Fazy snu dziecka - to odpowiedź, dlaczego nasz maluch się budzi

Marzysz o tym, żeby twoje dziecko przespało całą noc? Często zastanawiasz się, dlaczego akurat twój maluch budzi się kilka razy, a ty musisz wstawać razem z nim i rano jesteś nieprzytomna? Nic tu nie pomogą nerwy, ponieważ sen twojego dziecka jest uzależniony od faz snu.

U osoby dorosłej wyróżniamy dwie fazy snu: aktywna (zwanej REM) oraz spokojna (NREM). Fazy te przechodzą płynnie jedna w drugą i gdy tylko mamy potrzebę snu, mogą zacząć się od początku.

Sen u niemowląt i małych dzieci drastycznie różni się od snu dorosłych, co tłumaczy częste pobudki i nieregularne cykle snu. Im młodsze dziecko, tym więcej czasu spędza w fazie snu aktywnego (lekkiego), zaś mniej w fazie snu spokojnego (głębokiego).

Sen w fazie aktywnej u dziecka jest bardzo lekki, co tłumaczy częste pobudki. Im młodsze jest dziecko, tym dłużej należy poczekać, zanim się go odłoży do łóżeczka. Potrzeba na to mniej więcej 20-30 minut, wcześniej nasze próby z góry skazane są na porażkę. Z pewnością rodzice zadają sobie pytanie: Jak poznać, że dziecko jest akurat w fazie snu aktywnego? Maluch w tym stanie mruczy, jęczy, niespokojnie oddycha, ssie smoczek lub pierś. Jak wyczuć, że nadszedł ten moment, żeby odłożyć dziecko i się nie obudzi? Podpowiadamy wykonać „test ciężkiej rączki”. Jeśli podniesiemy rękę malucha i opadnie bezwładnie, to znak, że dziecko przeszło w fazę snu spokojnego.

Wraz z wiekiem zmieniają się proporcje w poszczególnych fazach. Im dziecko starsze, tym szybciej przechodzi w fazę snu głębokiego. Jest to związane z dojrzewaniem układu nerwowego. Dla porównania u noworodka do 3. miesiąca życia, faza snu aktywnego, to aż 50 proc. (cykl snu to 40-45 min.), u roczniaka, faza aktywna zmniejsza się do 30 proc. (cykl snu trwa 60 min.), zaś u dziecka w wieku 3-5 lat, wzorzec snu jest podobny do wzorca osoby dorosłej: cykl snu to 70-90 minut, faza snu aktywnego zmniejsza się do 20-25 proc.

Kiedy już pogodzimy się z tym, że pewnych rzeczy nie przeskoczymy i nie wpłyniemy na fazy snu naszego dziecka, to jedyne co możemy zrobić, to stworzyć mu odpowiednie warunki do tego, żeby nic nie zakłócało jego odpoczynku.

Jak zadbać o komfort snu dziecka?

Już od pierwszych dni życia powinniśmy zadbać o idealny komfort snu naszego dziecka. Łóżeczko, odpowiednio dobrany materac, miejsce do spania bez niepotrzebnych bodźców, takich jak ostre światło, przeciągi, czy hałas z ulicy. To wszystko również przyczynia się do tego, jak śpi nasze dziecko.

Zobacz także:

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić, wybierając materac do spania. Oczywiście na rynku jest duży wybór materacy, dlatego warto przyłożyć się ze szczególną starannością do tego zakupu. Dobry materac to inwestycja w zdrowie naszego dziecka, więc nie powinna to być pochopna decyzja.

Wybierając materac dla malucha, warto postawić na materac piankowy o średniej twardości, dzięki czemu niezależnie od pozycji podczas spania, kręgosłup dziecka będzie odpowiednio wspierany. Dla prawidłowej higieny snu dziecka, materiały stosowane w materacach powinny być antybakteryjne i antyalergiczne.

Szczególną popularnością wśród rodziców cały czas cieszą się materace z warstwą kokosową. Idealnym rozwiązaniem jest zatem zakup materaca dwustronnego: z jednej strony z warstwą kokosową, polecaną dla najmłodszych, zaś z drugiej bez tej warstwy dla dzieci nieco starszych.

Oczywiście, jak w wielu produktach dla najmłodszych, również i w materacach pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, jak chociażby materace kształtem przypominające łódeczkę, która chroni malucha przed wypadnięciem w przypadku kiedy używa się go poza łóżeczkiem.

Niezależnie od wyboru materaca dla dziecka, musimy zwracać uwagę na to, żeby miał on odpowiednie atesty, najlepiej pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Taka gwarancja daje nam, rodzicom pewność, że nasz maluch może spać spokojnie i bezpiecznie.