Festiwal Filmowy w Gdyni 2019: "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego bez szans na Złote Lwy

Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni rozpocznie się już za dwa miesiące. Jak co roku w konkursie głównym festiwalu weźmie udział 16 polskich filmów, wskazanych przez Komitet Organizacyjny. W jego skład wchodzą między innymi: przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Gdyni, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Prezes Zarządu Telewizji Polskiej SA. Miejsce dla tego ostatniego, czyli Jacka Kurskiego, znalazło się także w Komitecie Honorowym, na którego czele stoi Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponieważ większości tych osób nie można uznać za ekspertów w dziedzinie kina, dotychczas Komitet Organizacyjny kierował się opiniami Zespołu Selekcyjnego. W tym roku stało się jednak inaczej. 

Mimo rekomendacji o Złote Lwy nie zawalczy Mowa ptaków Xawerego Żuławskiego. Tytuł filmu odnosi się do języka ludzi wykluczonych, z których perspektywy widzowie mogą przyjrzeć się polskiej rzeczywistości. Autorem scenariusza jest jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów, Andrzej Żuławski. Warto wspomnieć, że krytycy dopatrują się w Mowie ptaków licznych odniesień do jego największych dzieł, na przykład Szamanki, Opętania czy Diabła. Obraz można zatem traktować jako swego rodzaju list czy hołd syna dla zmarłego trzy lata temu ojca. 

Dlaczego Komitet Organizacyjny zdecydował się odrzucić Mowę ptaków

Festiwal Filmowy w Gdyni 2019: awantura o "Mowę ptaków" Xawerego Żuławskiego 

Wykluczenie Mowy ptaków Xawerego Żuławskiego spotkało się z olbrzymią krytyką ze strony środowiska dziennikarskiego i filmowego. Najmocniej wypowiada się Karolina Korwin-Piotrowska, która na swoim profilu na Facebooku opublikowała długi wpis. Poniżej zamieszczamy jego fragment. 

To jest skandal, żenada, wstyd. To jest hańba. Ktoś powie – a o co kruszyć kopie, co to za festiwal, kogo obchodzi ta selekcja, wakacje są. Takie głosy też są. Otóż, proszę Państwa, tak odbywa się wygumkowywanie Artysty i jego dzieła, do tego wygumkowywanie dziedziczne, bo Żuławski Ojciec też z władzą, żadną władzą, nie miał po drodze. To, co bowiem Żuławscy mają, to się nazywa, szanowni państwo, uzasadniający swój oportunizm w każdy możliwy sposób, wolność artystyczna. 

Oburzenia nie kryje również Sebastian Fabijański, aktor wcielający się w jedną z głównych ról w filmie:

Nigdy nie mówiłem, że deszcz pada kiedy mi w mordę pluli. Teraz napluli boleśnie. W wolność. Może wygrali bitwę ale wojny nie wygrają. Children of the Revolution niech nam gra w słuchawkach. Do zobaczenia na froncie.

Oficjalne stanowisko w sprawie zajęła nawet Gildia Reżyserów Polskich, w której zarządzie znajdziemy m. in. Agnieszkę Holland czy Andrzeja Jakimowskiego. W oświadczeniu Gildii czytamy: 

Jest to kolejny dowód − obok likwidacji funkcji Dyrektora Artystycznego − na rezygnację organizatorów Festiwalu z artystycznych priorytetów na rzecz „branżowych” układów. W takim kształcie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie będzie w stanie dotrzymać kroku rozwojowi polskiego kina. Grozi mu prowincjonalizacja oraz bojkot ze strony artystów, którzy będą zmuszeni szukać innego, bardziej wiarygodnego forum dla swojej twórczości.
 

Festiwal Filmowy w Gdyni 2019: pełna lista filmów

Do udziału w walce o Złote Lwy wybrano 3 debiuty i 11 premier. Wśród reżyserów pojawia się kilka znanych nazwisk, więc można się spodziewać, że mimo fali krytyki festiwal jak co roku będzie cieszył się sporym zainteresowaniem. Poniżej pełna lista nominowanych filmów:

- Obywatel Jones, Agnieszka Holland
- Słodki koniec dnia, Jacek Borcuch
- Kurier, Władysław Pasikowski 
- Boże Ciało, Jan Komasa (premiera) 
- Piłsudski, Michał Rosa
- Ciemno, prawie noc, Borys Lankosz 
- Czarny mercedes, Janusz Majewski (premiera)
- Dolina Bogów, reżyseria: Lech Majewski (premiera) 
- Ikar. Legenda Mietka Kosza, Maciej Pieprzyca (premiera) 
- Legiony, Dariusz Gajewski (premiera) 
- Pan T., Marcin Krzyształowicz (premiera)  
- Proceder, Michał Węgrzyn (premiera) 
- Solid Gold, Jacek Bromski (premiera)
- Ukryta gra, Łukasz Kośmicki (debiut, premiera)
- Wszystko dla mojej matki, Małgorzata Imielska (debiut, premiera) 
- Żelazny most, reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska 

Co sądzicie o wyborze Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Filmowego w Gdyni 2019? Czy waszym zdaniem brak Mowy ptaków Xawerego Żuławskiego rzeczywiście ma podłoże polityczne?