Fazy snu dziecka - to odpowiedź, dlaczego nasz maluch się budzi

Marzysz o tym, żeby twoje dziecko przespało całą noc? Często zastanawiasz się, dlaczego akurat twój maluch budzi się kilka razy, a ty musisz wstawać razem z nim i rano jesteś nieprzytomna? Nic tu nie pomogą nerwy, ponieważ sen twojego dziecka jest uzależniony od faz snu.

U osoby dorosłej wyróżniamy dwie fazy snu: aktywna (zwanej REM) oraz spokojna (NREM). Fazy te przechodzą płynnie jedna w drugą i gdy tylko mamy potrzebę snu, mogą zacząć się od początku.

Sen u niemowląt i małych dzieci drastycznie różni się od snu dorosłych, co tłumaczy częste pobudki i nieregularne cykle snu. Im młodsze dziecko, tym więcej czasu spędza w fazie snu aktywnego (lekkiego), zaś mniej w fazie snu spokojnego (głębokiego).

Sen w fazie aktywnej u dziecka jest bardzo lekki, co tłumaczy częste pobudki. Im młodsze jest dziecko, tym dłużej należy poczekać, zanim się go odłoży do łóżeczka. Potrzeba na to mniej więcej 20-30 minut, wcześniej nasze próby z góry skazane są na porażkę. Z pewnością rodzice zadają sobie pytanie: Jak poznać, że dziecko jest akurat w fazie snu aktywnego? Maluch w tym stanie mruczy, jęczy, niespokojnie oddycha, ssie smoczek lub pierś. Jak wyczuć, że nadszedł ten moment, żeby odłożyć dziecko i się nie obudzi? Podpowiadamy wykonać „test ciężkiej rączki”. Jeśli podniesiemy rękę malucha i opadnie bezwładnie, to znak, że dziecko przeszło w fazę snu spokojnego.

Wraz z wiekiem zmieniają się proporcje w poszczególnych fazach. Im dziecko starsze, tym szybciej przechodzi w fazę snu głębokiego. Jest to związane z dojrzewaniem układu nerwowego. Dla porównania u noworodka do 3. miesiąca życia, faza snu aktywnego, to aż 50 proc. (cykl snu to 40-45 min.), u roczniaka, faza aktywna zmniejsza się do 30 proc. (cykl snu trwa 60 min.), zaś u dziecka w wieku 3-5 lat, wzorzec snu jest podobny do wzorca osoby dorosłej: cykl snu to 70-90 minut, faza snu aktywnego zmniejsza się do 20-25 proc.

Kiedy już pogodzimy się z tym, że pewnych rzeczy nie przeskoczymy i nie wpłyniemy na fazy snu naszego dziecka, to jedyne co możemy zrobić, to stworzyć mu odpowiednie warunki do tego, żeby nic nie zakłócało jego odpoczynku.

Jak zadbać o komfort snu dziecka?

Już od pierwszych dni życia powinniśmy zadbać o idealny komfort snu naszego dziecka. Łóżeczko, odpowiednio dobrany materac, miejsce do spania bez niepotrzebnych bodźców, takich jak ostre światło, przeciągi, czy hałas z ulicy. To wszystko również przyczynia się do tego, jak śpi nasze dziecko.

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić, wybierając materac do spania. Oczywiście na rynku jest duży wybór materacy, dlatego warto przyłożyć się ze szczególną starannością do tego zakupu. Dobry materac to inwestycja w zdrowie naszego dziecka, więc nie powinna to być pochopna decyzja.

Wybierając materac dla malucha, warto postawić na materac piankowy o średniej twardości, dzięki czemu niezależnie od pozycji podczas spania, kręgosłup dziecka będzie odpowiednio wspierany. Dla prawidłowej higieny snu dziecka, materiały stosowane w materacach powinny być antybakteryjne i antyalergiczne.

Szczególną popularnością wśród rodziców cały czas cieszą się materace z warstwą kokosową. Idealnym rozwiązaniem jest zatem zakup materaca dwustronnego: z jednej strony z warstwą kokosową, polecaną dla najmłodszych, zaś z drugiej bez tej warstwy dla dzieci nieco starszych.

Oczywiście, jak w wielu produktach dla najmłodszych, również i w materacach pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, jak chociażby materace kształtem przypominające łódeczkę, która chroni malucha przed wypadnięciem w przypadku kiedy używa się go poza łóżeczkiem.

Niezależnie od wyboru materaca dla dziecka, musimy zwracać uwagę na to, żeby miał on odpowiednie atesty, najlepiej pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Taka gwarancja daje nam, rodzicom pewność, że nasz maluch może spać spokojnie i bezpiecznie.