Film „Smak pho” w reżyserii Mariko Bobrik to polsko-wietnamska historia małej rodziny, pokazująca w niezwykły sposób bliskość, wyobcowanie, małe radości i uparte dążenie do celu. Wszystko to zamknięte w kadrach na myśl przywodzące japońskie kino. Zgaszone barwy oddają aurę zimowego miasta – oprószonych śniegiem szarych chodników i wnętrz wypełnionych ciepłym światłem. Poprzez zwykłe przedmioty, drobne gesty reżyserka opowiada o złożonych emocjach i pragnieniach bohaterów. Daje widzom wgląd w życie wietnamskiej społeczności Warszawy, choć jej film to historia znacznie bardziej uniwersalna.

"Smak pho" - o czym dokładnie jest film?

Pan Long, wietnamski kucharz i wybitny specjalista od zupy pho, musi się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji. Opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej dziesięcioletniej córki.

Film „Smak pho” jest pełnometrażowym debiutem urodzonej w Japonii Mariko Bobrik, która obecnie mieszka z rodziną w Warszawie.

Świetne recenzje na temat filmu „Smak pho”

"Film „Smak pho” zebrał liczne recenzje zagranicznych mediów. „Bobrik dotyka tematu z delikatnością, którą znamy z filmów Hirokazu Koreedy czy Ryusuke Hamaguchiego, porusza poważny temat w sposób wyzbyty sentymentalizmu, dodając słodką nutę i tworząc melodramat bez melodramatu. [...] debiutancki film Bobrik naświetla problemy, z jakimi stykają się migranci w sposób inny niż większość filmów i jest to perspektywa bardzo cenna.” - Cédric Succivalli, International Cinephile Society.

Smak pho” to bezpretensjonalna, budująca historia o zmagającej się z problemami rodzinie znajdującej wewnętrzną harmonię, płynąca w przyjemnym rytmie wyznaczanym przez muzykę Aki Takase. - Joanna Kończak, Asian Movie Pulse

"Historia o jedzeniu i tożsamości, miłości i poczuciu niezrozumienia, pracy i nowoczesności – „Smak pho” ukazuje nam wycinek codziennego życia tej rodziny, z ogromną wrażliwością ukazując wewnętrzne rozdarcie tych, którzy mieszkają daleko od kraju pochodzenia" - Vittoria Scarpa, Cineuropa

Premiera filmu "Smak pho" już 3 lipca, a tymczasem obejrzyjcie zwiastun filmu:

 

Zobacz także: