Przedwczesny poród (tzn. między 23. a 37. tygodniem) może zdarzyć się najzdrowszej ciężarnej. Choć zapewne u ciebie nie ma mowy o ciąży ryzyka (badania są w normie i nie stwierdzono żadnego dziedzicznego schorzenia), to jednak warto dmuchać na zimne! Poznaj przyczyny przedwczesnego porodu, a łatwiej ci będzie ustrzec się przed nim!

Nieodpowiednia praca

Kobieta w zaawansowanej ciąży nie powinna długo stać, bo taka pozycja może wywołać przedwczesne skurcze. Z kolei praca "siedząca" powoduje złe funkcjonowanie przewodu pokarmowego przyszłej mamy oraz kłopoty z krążeniem u dziecka. Dlatego jak najczęściej zmieniaj pozycję. Podczas przerw (najlepiej co godzinę) spaceruj, wykonując kilka głębszych oddechów. Nie dopuszczalne jest podnoszenie ciężkich przedmiotów ani praca, która zakłada nadmierny wysiłek fizyczny. Ciężarna nie powinna też długo pracować przy komputerze, który emituje potencjalnie szkodliwe pole elektromagnetyczne. Nie ma co prawda naukowych dowodów na to, że wpływa ono niekorzystnie na organizm dziecka (nikt nie przeprowadzał takich badań, gdyż mogłyby one okazać się zbyt ryzykowne, zarówno dla kobiety, jak i dziecka), ale lepiej jest dmuchać na zimne. Jeśli jest taka możliwość, poproś szefa, aby na okres ciąży przynajmniej na kilka godzin dziennie oddelegował cię do innych zajęć. Również niektóre prace domowe, szczególnie te które zakładają podnoszenie w górę rąk, są niewskazane. Nie wieszaj firanek i nie układaj książek ustawionych na wysokich półkach.

Niedożywienie

Lekarz zauważył, że zbyt mało przybierasz na wadze? Nie ciesz się, myśląc, że dzięki temu po porodzie szybciej wrócisz do szczupłej sylwetki. To, że teraz masz niedowagę, może okazać się niebezpieczne dla dziecka. Zazwyczaj niedowaga idzie w parze z niedożywieniem i anemią, a one z kolei mogą być przyczyną przyspieszonego odejścia wód płodowych. Przedwczesny poród może zagrażać szczególnie mamom, których dieta uboga jest w białko, składniki mineralne, a zwłaszcza żelazo, cynk oraz witaminę E.

Forsowne treningi

Podczas wykonywania ćwiczeń należy zachować umiar. Nawet jeśli są one bezpieczne dla kobiet w ciąży (np. pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym), nie powinnaś czuć się po nich zmęczona. Zrezygnuj z intensywnego treningu na siłowni, aerobiku oraz sportów, które wiążą się z ryzykiem upadku (np. tenis ziemny). A jeśli wybierasz się na wędrówkę po górach, zawsze wybieraj te niższe.

Stres

Kiedy denerwujesz się, twój organizm produkuje adrenalinę - hormon, który powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych. W konsekwencji przez łożysko do dziecka dociera mniej substancji odżywczych i tlenu. Szczególnie niebezpieczny jest długotrwały stres i życie w ciągłym napięciu. Zwolnij tempo, staraj się nie denerwować sprawami, na które nie masz wpływu i nie pozwól innym wyprowadzać się z równowagi?

Papierosom mówimy NIE

Lekarze twierdzą, że matki palące lub przebywające w zadymionych pomieszczeniach częściej rodzą przedwcześnie. Nikotyna jest jedną z najgorszych trucizn (w dymie papierosowym znajduje się aż 40 toksycznych składników o działaniu rakotwórczym!). Dociera ona przez łożysko do krwi dziecka w takiej ilości, w jakiej wchłonie ją matka (zarówno wówczas gdy sama pali, jak i wtedy, gdy przebywa w towarzystwie osób palących). Uwaga! W skrajnych przypadkach nikotyna uszkadza mózg dziecka i powoduje, że rodzi się ono z tzw. zespołami ponikotynowym (czyli uzależnione od papierosów).