która do dziś uznawana jest za jeden z najlepszych podręczników edukacji seksualnej. W niełatwych czasach lekarka musiała przeciwstawić się nie tylko socjalistycznej cenzurze, ale także z przedstawicielom Kościoła oraz niektórym środowiskom lekarskim.

To jeden z wielu ciekawych filmów na faktach, które sięgają do biografii znanych osób. Świetne kostiumy i scenografia doskonale oddają czasy, w których rozgrywa się fabuła. W główną rolę wcieliła się znakomita Magdalena Boczarska, ale również aktorzy drugiego planu Karolina Gruszka, Eryk Lubos czy Katarzyna Kwiatkowska dodają całości kolorytu.


Bogowie, 2014

Profesor Zbigniew Religa zasłynął jako człowiek, który przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w klinice w Zabrzu. Jednak zanim to się stało on sam i jego zespół musieli stawić czoło licznym przeszkodom i porażkom.

To film na faktach nie tylko o ciekawym człowieku, ale przede wszystkim o sile uporu, konsekwencji, przełamywaniu ograniczeń i wytrwałym dążeniu do celu. Fenomenalny odtwórca głównej roli, Tomasz Kot doskonale naśladuje gesty, chód czy przygarbioną sylwetkę granego przez siebie bohatera.