Festiwal filmowy w Wenecji 2017: filmy

Wczoraj, 30. sierpnia, ruszyła 74. edycja filmowego festiwalu w Wenecji 2017. Filmem otwierającym festiwal Wenecja 2017 była interesująca produkcja "Downsizing" z Mattem Damonem i Kristen Wiig w rolach głównych. "Downsizing" to komedia i dramat jednocześnie, opowiadająca historię w stylu science fiction. Eksperymentalne zmniejszanie ludzi ma być rozwiązaniem problemu przeludnienia na świecie. Razem z kilkucentymetrowymi ludźmi stworzonymi w wyobraźni reżysera, Alexandra Payne'a, powstają miniaturowe osiedla, a wszystkie te zaskakujące "zmniejszające" eksperymenty dzieją się na przestrzeni Stanów Zjednoczonych.

Festiwal Wenecja 2017: kto powalczy o Złotego Lwa?

W tym roku na festiwalu w Wenecji 2017 o prestiżowego Złotego Lwa powalczy aż dwadzieścia jeden filmów. Nowa produkcja Georga Clooney'a "Suburbicon" - to komedia kryminalna ze scenariuszem braci Coen (który napisali jeszcze w wltach 80.!) oraz Julianne Moore i Mattem Damonem. O małym miasteczku z lat 60., które skrywa mroczne tajemnice. Do konkursu festiwalu w Wenecji zakwalifikował się też horror Darrena Aronofsky'ego "Mother", z Jennifer Lawrence i Javierem Bardem walczącymi ze złymi mocami w starym domu oraz "The Shape of Water" Guillermo del Toro, reżysera m.in. "Labiryntu fauna". Poza konkursem festiwal w Wenecji 2017 pokaże film Netfliksa "Our souls at night" z Robertem Redfordem i  Jane Fondą.

"Książę i dybuk": polski film walczy o nagrodę w Wenecji

"Książę i dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego walczy o nagrodę w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego o kinie i sztuce filmowej. "Książę i dybuk" to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu kultowych filmów przedwojennych m.in. z Eugeniuszem Bodo w roli głównej. Waszyński produkował też hity z Hollywood z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Był Żydem, arytysokratą, notorycznym kłamcą, mężem hrabiny i homoseksualistą. O tej barwnej postaci Niewiera i Rosołowski postanowili więc nakręcić film. Trzymamy kciuki za nagrodę w Wenecji!

Festiwal w Wenecji 2017 dyskryminuje kobiety?

Już po raz kolejny, zupełnie nie wychodząc na przeciw wielu dyskusjom na temat dyskryminacji kobiet na festiwalu w Wenecji, wśród 21 filmów konkursowych znalazł się tylko jeden film zrobiony przez kobietę. Niemniej, organizatorzy festiwalu podkreślają, że po raz pierwszy od 11 lat na czele jury w Wenecji stanęła kobieta, Anette Bening, amerykańska aktorka.