Jeśli feminizm to dla was podszyty cynizmem głos nieszczęśliwych kobiet, albo przeciwnie: chcielibyście wreszcie dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego ta postawa wcale nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet, to koniecznie musicie przeczytać ten tekst. 

Feminizm — co to znaczy?

Słowo feminizm pochodzi o łacińskiego słowa femina oznaczającego kobietę. Jest ruchem społecznym z wyraźnie określonym celem, którym jest równe traktowanie płci. Równe w znaczeniu braku dominacji mężczyzn nad kobietami, czy kobiet nad mężczyznami. W ramach feminizmu dąży się do umożliwienia kobietom na całym świecie m.in. głosowania w wyborach, urlopu macierzyńskiego, zrównania płac kobiet i mężczyzn na tym samym stanowisku, czy legalnej aborcji. 

Feministka — kto to jest?

Prawo do legalnej aborcji, ochrony przed wykorzystywaniem, czy przemocą domową. Tego potrzebują kobiety, niezależnie od części świata, w której mieszkają. Możliwość udziału w wyborach, równy dostęp do edukacji, możliwość samodecydowania — to teoretycznie już mamy. Dzięki feministkom. 

Wśród feministek wyróżniamy feministki radykalne oraz liberalne. Te pierwsze dążą do rewolucji, którą miałyby być natychmiastowe reformy społeczne. Feministki liberalne także dążą do zmian — z tym że stopniowych. Niestety, w opinii powszechnej feministka to wciąż kobieta, która bezrefleksyjnie dąży do ustalonych celów i nie potrzebuje mężczyzny, aby zapewnił jej byt. Nic bardziej mylnego.

Feministka nie jest osobą, która poprzez swoje poglądy i dążenia chce odreagować życiowe niepowodzenia czy brak partnera życiowego. Z pewnością nie jest też kobietą, która nienawidzi mężczyzn. Feministka nie chce, by zapanował matriarchat, czyli wyższość kobiet nad mężczyznami. Feminizm nie ma bowiem nic wspólnego z niechęcią do mężczyzn czy walką z nimi o status quo.

Książki o feminizmie i feministkach

Książki o kobietach i książki dla kobiet. Wcale nie muszą nakreślać definicji feminizmu, aby uzmysławiać, czym właściwie jest.

  • J. Moraczewska, Moja siła. Jak przerwać krąg przemocy i zacząć życie bez lęku. Opisuje pięć historii toczących się w kręgu przemocy. Przedstawia pięć dowodów na to, że my kobiety mamy ogromną siłę, żeby wyrwać się z tego, co nas niszczy, i możemy zawalczyć o nowe życie.
  • P. Smaszcz, Bądź Kobietą Petardą! Szukasz inspiracji, wsparcia, energii, zrozumienia? Książka Pauliny Smaszcz, która od wielu lat szkoli kobiety, które pragną zmienić swoje życie na lepsze, to poradnik, do którego warto zajrzeć, jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest słynna samoświadomość i asertywność.
  • R. Ohme, U. Dąbrowska, Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie, by zadbać o innych. Książka, która dowodzi, że można z powodzeniem odnaleźć się w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości, a jednocześnie pielęgnować podstawowe wartości i cieszyć się życiem. 
  • A.Hekert, Feminizm Rozbrojony. O co walczą feministki i dlaczego akurat o te wartości? W tej książce z pewnością znajdziecie odpowiedź.
  • M. Breen, J. Jordahl, Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo. Przepięknie ilustrowana opowieść obejmująca 150 lat historii kobiecych ruchów emancypacyjnych i ich walki o prawa kobiet.
  • K. Pankhurst, Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię. Wyjątkowe kobiety, które dzięki swoim niezwykłym dokonaniom wpłynęły na losy świata.