Festiwal Filmowy w Gdyni to wygrał? 

44. Festiwal Filmowy w Gdyni właśnie dobiegł końca. Nie obyło się bez kontrowersji i mocnych przemówień. Film Xawerego Żuławskiego został odsunięty od konkursu głównego, wycofowano też współfinansowany przez Telewizję Polską "Solid Gold" (później jednak, po zerwaniu umowy z TVP film Bromskiego wrócił do konkursu). Ogromne poruszenie z kolei wzbudziła międzynarodowa, ostatnia przed tragiczną śmiercią produkcja Piotra Woźniaka-Staraka i Watchout Production, czyli "Ukryta gra" z Billem Pullmanem w roli głównej. Świetnie poradziły sobie także aktorki - Magadalena Boczarska została doceniona za rolę żony w biograficznym filmie "Piłsudski", młode pokolenie, czyli Eliza Rycymbel podbiła serca jury rolą drugoplanową w głośnym już filmie Jana Komasy "Boże ciało", a za debiut roku uznano występ Zofii Domalik w dramacie "Wszystko dla mojej matki".

Dawid Ogrodnik z kolei już po raz kolejny udowadnia znakomitą rolą w "Ikar. Legenda Mietka Kosza", że jest prawdziwym objawieniem polskiego kina. Złote Lwy powędrowały jednak do Agnieszki Holland, za mocny film "Obywatel Jones": 

My, filmowcy polscy, stanowimy wspólnotę, my, twórcy, nie jesteśmy samotni, łączą nas wielkie wartości, łączy nas solidarność. Prosili mnie koledzy z Kultury Niepodległej, żebym przeczytała od nich taką informację: tegoroczny festiwal w Gdyni udowodnił po raz kolejny, że polskie władze są na wojnie z kulturą, próbują cenzurować dzieła, ludzi, instytucje i wydarzenia, nie tylko w świecie filmu, stosują urzędowe naciski, szantaż finansowy, przejęcia instytucji, obsadzanie stanowisk ideologami, wycofywanie się z zawartych umów. Musimy się bronić przed cenzorami, dlatego rozpoczynamy akcję "Cenzura nie przejdzie, pogotowie prawne kultury niepodległej - sieć prawników pracujących pro bono dla ludzi kultury, którzy padają ofiarą cenzorskich ataków". To przedsięwzięcie ruszy w najbliższych dniach, na portalu zrzutka.pl trwa akcja zbierania funduszy na jego koordynację, bądźmy solidarni i bądźmy odważni. Gratuluję nam wszystkim solidarności, dziekuję!, powiedziała podczas wręczenia nagrody Holland. 

Świetnie zaprezentował się w Gdyni również kolejny film Jana Komasy "Boże ciało", który w zeszłym tygodniu został wytypowany polskim kandydatem do Oscara. Komasa otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. 

"Obywatel Jones" o czym jest ten film?

Zwycięza Festiwalu Filmowego w Gdyni "Obywatel Jones" to historia młodego dziennikarza z lat 30. Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem.. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – Georgem Orwellem. 

Lista laureatów 44. Festiwalu Filmowego w Gdyni:

 • Nagroda Platynowe Lwy w uznaniu za całokształt dorobku artystycznego: Krzysztof Zanussi
 • Nagroda specjalna: Łukasz Kośmicki („Ukryta gra”) za propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego
 • Złote Lwy 44. Festiwalu Filmowego w Gdyni dla najlepszego filmu: Agnieszka Holland („Obywatel Jones”)
 • Srebrne Lwy 44. Festiwalu Filmowego w Gdyni: Maciej Pieprzyca („Ikar. Legenda Mietka Kosza”)

 • Nagroda za najlepszą reżyserię: Jan Komasa („Boże Ciało”)
 • Nagroda za najlepszą główną rolę kobiecą: Magdalena Boczarska („Piłsudski”)
 • Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą: Eliza Rycembel („Boże Ciało”)
 • Nagroda za najlepszą główną rolę męską: Dawid Ogrodnik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”)
 • Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską: Sebastian Stankiewicz („Pan T”.)
 • Nagroda publiczności: Jan Komasa („Boże Ciało”)
 • Nagroda za debiut reżyserski: Bartosz Kruhlik („Supernova”)
 • Nagroda za najlepszy dźwięk: Jarosław Czernichowski, Marcin Jachyra, Oliwier Synkowski i Marcin Lenarczyk („Interior”)
 • Nagroda za najlepszy montaż: Krzysztof Arszennik, Robert Gryka i Wolfgang Weigl („Ukryta gra”)
 • Nagroda za najlepsze kostiumy: Agata Culak („Ikar. Legenda Mietka Kosza”)
 • Nagroda za profesjonalny debiut aktorski: Zofia Domalik („Wszystko dla mojej matki”)
 • Nagroda za najlepszą scenografię: Grzegorz Piątkowski („Obywatel Jones”)
 • Nagroda za najlepszą muzykę: Leszek Możdżer („Ikar. Legenda Mietka Kosza”)
 • Nagroda za najlepsze zdjęcia: Witold Płóciennik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”)
 • Nagroda za najlepszą charakteryzację: Jolanta Dańda ("Ikar. Legenda Mietka Kosza")